logo

reklam

ZENGİNLER KULÜBÜ DEĞİLİZ

MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem: “Kapılarımız herkese açık, gelip de dışlanan bir kişi gösteremezsiniz.”

Müslüm Aktürk / İSTANBUL

Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) Genel Başkanı Av. Haluk Eldem, vakıf hakkında “Zenginler kulübü” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Kapılarımız bütün hemşehrilerimize açık, gelip de dışlanan bir adam karşıma çıkmadı” dedi.  

MAREV’in geleneksel iftar buluşması Nakkaş Restaurant’ta gerçekleşti. 27 yıldan beri aralıksız düzenlenen iftar yemeğinde bir araya gelen İstanbul’daki Mardinliler, boğaza yakın, yemyeşil, güzel bir ortamda ve Mardinli bir hemşehrilerinin mekanında iftarlarını açarken birbirleriyle de bol bol sohbet etme imkanı buldular.

Fasıl eşliğinde gerçekleşen iftar yemeğinde gazetemize açıklamada bulunan MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem, geleneksel hale dönüşen bu faaliyetin 27 yıldan beri devam ettiğini belirterek, “Her sene böyle mensuplarımızı davet ediyoruz, misafirlerimiz de oluyor ağırlıyoruz. Bunu tabii ki Allah izin verdiği müddetçe devam ettireceğiz. Kimseye de ‘sponsor ol’ diye bir talebimiz olmuyor. Vakıf parasıyla kimseye iftar vermeyi doğru bulmadığımız için mensuplarımız gönüllü katkıda bulunuyorlar. Gelen davetli arkadaşlarımızın katkılarıyla bunu finansa ediyoruz. Misafirlerimizinkini de bir şekilde karşılıyoruz.  İnşallah bunu hep böyle devam ettireceğiz.” dedi.

2500 KOLİ ERZAK YARDIMI

Ramazan ayında iftar programının dışında ihtiyaç sahibi aileleri de unutmadıklarını vurgulayan Eldem, Mardin’de 2500 erzak kolisi dağıttıklarını söyledi. Söz konusu dağıtım için yönetim kurulundan bazı arkadaşlarıyla birlikte Mardin’e gittiklerini hatırlatan Haluk Eldem, şöyle devam etti:

“Bayağı iyi bir koli hazırlattık. İyi marka, kaliteli malzemelerden oluşan iftar kolilerinden bin tanesini kaymakamlıklar aracılığıyla Fakir Fukara Fonu’ndan yardım gören muhtaçlara, kalanını da Mardin merkezde bilinen ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kolileri temin ettiğimiz hemşerimize ‘bu bize pahalı’ dediğimiz için o da bir kısmını kendisi karşıladı, bağış yaptı sağ olsun. Sümer Gıda, 87 liralık paketi 71 liradan verdi yani aradaki 16 liralık farkı bize bağışladı. Bunu da ifade edeyim ve kendisine çok teşekkür ediyoruz, gerçekten çok kaliteli malzemeden oluştu kolilerimiz. Çetin Sümer kardeşimizden Allah razı olsun. Ayrıca mensuplarımız bu kampanyamıza ilgi gösterdiler ve zekat bağışlarıyla bunu finansa ettik. O da büyük memnuniyet verici bir olay. Eşim Semra Hanım, bütün bağışları kaydetti ve çoğunun parası geldi ve taahhütte bulunulanların da parası gelecek. Yani vakıf kaynaklarından bu işe hiçbir para harcamadık. Ayrıca, Bakırköy Şubemiz de İstanbul’daki Mardinlilere erzak dağıtımına başladı.”

KAYNAKLARIMIZ KITLAŞTI

MAREV Genel Başkanı Eldem, vakfın geleceğini düşünerek 6,5 milyon liraya Ataşehir’de 850 metrekarelik bir ofis satın aldıkları müjdesini verdi. Bu nedenle vakıf kaynaklarının kıtlaştığını ifade eden Eldem, şunları söyledi:

“Artık burs ve bu tür giderleri finansa edemiyoruz. Selefim olan Fehmi Bey bize 4 milyon lira bir para bırakmıştı. Birikmiş vaziyetteydi. 2,5 milyon da kredi aldık bankadan, o krediyi gelen gelirlerimizle ödüyoruz, zira cari giderlerimiz var maalesef başka kaynaklara paramız kalmıyor ama vakfın geleceğini düşünmek durumundaydık. Büyük bir yatırım bu, 6,5 milyon lira artı KDV.  Fakat tabii dostlar araya girdi ve yüzde 40 indirimle aldık. Fiyatı 8,5 milyondu aslında.  Tahincioğlu ve Alpaslan Çalım’ın tanıdıklarıydı bunlar, araya girdiler satıcıya ‘bizde size başka işlerde jest yaparız’ dediler. Böylece yüzde 40’ka yakın bir indirim sağladılar. İnşaat bitmek üzere Ağustos’ta teslim edilecek, orayı şimdilik kiraya vereceğiz. Gelir sağlayıp biraz rahatlayacağız.  Allah yardım ediyor, çok iyi bir iş oldu, bundan çok büyük mutluluk duydum. Gayrimenkul almamız büyük imkan sağlayacak, istikamet verecek bize.”

