logo

reklam

Yeni ABD eski bohçayı açıyor


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Amerikan kongresinin senato kanadı 28 Eylül 2016 tarihinde 97′ evete karşı 1 hayır oyla bir yasa tasarısını kabul etti; adı, act-JASTA(Justice Against Sponsors of Terrorism Act) mealen ‘Terörizmi Destekleyenlere Karşı Adalet Yasası’.
Hızla ve aynı gün kongrenin temsilciler meclisi kanadından da 348’evete karşı 77’hayırla geçerek yasalaştı.
Bu yasanın hikayesi şu;
Cumhuriyetçi Texas senatörü John CORNYN ve Demokrat NewYork senatörü Charles Ellis (Chuck) SCHUMER (ikisi de enteresan adamlardır. Bir ara bunu da yazarız) Eylül 2015’te bu yasa tasarısını hazırlıyor(aslında tasarı 2009 yılına ait). Tasarı Adalet alt komitesinden geçip Genel Kurula iniyor ve 17 Mayıs 2016’da Senatodan da geçip 9 Eylül 2016 tarihinde Temsilciler Meclisinde kabul ediliyor. 23 Eylül 2016 tarihinde başkan Obama bu yasayı veto ediyor. Amerikan anayasasına göre başkanın 2.kere veto hakkı yok. Bu durumlarda veto edilen yasa tasarısının senatoda 2/3 oranı ile tekrar kabul edilmesi gerekiyor. Böylece JASTA Senatoda 2.kere oylanarak 2/3 oranında kabul ile aynı gün T’Meclisine gidiyor ve orada da kabul edildikten sonra, artık yasalaşıyor.
Şimdi bu yasa ne demek;
1- Artık ABD’nde 9/11 terör saldırısı ile ilgili olarak S’Arabistan net sorumlu tutulmuş oldu.
2- S’Arabistan aleyhinde ABD’nde ve belki de Dünyanın bir çok yerinde bundan böyle ceza ve tazminat davaları açılabilecek.
3- S’Arabistan yöneticileri ve vatandaşlarının terörü destekleyen bir devletin unsurları olarak ABD başta olmak üzere mal varlıkları dondurulabilecek, göz altına alınıp hatta tutuklanabilecekler.
4- Petrol satışı başta olmak üzere S’Arabistan’ı U’arası ticarette sıkıntılı günler bekliyor.
5- Bu yasa ile sadece S’Arabistan değil bütün diğer devletler hakkında benzer davalar açılabilecek. Hatta Türkiye için bile. Yakında Rıza ZARRAF davası ile birleştirecekler göreceksiniz.
Yasa tasarısı görüşülürken S’Arabistan yönetimi ABD’ni tehdit etmişti;”Bak bu yasa tasarısı onanırsa elimdeki 750 milyar$’lık Amerikan hazine tahvilini satarım” diye. Fakat ekonomistler S’Arabistan bunu yaparsa ekonomisi batar diyor.
Amerikan kongresi Rusya ile yakınlaşan ve petrol üretimini kısıtlama kararı alan S’Arabistan’a ve FG’yi iade et diyen aynı zamanda PYD ile ABD ortaklığını eleştiren yine Rusya ile git gide yakınlaşan Türkiye’ye göz dağı veriyor. Bu yasayı önemsiyorum. İnşaAllah Hükümetimiz de önemsiyordur. Saygılarımla.

Share
546 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
 • Rufeyde radıyallahu anhâ.

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kırık gönüllerimize şifa olsun Rufeyde---------Otobüse biniyorum, iş çıkışı herkes yorgun. Kulaklıklar takılıyor, birbirine dolanmış olanlar aceleyle çözülüyor. Bekleriz... Gazeteler ezberlenmiş bir hareketle açılıp, gözlükler el yordamıyla düzeltiliyor. Tesbih tanelerinin akıp gittiği parmaklar ile akıllı telefonlarda kayıp giden parmakların yarıştığı sıralarda, bir amca spor sayfasına geçiyor bile. Yoğun trafik ve kalabalık... İster istemez o havasızlıktan kendinizi soyutlayıp bir yerlere nefes almaya çıkıyorsunuz. Tam o sırada bir şey çalını...
 • Rumların bitmeyen Bizans oyunları

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene.  Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.  Ben bu müzakereler nasıl başlayacak çok merak ediyorum.  10 Şubat günü Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde “Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması amacıyla 1950 yılında gerçekleştirilen ve sadece Kıbrıslı Rumların katıldıkları referandumun (plebisit) yıldönü...
 • Şükretmek

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular: “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi: “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.” Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular: “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.” Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu: “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? ...
UA-36507442-2