logo

12 Aralık 2015

YAZAR SİNAN YAĞMUR HZ. MEVLANA’YI ANLATTI

357eb2e8-d071-4f33-97b5-44bd0195a82c

Bağcılar’da Hz.Mevlana’nın 742’nci vuslat yıl dönümü dolayısıyla Şeb-i Arus söyleşi programı düzenlendi. Programının konuğu olan ‘Aşkın Gözyaşları” gibi birçok eseri kaleme alan Yazar Sinan Yağmur, Hz.Mevlana’yı anlattı. Yağmur, “Günümüzde bile Hz. Mevlana iyi anlaşılamadı” dedi.

Bağcılar Belediyesi Halk Saray’nda düzenlenen söyleşiye öğrencilere mesaj vermek istediğini belirterek başlayan Yağmur, varlık içinde yokluk çekmenin, güzellikler içinde çirkinlikler yaşamanın tuhaf olduğunu belirtti. Türkiye’nin hemen tüm şehirlerine gittiğini, İstanbul’un da tüm ilçelerinde programlara katıldığını da anlatan Yağmur, Bağcılar’a övgüler yağdırdı. Yağmur, “Bağcılar’da bir kültür hamlesinin ve kültür ufkunun olduğunu gördüm. Bağcılar, birçok şehirden etkili. En fazla kitabın Bağcılar’da okunduğunu öğrendim.” dedi.

”HZ. MEVLANA, OKUYARAK ARİF OLMUŞTUR”

Hz. Mevlana’nın, ruhunu muhabbet meclislerinde zenginleştirdiğini de aktaran Yağmur, manevi gönül sultanlarının çokça kitap okuduklarını, babalarının, hocalarının ve arkadaşlarının gönül sultanı olduğunu belirtti. Mevlana Hazretlerinin göç sırasında 6 yaşında at sırtında olmasına rağmen kitap okuduğunu da ifade eden Yağmur, şöyle konuştu:

“Mesnevideki mesajlarını babasının arkadaşlarından almıştır. Mevlana okuyarak arif olmuştur.” dedi. Günümüzde Mevlana’nın iyi anlaşılmadığını da savunan Yağmur, insanların öfkeden, kusur aramadan ve kavgadan uzak kalması gerektiğini anlattı. Batı Anglikan Kilisesi’nin insanlara abdestsiz ve namazsız bir Mevlana’yı anlattığı uyarısında bulunan Yağmur, “O, asırlar önce ’ben Kuran’ın ve Hz. Muhammed’in (s.a.v) ayağının tozuyum. Her kim bana ait olmayan sözü söylerse şikayetçiyim’, demiştir.” dedi. 2005’te Ümraniye Cezaevi’nde bir söyleşide bulunduğunu anlatan Yağmur, bir elinde tespih olan mahkumun en önde kendisini ciddi tavırla dinlediğini belirterek, şunları söyledi: “Söyleşi sonrası omzuma dokunan mahkum, ‘Hoca, eğer bana Hz. Mevlana 15 yıl önce anlatılsaydı, 4 kişinin katili olmazdım. Karıncayı bile öldürmek istemezdim.’ demişti. Haklıydı, çünkü gönülleri yapmak için çaba göstermedik.”

“USTALAR ESERLERİYLE ANILIR”

Hz. Mevlana’nın usta Şems’in eseri olduğunu da kaydeden Yağmur, ustanın eseriyle anlaşılabileceğini söyledi. Yağmur, “Mimar Sinan anlaşılmadan Selimiye ve Süleymaniye Camii anlaşılamaz. Hz. Mevlana’yı anlamanın yolu da Şems’i anlamaktan geçiyor.” şeklinde konuştu.Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise Hz. Mevlana’nın Mesnevisinin İslam dünyasının

yanı sıra ABD ve Avrupa’da da yoğun ilgi gördüğünü belirtti. ‘Bir sonraki neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar’ diyen Çağırıcı, “Onun sözlerinden sıkça söylüyoruz.” dedi.

Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2