logo

reklam

Yeni ABD eski bohçayı açıyor


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Amerikan kongresinin senato kanadı 28 Eylül 2016 tarihinde 97′ evete karşı 1 hayır oyla bir yasa tasarısını kabul etti; adı, act-JASTA(Justice Against Sponsors of Terrorism Act) mealen ‘Terörizmi Destekleyenlere Karşı Adalet Yasası’.
Hızla ve aynı gün kongrenin temsilciler meclisi kanadından da 348’evete karşı 77’hayırla geçerek yasalaştı.
Bu yasanın hikayesi şu;
Cumhuriyetçi Texas senatörü John CORNYN ve Demokrat NewYork senatörü Charles Ellis (Chuck) SCHUMER (ikisi de enteresan adamlardır. Bir ara bunu da yazarız) Eylül 2015’te bu yasa tasarısını hazırlıyor(aslında tasarı 2009 yılına ait). Tasarı Adalet alt komitesinden geçip Genel Kurula iniyor ve 17 Mayıs 2016’da Senatodan da geçip 9 Eylül 2016 tarihinde Temsilciler Meclisinde kabul ediliyor. 23 Eylül 2016 tarihinde başkan Obama bu yasayı veto ediyor. Amerikan anayasasına göre başkanın 2.kere veto hakkı yok. Bu durumlarda veto edilen yasa tasarısının senatoda 2/3 oranı ile tekrar kabul edilmesi gerekiyor. Böylece JASTA Senatoda 2.kere oylanarak 2/3 oranında kabul ile aynı gün T’Meclisine gidiyor ve orada da kabul edildikten sonra, artık yasalaşıyor.
Şimdi bu yasa ne demek;
1- Artık ABD’nde 9/11 terör saldırısı ile ilgili olarak S’Arabistan net sorumlu tutulmuş oldu.
2- S’Arabistan aleyhinde ABD’nde ve belki de Dünyanın bir çok yerinde bundan böyle ceza ve tazminat davaları açılabilecek.
3- S’Arabistan yöneticileri ve vatandaşlarının terörü destekleyen bir devletin unsurları olarak ABD başta olmak üzere mal varlıkları dondurulabilecek, göz altına alınıp hatta tutuklanabilecekler.
4- Petrol satışı başta olmak üzere S’Arabistan’ı U’arası ticarette sıkıntılı günler bekliyor.
5- Bu yasa ile sadece S’Arabistan değil bütün diğer devletler hakkında benzer davalar açılabilecek. Hatta Türkiye için bile. Yakında Rıza ZARRAF davası ile birleştirecekler göreceksiniz.
Yasa tasarısı görüşülürken S’Arabistan yönetimi ABD’ni tehdit etmişti;”Bak bu yasa tasarısı onanırsa elimdeki 750 milyar$’lık Amerikan hazine tahvilini satarım” diye. Fakat ekonomistler S’Arabistan bunu yaparsa ekonomisi batar diyor.
Amerikan kongresi Rusya ile yakınlaşan ve petrol üretimini kısıtlama kararı alan S’Arabistan’a ve FG’yi iade et diyen aynı zamanda PYD ile ABD ortaklığını eleştiren yine Rusya ile git gide yakınlaşan Türkiye’ye göz dağı veriyor. Bu yasayı önemsiyorum. İnşaAllah Hükümetimiz de önemsiyordur. Saygılarımla.

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
UA-36507442-2