logo

“Yavuz Sultan Selim’e konuk olduk”

MERCEKHABER 3.BOĞAZ KÖPRÜSÜ’NDE

2013 yılında yapımına başlanan Yavuz Sultan Selim 3. Boğaz Köprüsü 2016 yılının Haziran ayında resmi açılışı gerçekleşecek.

3 (4)

İslim Kübra Canbekli’nin haberi
Mercekhaber Gazetesi, Yayın Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Güven’in ve eski Proje Yönetim Ofis şeflerinden Mahmut Güven’in Organizasyonunda, Proje Yönetim Ofisi Maliyet Planlama Şefi Serhan Tüzün ile Planlama ve Raporlama Şefi Onur Karaca’nın katılımıyla Mercekhaber Gazetesi 2.Kez Yavuz Sultan Selim 3.Boğaz Köprüsü’ne konuk oldu.
Dünyanın birçok ülkesinden, hayranlıkla takip ettikleri sıra dışı projeyi yerinde görmek için gelen uzmanlar hayran kalıyor.

3 (3)

Ticaret ve Taşımacılığın Geleceği

Adnan Güven’in organize ettiği etkinlik çerçevesinde Mercek Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Derviş Canbekli ve Yayın Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Güven, ICA tarafından devam eden proje hakkında bilgi edinmek üzere inşaat alanını gezdi. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan İstanbul Boğazı üzerinde inşa edilen köprü çalışmalarıyla ilgili bilgi veren projenin Yönetim Ofisi Maliyet Planlama Şefi Serhan Tüzün ile Planlama ve Raporlama Şefi Onur Karaca söz konusu köprünün ticaretin ve taşımacılığın geleceği olduğunu belirtti.

3 (1)

150 Üniversiteden gezi talebi

 

işinin çalıştığını belirten yetkiller çalışmaların sonlarına doğru işçi sayısında azaldığını söyledi. köprünün 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını anlattı. Köprünün 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olduğunu da belirten Yetkililer, bu özellikleri nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden ziyaretlerin gerçekleştiğini ifade etti. Bugüne kadar 150 üniversiteden gezi ve inceleme talebi aldıklarını ve 25’i yurt dışından olmak üzere 65 heyete tanıtım yapabildiklerini vurguladı.

3 (13)
Yüzde 90 Türk Mühendislerin imzası var
“İstanbul halkının bu konu hakkında maalesef bilgisi yeterli değil. Ancak yurt dışından bu projeyi görmek, incelemek için gelen uzmanlar var. Dünyanın en ünlü araştırmacıları, hocaları hayranlıkla gezdikleri projeyi sıra dışı buluyorlar. Yüzde 90’ında Türklerin imzasının olduğu, prestij bakımından önemli bir avantaj sağlayan bu proje Türkiye’nin gururu oldu.” diyen yetkililer geleceğin yatırım projesi olduğunu söyledi.

3 (2)

Çağdaş Türkiye’nin Simgesi

 

2013 yılında yapımına başlanan ve 2016 yılında açılması planlanan 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesi’nin odak yeri Paşaköy kesimi olacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye’nin simgelerinden biri olacak.
3 (5)

KUZEY Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, “Yap, işlet, devret’ modeliyle gerçekleştirilecek.
4.5 milyar TL yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile
IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na devir edilecek.3 (11)

 

Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2