logo

18 Mart 2016

Yavuz Çanakkale şehitleri için mesaj yayınladı

22Şanlıurfa Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü münasebetiyle mesaj yayımladı.

Bugün; tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin “Şehitler Günü’nü” idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Konuşmama başlarken, aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde yatan kahraman şehitlerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.

Bugün: Çanakkale’nin geçilmeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilmeyeceğinin, Türk vatanının parçalanmayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

Bugün: Dünyaya Türk adını duyuranların, bayrağımızı yeryüzünün her noktasına taşıyanların, üç kıtayı Türk yurdu haline getirenlerin, vatan uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür.

Bugün: Cennet yurdumun semalarında, denizlerinde, Malazgirt’te, Kosova’da, Yemen’de, Kafkasya’da, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Kocatepe’de, Kore’de, Kıbrıs’ta, Irak’ta, Hakkâri’de, Van’da ve Şırnak’ta şehit olanların günüdür.

Bugün; Şahadet şerbetini içenlerin, Allah’a kavuştukları gündür.

Bugün bir anma günü olduğu gibi aynı zamanda tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan Çanakkale Deniz Zaferinin de yıldönümüdür. Kurtuluş savaşımıza ilham ve cesaret veren Çanakkale Deniz Zaferini neresinden ele alırsak alalım, ortaya büyük destanların, büyük kahramanlıkların çıktığı olağanüstü bir varoluş mücadelesini görürüz. Bu mücadele, bizi biz yapan, bize özgü destansı bir mücadeledir. Bu mücadele ya onurunla yaşama, yâda şerefinle şehit olma mücadelesidir. Çanakkale’den aldığımız güç bizi kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs Barış Harekâtında, Terörle Mücadelede mağrur etti. Bu güçle, bir kere öldüysek, bin kere dirildik. Bugün özgür olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın herkesçe bilinmesi gerekir.

Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar can vere vere bizlere vatan oldu. Anadolu’da, bu coğrafyada yaşamanın bedeli maalesef çok ağırdır. Bizler bunları yaşayarak, bedeller ödeyerek öğrendik. Öğrendik ve Türk Milletinin inancıyla, vatan sevgisiyle oynanamayacağını da bütün dünyaya öğrettik.

Bugün yurdumuzda hiçbir belde yoktur ki şehidini bağrında barındırmasın. Son yüz yılda dünya bizi hayretle, gıpta ile izledi. Bize Çılgın Türkler dediler. Evet, mermiye süngü çekmek birileri için elbette çılgınlıktır. Ancak bizler için vatan sevgisinin adıdır sadece.

Vatanımız şan ve şeref bulsun diye, bayrağı dalgalansın, insanı hür yaşasın diye, ezanı susmasın, kuran nidaları kesilmesin diye canını ortaya koyan başka bir millet yoktur. Şairin dediği gibi ‘Bir gül bahçesine gidercesine, şu kara toprağa girmek…’ Tarih de Türk milletinin dışında bir milleti yazmamıştır zaten.

Bir başka şairimiz bir milletin varoluşunu ve vatan aşkını ne güzel anlatıyor mısralarında…

Yaşamaz ölümü göze almayan, Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan, Gözyaşı boşana boşana gider!

Bu yolda herkes bir, eyy delikanlı, Diriler şerefli, ölüler şanlı! Yurt için dövüşen başı dumanlı, Her zaman bu şandan, o şana gider.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı günde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Vatanımızın kutsallığını, Türk Milletinin namusunu ve Türk Bayrağının şanını, canından üstün tutan şehitlerimiz; ne mutlu size ki en kutsal emanetinizi aldığınız gibi lekesiz ve tertemiz sahibine ulaştırdınız.

Evladını vatana adamış aziz ana! Oğlunun adı taş üzerinde, naaşı toprakta kaldı zannetme! Şehidimin kutsal ismi arşta, aziz naaşı cennet bahçesindedir.

Vatan için en kutsal varlığını yani canını veren yiğit şehidim; Manevi varlığından güç alan bizler, her ne olursa olsun, bu vatana göz diken düşmanlarımızı yok ederek senin kutsal emanetini daima yükseklerde taşıyacağız. Ülkemi bölmek, parçalamak isteyen, ulusumun huzuruna göz diken hainler; Şehitlerimizden aldığımız kuvvetle karşınızda daima dimdik bizi bulacaksınız. Her zaman olduğu gibi kanımızda boğulacak, ateşimizle yanacaksınız.

Bu duygularla, tarih boyunca bizlere büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; vatan savunmasına iştirak eden ordumuzun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum.

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2