logo

09 Mayıs 2016

Zeytinburnu’nda 16 Bin Kişiye Çiğ Köfte Dağıtıldı

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Radyo Festivali ve Çiğ Köfte Şöleni’nde Güneydoğu Anadolu Rüzgarı esti. Meydanı dolduran Zeytinburnu halkına 1,5 ton çiğ köfte ikram edildi.088a58a4-93c5-4373-84ba-e48cbcb367fa (1)

Zeytinburnu Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Yöresel Tatlar ve Radyo Festivali, Hamsi Şöleni’nin ardından Çiğ Köfte Şöleni ile devam etti. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Festival kapsamından yaklaşık 16 bin kişilik çiğ köfte, dürümler halinde vatandaşlara ikram edildi. Saatlerce Urfa’nın meşhur biberi isotla yoğrularak hazırlanan çiğ köftelerin tadına ilk olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın baktı. Başkan Aydın, daha sonra önlük giyerek, sırada uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara çiğ köfte ikram etti.9c0635b9d8ae61e46cdae14acb590865

BAŞKAN AYDIN, SIRA GECESİNDEN ÇİĞ KÖFTE YOĞURDU

Vatandaşların yoğun bir katılım gösterdiği Çiğ Köfte Şöleni, renkli görüntülere de sahne oldu. Meydanda kurulu çadırda Güneydoğu Anadolu yöresine ait geleneksel sıra gecesi yapıldı. Sıra gecesine katılan Başkan Aydın, sofranın etrafına oturarak çiğ köfte yoğurdu. Aydın, elleriyle yoğurduğu çiğ köfteyi ilk olarak gazetecilere ikram etti. Ardından sıra gecesi ekibindeki sanatçıların okuduğu türkülere eşlik etti. Müzik eşliğinde çiğ köfteyi eline alarak halay çeken Çiğ köfte ustasının şovu ise vatandaşlardan büyük beğeni topladı.  088a58a4-93c5-4373-84ba-e48cbcb367fa

“FESTİVAL KAPSAMINDA YÖRESEL TATLARI HEMŞERİLERİMİZE TATTIRIYORUZ”

Zeytinburnu vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlanan çiğ köftelerin tadına da bakan Başkan Aydın, “Vatandaşlara ikram etmeden önce test etmek istedim, ustalarımız gayet güzel yapmışlar. Zeytinburnu’da Güneydoğu Anadolu’dan gelip yerleşmiş birçok hemşehrimiz var. Ülkemizin 81 vilayeti, Balkanlar, Doğu Türkistan gibi bütün bölgelerden gelip buraya yerleşmiş birçok hemşehrimiz bulunuyor. İstedik ki Radyo Festivali kapsamında bu güzel yöresel tatlarımızı hemşerilerimize tattıralım. Bugün de Çiğ Köfte Şöleni’ndeyiz, Çiğ köftemizin görüntüsü güzel, lezzeti de güzel, ben test ettim şimdi de hemşerilerimize ikram edeceğim.” dedi.

ÇİĞ KÖFTE ALMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Yaklaşık 16 bin kişiye dağıtılmak üzere çadırda hazırlanan bir buçuk tonluk çiğ köfteyi yemek isteyen vatandaşlar etkinliğin başlama saatinden önce çadırın önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Uzun süre kuyrukta bekleyen vatandaşlara ilk çiğ köfteyi Başkan Aydın kendi elleriyle ikram etti. Çiğ köfte almak için çocuklarıyla birlikte sırada bekleyen Ayşe Dinç, “Ben Konyalıyım çiğ köfte etkinliğine geldik, sevinçliyiz, mutluyuz. Geçen sene de gelmiştim, buraya gelmek hoşuma gidiyor.” şeklinde konuştu. Kızıyla birlikte gelen Zehra Şen ise, “Annem çok uzakta buradan annemin anneler günün kutluyorum. Biz Siirtliyiz çiğ köfteyi seviyorum. Bu festivali düzenleyenlerden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Share
322 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2