logo

YAZI RESSAMLARINDAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

Küçükçekmece Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında ‘Mürekkep Sohbetleri’ isimli söyleşi yazı ressamlarından ilginç açıklamalar geldi.

1450249660_J__ri___zel___d__l___Onur_KuterGeleneksel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenen söyleşide, Kaligrafi Ustaları Erhan Olcay, Emrah Yücel ve İbrahim Kuş dinleyicileri bilgilendirdi.

“YAZMAZSANIZ UNUTURSUNUZ”

Yazmanın önemini vurgulayan kaligrafi ustası Emrah Yücel, “Biz yazıyı resmediyoruz yani yazı ressamıyız. Bir sanatçı yazıyı resmederken mutlaka kendi topraklarından da bir şeyler yüklemesi gerekiyor. Yazı çok geniş ve büyük kültüre sahiptir. Ne kadar zeki olursanız olun mutlaka yazmanız gerekiyor. Yazmazsanız unutursunuz. En önemlisi de yazıyı yazmak değil, bilmek önemlidir’’ dedi.

“KALİGRAFİ DOĞRU VE GÜZEL OLMALI”

Günümüz kaligrafisinde doğru ve yanlış olan yaklaşımlara değinen Erhan Olcay, ‘’Kaligrafinin öncelikle doğru ve güzel olması gerekiyor. Bir yazının güzel olmasından önce kesinlikle doğru olmasına bakmanız gerekiyor. Ülkemizde maalesef estetik algı çok fazla gelişmemiştir ve en büyük sorunda budur. Sürekli iyi örneklere bakıp gözümüzü terbiye etmemiz lazım’’ diyerek dinleyicilere örnekler gösterdi.

“EN GÜZEL ÖRNEKLER ÜLKEMİZDE”

Hat sanatına da değinen konuşmacılar, ‘’Dünyanın en güzel hat sanatları ülkemizde yazılmıştır. Fakat kaligrafide iyi örnekler yok. Kaligrafi ne kadar tasarlansa da yazının her yerindedir. Kaligrafi araçları gelişmeye başladı ve bununla birlikte yeni arayışlarda ortaya çıkmıştır’’ diyerek dinleyicilere bilgiler verdiler.

TÜRKİYE’DE SADECE İKİ KİŞİDE VAR

Kaligrafi Ustaları Emrah Yücel ve Erhan Olcay uluslar arası bir kaligrafi cemiyeti olan (CLASS) The Calligraphy and Lettering Arts Society’ e üye. Türkiye ‘de sadece Emrah Yücel ve Erhan Olcay CLASS’ın diplomasına sahip.

 

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2