logo

12 Mart 2016

YURTTAŞ’TAN DİKKAT EKSİKLİĞİ İÇİN İKİ TAVSİYE

3Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide Tayfur Sökmen İlkokulu’na konuk olan eğitimci-yazar Mustafa Yurttaş, “ Dikkat Eksikliği” ile ilgili ebeveynlere önemli bilgiler verdi. Yurttaş, dikkat eksikliğine çare olacak iki önemli gıdayı da ebeveynlere tavsiye etti.

Küçükçekmece Belediyesi’nin Tayfur Sökmen İlkokulu’nda düzenlediği söyleşide konuşan Yurttaş, dikkat eksikliğinin biyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluştuğunu ve Türkiye genelinde çocuklardaki sorunun hiperaktivite değil, dikkat eksikliği olduğunu söyledi.

“TELEVİZYONU HAYATINDAN ÇIKARIN”

“Kan, ön beyinde sağlıklı olarak dolaşmıyorsa, ön beyin kandan düzenli beslenmiyorsa, beyin hücreleri dışarıya karşı yeterince uyarılmadığı için dikkat eksikliği yaşanır. Ön beyni yeterince gelişmeyen çocuklar, ileriki yaşlarda daha kolay madde bağımlısı olur ve akademik sorunlar yaşar. Ayrıca, doğum zorluğu, anne sütü eksikliği de dikkat eksikliğini karşımıza çıkarır” diyen Yurttaş, ebeveynlere 0-12 yaş aralığında çocukların hayatından televizyonu çıkarmaları tavsiyesinde bulundu.

Çocuğun 0-12 yaş aralığında çok fazla TV karşısında zaman geçirmişse bunun bedelini ödeyeceğini söyleyen Mustafa Yurttaş, ‘’Çocuğun beynini geliştiren, sıfırdan uğraştıklarıdır. Hazıra kondukları değil’’ diye konuştu.

“YARAMAZSIN, ANLAMAZSIN DİYEREK AZARLAMAYIN”

Yurttaş, her çocuğun bir dahi olarak dünyaya geldiğini vurgulayarak, dikkat eksikliğinin belirtilerini şöyle sıraladı:

“Çocuğunuzda karşılaştığınız zihinsel dağınıklık, tutarsızlık, koordinasyon güçlüğü, sosyal ilişki sorunları, yapılan işi yarım bırakma, sınavlarda dikkatsizce hatalar, defter düzensizliği ve bozuk yazı bulguları, dikkat eksikliğini çağrıştırıyor. Onda bu durumlardan biriyle karşılaştığınızda, ‘yaramazsın, geri zekalısın, anlamazsın ’ sözleriyle azarlamayın. Çünkü ön beyninde kan dolaşımı yeterince sağlıklı sağlanmıyordur.”

DİKKAT EKSİKLİĞİNE KARŞI OMEGA 3 VE SEMİZOTU TAVSİYESİ

Mustafa Yurttaş, dikkat eksikliğinin toparlanması için ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Çocuğunuza sabah anne baba denetiminde doğal bir kahvaltı öneriyoruz. Onun temel algısına göre bir kahvaltı olmamalı bu. Örneğin çok şekerli besinler, ön beyni tahrip ediyor.  Omega 3-6-9 (balık, ceviz, semizotu, havuç suyu) tavsiye ediyoruz. Bunlar bilginin hem öğrenilmesini hem de hatırlanmasını kolaylaştırır.”

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2