logo

reklam

Yeni ABD eski bohçayı açıyor


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Amerikan kongresinin senato kanadı 28 Eylül 2016 tarihinde 97′ evete karşı 1 hayır oyla bir yasa tasarısını kabul etti; adı, act-JASTA(Justice Against Sponsors of Terrorism Act) mealen ‘Terörizmi Destekleyenlere Karşı Adalet Yasası’.
Hızla ve aynı gün kongrenin temsilciler meclisi kanadından da 348’evete karşı 77’hayırla geçerek yasalaştı.
Bu yasanın hikayesi şu;
Cumhuriyetçi Texas senatörü John CORNYN ve Demokrat NewYork senatörü Charles Ellis (Chuck) SCHUMER (ikisi de enteresan adamlardır. Bir ara bunu da yazarız) Eylül 2015’te bu yasa tasarısını hazırlıyor(aslında tasarı 2009 yılına ait). Tasarı Adalet alt komitesinden geçip Genel Kurula iniyor ve 17 Mayıs 2016’da Senatodan da geçip 9 Eylül 2016 tarihinde Temsilciler Meclisinde kabul ediliyor. 23 Eylül 2016 tarihinde başkan Obama bu yasayı veto ediyor. Amerikan anayasasına göre başkanın 2.kere veto hakkı yok. Bu durumlarda veto edilen yasa tasarısının senatoda 2/3 oranı ile tekrar kabul edilmesi gerekiyor. Böylece JASTA Senatoda 2.kere oylanarak 2/3 oranında kabul ile aynı gün T’Meclisine gidiyor ve orada da kabul edildikten sonra, artık yasalaşıyor.
Şimdi bu yasa ne demek;
1- Artık ABD’nde 9/11 terör saldırısı ile ilgili olarak S’Arabistan net sorumlu tutulmuş oldu.
2- S’Arabistan aleyhinde ABD’nde ve belki de Dünyanın bir çok yerinde bundan böyle ceza ve tazminat davaları açılabilecek.
3- S’Arabistan yöneticileri ve vatandaşlarının terörü destekleyen bir devletin unsurları olarak ABD başta olmak üzere mal varlıkları dondurulabilecek, göz altına alınıp hatta tutuklanabilecekler.
4- Petrol satışı başta olmak üzere S’Arabistan’ı U’arası ticarette sıkıntılı günler bekliyor.
5- Bu yasa ile sadece S’Arabistan değil bütün diğer devletler hakkında benzer davalar açılabilecek. Hatta Türkiye için bile. Yakında Rıza ZARRAF davası ile birleştirecekler göreceksiniz.
Yasa tasarısı görüşülürken S’Arabistan yönetimi ABD’ni tehdit etmişti;”Bak bu yasa tasarısı onanırsa elimdeki 750 milyar$’lık Amerikan hazine tahvilini satarım” diye. Fakat ekonomistler S’Arabistan bunu yaparsa ekonomisi batar diyor.
Amerikan kongresi Rusya ile yakınlaşan ve petrol üretimini kısıtlama kararı alan S’Arabistan’a ve FG’yi iade et diyen aynı zamanda PYD ile ABD ortaklığını eleştiren yine Rusya ile git gide yakınlaşan Türkiye’ye göz dağı veriyor. Bu yasayı önemsiyorum. İnşaAllah Hükümetimiz de önemsiyordur. Saygılarımla.

Share
558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2