logo

30 Nisan 2015

YÜZBAŞI HÜSEYİN HÜSNÜ EFENDİ’NİN GÜNLÜĞÜ KİTAP OLDU

3Üsküdar Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü dolayısıyla Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi’nin Mehmetçiğimizin yedi düvele karşı verdiği destansı mücadeleyi tuttuğu günlükleri, ‘Çanakkale Muharebeleri Günlüğü’ adı altında kitaplaştırdı.

Her sene gerçekleştirilen onlarca Çanakkale etkinliklerinden  sonra Kültür Müdürlüğü önemli bir çalışmaya daha imzasını attı.

Seddülbahir’de  26. Alay 3. Tabur 9. Bölük Kumandanı olarak karaya çıkan düşmana ilk karşı koyan Selanikli Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi’nin günlüklerini, Burhan Sayılır’ın kaleminden kitap olarak yayınladı.

9. Bölük Kumandanı olarak karaya çıkan 20 bin kişilik düşmanı bir avuç mehmetçikle  durduran; İstanbul’un işgali sırasında Harbiye Nezareti Tarihi Harp Şubesi’nde Çanakkale belgelerini inceleyen İngiliz Generali, Seddülbahir’de bir tümenin kendilerine mukavemet ettiğini sanıp aslında bir taburla savaştıklarını öğrendiğinde hayretler içerisinde bırakan ve alaydan gelen ‘Geri Çekil’ emrini kurşuna dizilmeyi göze alarak dinlemeden  taaruzu sürdüren Hüseyin Hüsnü Efendi’nin cephede tuttuğu günlükler, genç nesillerimize tarih şuurunu en derin manada verilebilmesi gayesiyle kıymetli bir esere dönüştürüldü.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de kitabın hazırlanmasında büyük katkıları olan Burhan Sayılır’a emeklerinden dolayı şükranlarını sunarken; “Çanakkale Muharebeleri Günlüğü kitabının, tarihe bir ordugâh, korunaklı bir belde olarak geçen; Milli Mücadelenin ilk adımı, Osmanlı’dan Cumhuriyete, Mehmetçiğin karargâhı olan şehrimizde, genç nesillerin tarih şuuruyla yetişmesine vesile olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.

Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2