logo

16 Nisan 2015

YÖNETMEN ATAN, ‘’SANATIN NE İŞE YARADIĞINI DÜZCE DEPREMİNDE ÖĞRENDİM’’

4Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde sinema söyleşisi kapsamında lise öğrencileriyle bir araya gelen oyuncu-yönetmen Vahit Atan, “Ben sanatın ne işe yaradığını Düzce depreminde öğrendim’’ dedi.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide, öğrencilerin sorularını yanıtlayan Atan, onlarla sanat üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Sanatın ve sanatçının ders vermek gibi bir derdi olmadığını ifade eden Vahit Atan, sanatın, durumu ortaya koyup, sonucu ve kararı seyirciye bırakması gerektiğini dile getirdi.

“SANAT ACILARDAN SOYUTLUYOR”

Vahit Atan sanatın insanı tüm acılardan soyutlayıp, başka bir dünyaya götürdüğünü belirterek bununla ilgili hikayesini de şu sözlerle öğrencilerle paylaştı:
“Ben sanatın ne işe yaradığını Düzce depreminde öğrendim. Altı teyzem var. Hepsi İzmit’te oturuyor. Düzce depreminde o dönem, bir tarafta kepçeler çalışıyor, bir tarafta insanlar bir canlıya ulaşmaya çalışıyordu. Diğer tarafta ise bir sahnede çocuk oyunu oynanıyordu. Çocuklar oyunu izliyor ve o acı gerçekten sıyrılıp, başka bir dünyaya yolculuk yapıyordu.”

Söyleşi sonunda, öğrencilerden bir tiyatro ekibi kuran Vahit Atan, onlara çalışmalarında destek olacağının da sözünü verdi.  Okul Müdürü Yavuz Usta, sohbetiyle öğrencilere keyifli dakikalar yaşatan Atan’a günün anısına çiçek vererek, teşekkür etti.

 

 

Share
1407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2