MARDİN ŞUBESİ

Görev geldikten sonra kafasındaki projeyi gerçekleştirip Mardin’e şube açtıklarını vurgulayan Eldem, Mardin Şubesi’nin faal olduğunu ve Artuklu Üniversitesi’nde öğrenim gören 50 öğrenciye burs vereceğini söyledi. Mardin’de verilecek bursun İstanbul’dan daha önemli olduğuna dikkat çeken Haluk Eldem, “Orada çok büyük bir ihtiyaç var. Para orada buradan çok daha değerli. Vereceğimiz bursun buradan daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.  

Bugüne kadar 4 bin öğrenciye burs verdiklerini ve mezun ettiklerini hatırlatan Eldem, bu sene 400 öğrencinin kendilerinden burs aldığını ancak önümüzdeki dönem verecekleri burs sayısının hemşehrilerinden gelecek bağışlara bağlı olduğunu bildirdi.

GENEL BAŞKANLAR

MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, vakıflarının bugünlere gelmesinde bütün genel başkanların önemli katkısı olduğunu belirterek, “Bugüne kadar bazı başkanımızı kaybettik. Sırası gelen gidiyor, Allah rahmet eylesin. Onlar olmasaydı biz bunların hiçbirini yapamazdık” dedi. Onların gösterdiği ilgi, alaka ve gayretin MAREV’in kurumsallaşmasına önemli katkı sağladığını hatırlatan Eldem, şunları kaydetti:

“Şimdiki bu tesislerimiz gözümün önünde…  Yakup Tahincioğlu gibi bir adam burada şantiye şefliği yapıyordu. İnşaat şirketini bu tesisimizin emrine verdi.  Münir Çağlar’dan tutun gelmiş geçmiş bütün başkanlarımız hakikaten çok büyük, candan katkı verdiler. Mecidiyeköy’de bir dairemiz vardı. Orayı aldığımız zaman yapmak için hiç paramız yoktu, orası da Münir Çağlar zamanında satın alınmıştı. Herkesin katkısıyla aldığımız o yerimizi satıp burayı aldık ve burdan çok fayda gördük. Bu tesis sayesinde imkan sahibi olduk, faaliyetlerimizi idame ettirdik. Tabii bunda, Allah gani gani rahmet eylesin rahmetli İbrahim Özden, Yakup Tahincioğlu, Münir Çağlar, Fikret Abinin, Fehmi Bey’in ki, 13-14 sene hizmet etti, çok büyük katkıları oldu. Ölenlere rahmet diliyorum kalanlardan da Allah razı olsun, uzun ömürler versin, diyorum. İyi, kötü 27 seneyi bunlarla yaşadık. Çok şükür vakfımızı güzel bir kurum haline getirme imkanı bulduk.”

BAKIRKÖY ŞUBESİ YENİ YERİNDE

Bakırköy Şubesi’nin de yeni yerine kavuştuğunu belirten MAREV Genel Başkanı Av. Eldem, Ataköy’de Dostlar Parkı’ndaki bir yeri ihaleye girerek aldıklarını söyledi. Buranın dayanıp döşenerek çok güzel, ferah bir şekle dönüştürüldüğünü vurgulayan Eldem, bir soru üzerine Bakırköy Şubesi’nin ismini değiştirmeyi düşünmediklerini ifade etti. Eldem, “Merkez İstanbul’da olduğu için ayrıca ‘İstanbul Şubesi’ demeyi düşünmüyoruz, merkezde böyle bir oluşuma gerek görmüyoruz. Avrupa olursa bizim de Asya yakası olmamız lazım ki bunun için isim değişikliğine gitmeyi şahsen gereksiz görüyorum” dedi.

Genel Başkan Eldem, “İstanbul’daki Mardinli hemşehrilerinizden beklentiniz, bir talebiniz var mı, varsa nelerdir?” şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:

“Kapılarımız bütün hemşehrilerimize açık. Fakat aleyhimize propaganda yapılıyor, bizim ‘zenginler kulübü’ olduğumuz şeklinde basit söylemlerde bulunulduğunu duyuyoruz. Biz zenginlere hiçbir şey vermiyoruz, onlardan alıp fakirlere veriyoruz. Ama maalesef böyle çirkin söylemler oluyor… ‘Dışlıyorlar’ diyorlar. Bugüne kadar dışlandığını söyleyen bir kişi karşıma gelmedi. Açıkça söyleyeyim; kıskançlık, basit söylemler bunlar.”  

Etiketler:
Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2