logo

22 Nisan 2015

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

aMARDİN’de  Nisan ayı başlarına kadar devam eden yağışları tarımsal üretim açısından değerlendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali ELÇİN, “Bu yıl Nisan ayı yağış miktarı  önceki yılların üzerinde olup İlimiz  toprakları için gerekli ve yeterli yağış düşmüştür. 2014 yılının Kasım ayında yağış 111.3 kg/ m2, Aralık ayında 109.1 kg/ m2, 2015 yılının Ocak ayında 60.0 kg/ m2, Şubat ayında 111.0 kg/ m2, Mart ayında 120.1 kg/ m2, Nisan ayında 37.9 kg/ m2 dir. Toplamda 549.4 kg/ m2  yağış düşmüştür. Ülke genelinde Ekim ayından bu zamana kadar yaşanan düzenli ve yeterli yağışla birlikte ovada sulamanın henüz başlamadığı, sadece bazı çiftçilerimizin gübre uygulaması amaçlı kısa süreli sulama yaptığı gözlenmiştir” açıklamasında bulundu.

 

İl Müdürü Ali ELÇİN Mardin ili için bu olumlu gelişmenin hem enerji maliyeti hem de yeraltı su kaynaklarının korunması açısından sevindirici olduğunu, hububat rekoltesinde önemli artış olacağının beklenmesi ile birlikte çiftçilerimizin ve tarım sektörünün yüzünü güldüreceğini ifadelerine ekledi.

 

Sözlerine şu şekilde devam eden İl Müdürü Ali ELÇİN düşen yağışların zaman ve miktar olarak yeterli düzeyde olması özellikle hububat ekim alanlarında ürün çıkışlarını olumlu yönden etkilemiştir. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönem itibari ile meteorolojik ve tarımsal anlamda Mayıs ayında da yağışların yeterli olması durumunda kuraklık tehlikesinin atlatılmış olacağını vurguladı.

 

ÇİFÇİLER ÇOK MUTLU

 

Öte yanda yağışların Mezopotamya ovasına düşen yağış miktarının kendilerini çok mutlu ettiğini  belirten çifçiler”Yağışlar çok iyi inşallah dolu yağmasında daha da çok mutlu olacağız Çünkü tam bu mevsimde dolu çok yağıyor ve ürünlere korkunç bir zarar veriyor.yağışların iyi yağması ile yer altındaki su dibilerinden çektiğimiz suya ihtiyaç olmayacaktır”Diye belirttiler.

Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2