logo

12 Mayıs 2016

“Yoktur aslında onların birbirinden bir farkı!”

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de görüştü. (CHP / Ahmet Kılınç - Anadolu Ajansı)

Deniz Baykal,Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOBB’daki konuşmasında sarf ettiği “Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz” sözlerine destek verdi.

Baykal, Antalya’da partisinin Konyaaltı İlçe Başkanlığı’nı ziyareti esnasında yaptığı konuşmada; Türkiye’nin kabuğunu çatlatmaya çalışan bir konumda dayatmalar, zorlamalar olduğunu iddia etti. Baykal, “Bunlara karşı Türkiye’nin tarihsel siyaset birikimi, köklü gelenekleri ve 100 yıla yakın süredir geliştirmeye, oluşturmaya çalıştığımız cumhuriyet kültürümüz, birikimimiz umuyorum bu sıkıntılı dönemi en doğru şekilde aşmamıza yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Baykal’ın açıklamalarından bazı satırbaşları ise şöyle:

-“Bu noktada CHP’ye büyük sorumluluklar düşmektedir. CHP sıradan bir siyasi parti değildir.”

-” Partimiz oy pazarında yer tutmaya çalışan, günlük çıkarların peşinde koşan bir siyasi parti değildir.”

-” Cumhuriyete dört elle sarılmamız gereken bir dönem. Şimdi cumhuriyeti tahrip etme sonucunu verecek işler ön planda. Bunları biliyoruz ama bu konuda kararlıyız. Türkiye’nin büyük birikimine güveniyoruz.”

-” Önümüzdeki günlerde hepimizin ana sorumluluğu Türkiye’yi tarihsel çizgisinden saptıracak iktidarı kişiselleştirecek, keyfileştirecek, bireysel hegemonya kurma heveslerine karşı cumhuriyetimizin kurumsal, örgütlü, hukuk ve devlet anlayışına dayanan temel siyasi çatısını, yapısını korumak ve sürdürmektir. Bugünler gelir geçer. Bunların özel hesaplardan, kişisel heveslerden kaynaklandığını biliyoruz.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık sistemiyle ilgili ‘Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’ ifadesinin sorulması üzerine ise Baykal şunları söyledi:”Bizi ilgilendiren Türkiye’de rejimi değiştirme çabaları karşısında direniş kararlılığımızı etkili bir şekilde ifade etmektir”

 

Etiketler:
Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2