logo

 Yeni tedavi metodu olan ortez ile dünyaları değişen hastalar

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi bir ilke daha imza attı.

Haber/ Mehmet Canbekli

                       Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel’in geliştirdiği ortez ve  korse tekniği ile tedavi edilmiş olan 350’den fazla hasta ve hasta yakınını  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde biraraya getirdi.,

 

      Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi metodlarıyla ameliyatsız kesin sonuçlu tedavi yöntemi.

            Yeni tedavi metodu olan ortez ile  dünyaları değişen hastalar hikayelerini paylaşmak üzere bir araya geliyor. Hipokrat döneminden beri uygulanan korse ile tedavi metodu son 20 yılda artık güvercin göğsü olan hastalarda da rutin olarak uygulanıyor. Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından tedavi edilerek vücutları yeni bir görünüm kazanan  hastalar klinig bünyesinde bir aile olarak toplandı.

           Dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan bu özel ve ameliyatsız tedavi metodu 2005 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nda da rutin olarak uygulandı.

    Bu yeni tekniği öğrenmek için dünyanın bir çok merkezinden alanında uzman doktorlar hastanemizi ziyaret etmektedirler.Pektus gibi  farklı birçok konuda öncü olan Prof.Yüksel, hastalara spesifik multidisipliner bir yaklaşımı hedefleyerek  20.06.2017 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi  Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  “PEKTUS MERKEZİ’Nİ” kuruldu.

Hasta odaklı bir yaklaşım ile Çocuk Göğüs Hastalıkları,Yetişkin Göğüs Hastalıkları, Çocuk Kardiyoloji, Yetişkin Kardiyoloji,Ortopedi, Fizik Tedavi ,Çocuk Psikiyatrisi ,Psikiyatri ve Diyet Bölümü ile birlikte “Pektus Merkezi” hasta kabulüne başladı.

Pektus Hastalarının aynı çatı altında toplanmasını , hastalık ile ilgili sorunlara çözüm üretilmesi açısından tek vücut halinde hareket edilmesini hedefleyen Prof.Yüksel bu amaç doğrultusunda Mayıs 2017 itibariyle Pektus -Göğüs Duvarı Deformiteleri ve Pektus Derneği’ni kurmuştur. Dernek; hastalar,hasta yakınları ,sağlık çalışanları ve akademisyenleri aynı platformda biraraya getirerek  hastalığın sağaltımı açısından gelişim kaydetmek üzerine inşa edildi.

 

 

     

 

Etiketler: » » » » »
Share
324 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2