logo

reklam

Yeni ABD eski bohçayı açıyor


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Amerikan kongresinin senato kanadı 28 Eylül 2016 tarihinde 97′ evete karşı 1 hayır oyla bir yasa tasarısını kabul etti; adı, act-JASTA(Justice Against Sponsors of Terrorism Act) mealen ‘Terörizmi Destekleyenlere Karşı Adalet Yasası’.
Hızla ve aynı gün kongrenin temsilciler meclisi kanadından da 348’evete karşı 77’hayırla geçerek yasalaştı.
Bu yasanın hikayesi şu;
Cumhuriyetçi Texas senatörü John CORNYN ve Demokrat NewYork senatörü Charles Ellis (Chuck) SCHUMER (ikisi de enteresan adamlardır. Bir ara bunu da yazarız) Eylül 2015’te bu yasa tasarısını hazırlıyor(aslında tasarı 2009 yılına ait). Tasarı Adalet alt komitesinden geçip Genel Kurula iniyor ve 17 Mayıs 2016’da Senatodan da geçip 9 Eylül 2016 tarihinde Temsilciler Meclisinde kabul ediliyor. 23 Eylül 2016 tarihinde başkan Obama bu yasayı veto ediyor. Amerikan anayasasına göre başkanın 2.kere veto hakkı yok. Bu durumlarda veto edilen yasa tasarısının senatoda 2/3 oranı ile tekrar kabul edilmesi gerekiyor. Böylece JASTA Senatoda 2.kere oylanarak 2/3 oranında kabul ile aynı gün T’Meclisine gidiyor ve orada da kabul edildikten sonra, artık yasalaşıyor.
Şimdi bu yasa ne demek;
1- Artık ABD’nde 9/11 terör saldırısı ile ilgili olarak S’Arabistan net sorumlu tutulmuş oldu.
2- S’Arabistan aleyhinde ABD’nde ve belki de Dünyanın bir çok yerinde bundan böyle ceza ve tazminat davaları açılabilecek.
3- S’Arabistan yöneticileri ve vatandaşlarının terörü destekleyen bir devletin unsurları olarak ABD başta olmak üzere mal varlıkları dondurulabilecek, göz altına alınıp hatta tutuklanabilecekler.
4- Petrol satışı başta olmak üzere S’Arabistan’ı U’arası ticarette sıkıntılı günler bekliyor.
5- Bu yasa ile sadece S’Arabistan değil bütün diğer devletler hakkında benzer davalar açılabilecek. Hatta Türkiye için bile. Yakında Rıza ZARRAF davası ile birleştirecekler göreceksiniz.
Yasa tasarısı görüşülürken S’Arabistan yönetimi ABD’ni tehdit etmişti;”Bak bu yasa tasarısı onanırsa elimdeki 750 milyar$’lık Amerikan hazine tahvilini satarım” diye. Fakat ekonomistler S’Arabistan bunu yaparsa ekonomisi batar diyor.
Amerikan kongresi Rusya ile yakınlaşan ve petrol üretimini kısıtlama kararı alan S’Arabistan’a ve FG’yi iade et diyen aynı zamanda PYD ile ABD ortaklığını eleştiren yine Rusya ile git gide yakınlaşan Türkiye’ye göz dağı veriyor. Bu yasayı önemsiyorum. İnşaAllah Hükümetimiz de önemsiyordur. Saygılarımla.

Share
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUŞ ile DERVİŞ

  18 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " KUŞ ile DERVİŞ Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler.Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar... "Bu kuş senden şikayetçi, neden kanadını kırdın?" Derviş kendini savunur.. "Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı." Bunun üzerine, Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki... "Bak, bu adam da haklı. Sen...
 • TEVHÎD ve MÂRİFET

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TEVHÎD ve MÂRİFET Tevhîd, kadîm olanı (başı ve başlangıcı olmayanı), hâdis (sonradan) olandan ayırmak ve bundan (hâdis olandan) O’na (kadîm olana) yönelmektir. Kadîm olan yalnızca Allah Teâlâ olduğu için, tevhîd yalnızca O’nu görmek ve O’nu duymaktır. O’nunla birlikte hâdis olan şeyleri ve hatta kendi varlığını da görüp hisseden bir kimse, farklı mahiyetteki iki şeyi görüp duyduğu için tevhîd’ten uzaklaşmış ve ikiliği kabul etmiş olur. Kadîm ile hâdisin mahiyetleri birbirinden farklı oldukları için, hâdisin özellik ve sıfatları olan şekillilik...
 • Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi ve “Başkanlık Sistemi”

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Başkanlık sistemi yeryüzünde modern olup demokratik siyasetin zeminini en iyi şekilde kabul edendir. Siyasi düzlemde “Başkanlık Sistemi’ne” bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti milletinin egemenliğine yaslanan demokratik bir yönetim şeklidir. Bundan dolayı başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve yarı olan başkanlıkla beraber modern demokratik bir yönetim sistemini ortaya koymaktadır.   Başkanlık sistemi diğer sistemlerin hepsinden apayrı ve doğru olan bir yönetim sistemidir. Başkanlık sistemi, yarı başkanlık ve parlamenter sistemlerden ço...
 • Cenevre depremi

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Bir hafta öncesinden Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocias tarafından sabote edileceğini yazdığım ve televizyonlarda da dile getirdiğim Cenevre Konferansı sonrasında, Rum lider Nikos Anastasiadis’in twitter mesajlarına göz attım, Rum tarafında neler olup bittiğini ve nelerin konuşulduğunu öğrenmek için. Bu yazımı yazana kadar Rum lider Nikos Anastasiadis’in attığı son yedi tweet aynen aşağıdaki gibi. 1 Aralık günü, Kıbrıs için yapılacak müzakerelerde karar almak yönünde sorumluluk aldım. Sonuçlar bu kararı desteklemektedir. Garantilerin...
UA-36507442-2