logo

22 Ağustos 2016

Yeniden Diriliş

recep garip

“Hem Rabbin göklerde ve yerde kim varsa daha iyi bilir. Andolsun, peygamberlerin bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. Davud’a da Zebur’u verdik.” İsra suresi 55. Ayet.

Bu millet, büyük millet/Tevhitte, umut millet Tekbirle, arzı inlet/Doğru ol, sözün dinlet

Toplumlar, kendi kimlikleriyle vardır. Topluluk olma özellikleri bir araya gelince devleti oluştururlar. Devletin teşekkülü ise, o topluma dair değerler manzumesinden ibarettir. Yeryüzünde kimi toplumların var oluşları ya da yeryüzündeki bulunuşları diğerlerinden farklı bir anlam taşır. Çünkü bazı peygamberlerin bazılarına üstün kılınma nedenlerini doğru okumaya mecburuz. “Rabbimiz göklerde ve yerde kim varsa daha iyi bilir”.

Değerler manzumesi diye ifade edilen özelliklerin vazgeçilmezliği, toplumu inşa ettiğinden dolayıdır. Değer, kıymet eldeyken fark etmek, ondan faydalanmak elimizden alındığında, kaybolup gittiğinde dövünmemek icap ediyor. Toplumu inşa eden değerler vazgeçilmez unsurlardır. Vatan, bayrak, millet, ülkü, din, iman, aile, namus gibi kavramlar toplumların vazgeçilmezleridir. Yine ahlak, doğruluk, dürüstlük, vefa, saygı, sevgi, yardımseverlik gibi unsurlardan da vazgeçilemez.

Helal, haram, iyilik, kötülük, yalan, dolan, güven, güvensizlik, emanete sahip çıkma ve ihanet etmeme gibi unsurlarla komşuluk ilişkileri, bireyler arası hukuk ve her insanın eşit değerlendirilişi, insan haklarının vazgeçilmezliği gibi hususların da toplumsal değerler açısından gözardı edilemeyeceğini ifade etmiş olalım. Bu ve buna benzer değerlerimizden asla vazgeçemeyiz. Yazamadığımız, ifade edemediğimiz değerlerimizle toplumun özü, kıymeti, vatan müdafaasında her şeyin teferruat haline dönüştüğünü gördüğümüzde, yeniden dirilişin muştusunu, tepeden tırnağa kadar birlik olmuş milletimizin asaletinden alıyoruz elhamdülillah. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Mehmet Akif’i de rahmetle anıyorum. Bir toplumun ayağa kalkışı kendi özünde mevcuttur. Asil düşüncenin, anlayışın, iman, Kur’an ve sünnet merkezli olduğu ve vatan uğrunda ölmenin-şehit olmanın- peygambere komşu olunacak kadar kıymetli ve değerli öğretisiyle gözünü kırpmadan silahların, mermilerin, tankların üstüne yürüyen millet, değerleri ezel ve ebet çizgisinde vazgeçilmez umdelerle dolu olan bir millettir. Tarihe şan, şeref vermiş, kahramanlık destanlarıyla fetihler yurdu haline gelmiş olan yeryüzündeki ikametgâhın, cennete açılan yol olduğu imrenilerek takibi yapılmıştır. Şehitlik gıpta edilecek, hasretle beklenilecek ebet yurdudur ve peygamber efendimize en yakın makamdır. Rabbim bizlere de şehadet kapılarını açsın ve ikram etsin inşallah.

Yeniden küllerinden doğmuştur milletimiz. Yeni Türkiye anlayışımız, yeniden yükselişin, kalkınışın, toparlanışın, dirilişin, fütuhatın da adıdır. Bir millet yediden yetmişe evlerini terk edip vatan müdafaası için gözünü kırpmadan, taşkınlıklar yapmadan, manevi bir eğitim gibi, ibadet gibi kalbin, gönlün, ruhun ve aklın hizaya sokulduğu son darbe teşebbüsüyle uzun yıllar sonrasında yeniden dirilişin, varoluşun, kıyam edişin hayat bulduğuna şahit olduk. Yirmi beş günlük kampta, dipdiri bir millet olduğumuzu dünyaya gösterdik şükürler olsun. Yalnızca bizler şahit olmadık yeryüzündeki bütün milletler, halklar, devletler şahit oldular. Müminin müminden başka dostunun-kardeşinin olmadığını her daim söyleriz. Türkün Türk’ten başka dostu yoktur diye de atasözü haline dönüştürüldüğü bilinir. Her iki halde de söylenilmek istenilen mümin kardeşliğinin vazgeçilmez kardeşlik olduğudur. Türk Akıncıları unvanını, yüzyıllar boyu Avrupa’da, kıtalarda, fetihlerde ümmetin askerleri olarak tescillemiştir. Dolayısıyla Anadolu’nun dirilen ruhu haçlıları, Avrupalıları, batılıları, onların emelleri ve planlarını bir kez daha bozmuştur. Bu ruhun dirilişidir. “Anadolu geçilmez” diyen bir milletin yediden yetmişe yekvücut olmuş haliyle tevhide, birliğe, kardeşliğe, sıratı müstakime olan yolculuğunu tarihin önünde bir kez daha soylu kıyamıyla tescillemiştir. Yeni İstiklal mücadelesinde “Anadolu Geçilmez” dedirten ruh imanın bayraklaşmasıdır. Bu bayrak, gökyüzünde dalgalandıkça, ezan minarelerinde okundukça, salalarla efendimiz anıldıkça, milletimizin ruhu, yeryüzündeki mazlumların imdadı olmaya devam edecektir. Toprağın bahara ulaşması için sonbahara katlanması ve kışın şiddetine dayanması icap ediyor. Öyle olunca ancak bahar başını uzatabiliyor topraktan, doğadan, ağaçtan, kuştan, kelebekten, arıdan, böcekten. İşte toplumların bahara ulaşabilmesi için de böylesi bir sürece ihtiyaç vardır. Dayanılması gereken engellere, tuzaklara, oyunlara, darbelere karşı dimdik durabilen, kıyam edebilen milletin ruhu, bahara ulaşır ve gülistan mevsimi şöleni başlayabilir. Şiddetli muarızların, darbe denemelerinden geçen tecrübelerle milletimiz, tek yürek olmuş, yeryüzündeki asaletini yeniden bir kez daha göstererek mazlumlara, mahzunlara, sahipsizlere sahip çıkmanın kapılarını aralamıştır. Devletin yeniden yenilenmesine, derlenip toparlanmasına, içte ve dışta örülen tuzakların, uşakların, ihanet saliplerinin, Kur’an üzerinde tahrif edecek kadar dinsizleşenlerin derdest edilerek gerekli cezaların verilmesinde ittifak etmiş bir millettir Türk Milleti. Bu millet asil bir millettir. Milletimizin ne kadar dağınıklığı olursa olsun, bir anda yeniden derlenip toparlanabilecek aşkın ruhu İslam’ın sancaktarlığını yapabilecek mahiyette olduğundan asla şüphemiz yoktur.

Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın, tek bir ifadesiyle, gece gündüz demeden nöbet mekânlarını terk etmeyen milletimizin asaleti, imanından, inancından Allah ve Resul sevgisinden, bağlılığından dolayısıyla vatanseverliğinden, asker millet oluşundan ileri gelmektedir vesselam.

Share
525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2