logo

reklam
21 Mayıs 2016

YORULDUN MU EY RUH !


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

Bazen bir gazete haberi, bazen sosyal Medya’da paylaşılan bir terör faciası, bazen de açlıktan bir deri, bir kemik kalmış, bir Afrikalı çocuk resmi bizi derinden hüzne itmiş, göz  yaşlarımızı tutamadığımız çok olmuştur. Bedenimiz zarar görmemesine rağmen.

Sosyal hayatımızı etkileyen ve bize en yakın olan fakat en az bildiğimiz RUHUMUZU ne kadar tanıyoruz; veya ruh dediğimiz soyut varlık mıdır; yoksa somut varlık mıdır.

İnsanoğlu yaratıldığından beri insanın sadece bedenden ibaret olmadığı Yunus’un diliyle “Bir ben vardır, benden icerü” ifadesiyle, bedenden başka ikinci bir varlığın olduğunu bildiğidir. Bu varlık hakkın da ne Kuran-ı Kerim’de nede Hz. Peygamber’den bu konuda net bir bilgi yoktur.Mahiyeti ( içeriği) hakkında bilgisi olmayan varlığında Kuran’da “ Hakkında bilgi sahibi olmadığın birşeyin ardına gitme” buyruğu üzerine ihtilaflar olmuş. Mesele Cüneyd Bağdadi, İmam-ı Sükkı gibi zatlar Ruh’un mahiyetinin araştırılmamasını istemişlerdir. Bazı alimlerde Allah-ı tanımanın yolu ruhu tanımaktan ve bilmekten geçti ğini ve vacip olduğunu buyurmuşlardır.

Ruhu araştıranlarda zaman içinde ayrışmışlar, kimi somuttur demiş. Beden içinde bir gezen atomlar olduğunu demişlerdir. Bazı alimler ise soyut olduğunu ve kalpte,dimagda, ciğerde üç kuvvet olduğunu savunmuşlardır.

Görülüyor ki; tüm alimler beden sarayımızın içinde 2. Bir varlığın olduğunda hem fikirdir. Ruhumuz var olduğu gibi aynı zamanda duyduklarımızla, gördüklerimizle de etkileniyor ve üzerimizde etki bırakıyor. Bu etkiler bazen negatif bazen de pozitif olabiliyor, ama en çok olumsuz etkiler bizi yorgun bırakıp bitkin ve mutsuzluklar oluşturup, hayata karşı karamsızlığa ve ümitsizliğe  sevk edebiliyor, bunlar bize soyutta olsa RUHUN bakıma ihtiyacının olduğunu gösteriyor.

Ruhumuz sadece duyduğunuz, gördüğümüz nedenlerle değil zaman zaman işlediğimiz, günah yaptığımız haram ve iman zafiyetimizde kalbi karartarak ruhun mekan tuttuğu kalbi karartıyor ve yoruyor.

Ruhumuza sosyolojik olarak ta baktığımızda Ruhumuz moda gibi, kültür ve medeniyet farklılıklarından da etkileniyor, uymadığımız zaman ruhumuz etkileniyor, bize etki yaparak bizi yönlendiriyor. Mesela içeriği  ve işlemi aynı olmasına rağmen kullandığımız bazı moda ürünlerini farkında olmadan maddi bedel ödeyerek değiştirmemiz gibi.

Ruhumuzu kısaca tanıdıktan sonra ve Modern ve vahşi tüketimin yaraladığı Ruhumuzu nasıl koruyabiliriz. Bazı Allah dostları, bedeni kafese, ruhu ise kuşa benzetmişlerdir. Bu benzetmeden anlıyoruz ki, bedenin ruh için olduğunu, dolayısıyla bedenin çok güçlü olması veya büyük olması veya güzel olması , ruhun güzel olması anlamına gelmiyor.

Zira, kafesin boyanması ile kuş güzelleşmediğine göre bedeni de çok geliştirmekle ruhu geliştirip güzelleştiremiyoruz, demektir.

Ruhu  güzelleştirmek, yorgunluktan, elemden ve sıkıntıdan kurtarmak için insanın Allah’a yönelmesi gerektiği görülüyor.

İnsan Cenab-ı haktan uzaklaştıkça ruhsal sorunlar artıyor ve telafisi olmayan ölüm ve hastalıklara duçar oluyor.

Ruhu, müzikle, kesimle, sanat, spor ve imani, estetik, ahlaki değerlerle coşturulmalı  çünkü; sanat ve güzellikler ahlak değerleri içerisinde insanı marifete götürebilir.

Ruhumuzu en iyi dinlendiren yorgunluktan arıtan bir diğer şeyler ise Mefküre ve İdeal sahibi olmaktır.

Zira hepimizin hayatı bir gaye ile anlam kazanmıyor mu.?

Ruhumuzu iradeyi  cüzimizle  nefis ve şeytandan uzak tutup, Allah’ı  ve Peygamberi sevdirebilirsek  ikisi de soyut olan ve mahiyetinin ilmini ve içeriğini  bilmediğimiz ruhla hakkı bedende buluşturduğumuz da kafeste güzel  olur, kuşta güzel olur. Tüm güzelliklerde bizim olur.

Kaynak- Artık Ruhunu da besle ( Ender Saraç)

 

Ahmet AL

 

Share
599 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
UA-36507442-2