logo

06 Ekim 2015

Yağcılar Köyü Kadın Tarımsal Kooperatifi’ne Jüri Özel Ödülü..

Türkiye’de 4,5 milyon ortağı bulunan 13.400 tarımsal kooperatif bulunuyor…

        1

      Evciler, Pıtıreli, Süleymanköy tarımsal, Babakale Su Ürünleri ve  

      Yağcılar Köyü  Kadın Kooperatifi’ne “Yılın Kooperatifi” ödülü…. 

Halim UTLU

Tarımsal ürün işleme/pazarlama, tarımsal ürün depolama/ pazarlama, su ürünleri ve el sanatları alanlarında faaliyet gösteren başarılı kooperatiflerin motivasyonlarını arttırmak,

farkındalık yaratmak,bölge ve ülke çapında diğer tarımsal amaçlı kooperatiflere örnek teşkil etmek amacıyla;”Yılın Kooperatifi” ödülü, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Kooperatif ve ortak sayısı, AB’deki kooperatif ve ortak sayısından daha fazla

Türkiye’de 4,5 milyon ortağı bulunan 13.400 tarımsal kooperatif bulunduğunu, AB ile kıyaslandığında ülkemizdeki kooperatif ve ortak sayısının AB’deki kooperatif ve ortak sayısından daha fazla olduğunu, ancak işlevsellik olarak AB’nin çok gerisinde olduğumuzu belirten bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Çanakkale İl Müdürü Erdem Karadağ,,tarımsal örgütlenmenin özellikle, girdi maliyetlerinin düşürülmesi, üretim, hasat, işleme-paketleme, depolama, pazar, rekabet, eğitim gibi üreticiyi direkt etkileyen hususlarda belirleyici bir yapıya sahip olduğu için, diğer sektörlerden daha büyük farkındalık yarattığını söyledi.

Tarımla uğraşan nüfus, Avrupa ve Amerika’da % 10

Günümüzde tarım ve hayvancılığın belirli gruplarca yapıldığını, bu işle uğraşanların,

ülkelerin gelişmişlik ve genel yapısına göre değişiklik gösterdiğini anlatan İl Müdürü Karadağ, Avrupa ve Amerika’da tarımla uğraşan nüfus, % 10 civarında iken, Türkiye’de ise nüfusun % 23’ünün tarımsal faaliyetlerle uğraştığını, Çanakkale’de bu oranın daha da yüksek olduğunu, üreticilerin ekonomik çıkarlarını korumak için mutlak suretle örgütlenmeleri  gerektiğini söyledi.

Çanakkale’de 394 tarımsal faaliyet gösteren üretici örgütü var

Çanakkale’de 358 kooperatif, 30 üretici birliği, 3 kooperatif birliği, 3 yetiştirici birliği olmak üzere, toplam 394 adet tarımsal faaliyet gösteren üretici örgütü bulunduğunu, bunun Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katı olduğunu, ülkede tarımsal faaliyet gösteren

örgütlerin, bakanlık tarafından yeterince desteklendiğine vurgu yapan Müdür Karadağ

Son 3 yılda toplam 350 milyon hibe desteği verildi

“Gerek çiftçilerimize, gerekse kooperatiflerimize, son üç yılda verilen toplam hibe desteği, 350 milyonun üzerindedir.Kooperatifçilik hareketinin başarılı olabilmesi için öncelikle üreticilerin kooperatifin kendi yararlarına olduğuna inanması ve ortaklara örgüt kültürünün benimsetilmesi gerekmektedir.

İldeki tarımsal amaçlı başarılı kooperatiflerin moral ve motivasyonunu artırmak, aynı zamanda bölge ve ülke çapındaki diğer kooperatiflere de örnek teşkil etmek amacı ile tarımsal ürün işleme/pazarlama, tarımsal ürün depolama/ pazarlama, su ürünleri ve el sanatları alanlarında faaliyet gösteren başarılı kooperatiflerimize plaket verilecektir. Bu tür organizasyonlar,çiftçi örgütlerimize olumlu yönde yansıyacak ve farkındalık yaratacaktır.”dedi.

Yağcılar Köyü Kadın Tarımsal Kooperatifi’ne Jüri Özel Ödülü

Konuşmalardan sonra Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülen Özdemir başkanlığındaki komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; başarılı görülen

5 kooperatif;

“Tarımsal Ürün İşleme/Pazarlama Kategorisinde” S.S. Pıtıreli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, “Tarımsal Ürün Depolama/Pazarlama Kategorisinde “S.S. Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, “El Sanatları Kategorisinde” S.S. Süleymanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, “Su Ürünleri Kategorisinde” S.S. Babakale Su Ürünleri Kooperatifi, “Jüri Özel Ödülü” de, Çanakkale’nin tek kadın kooperatifi olan S.S. Yağcılar Köyü Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne “Yılın Kooperatifi” ödülü,

18.9.2015 tarihinde Bayramiç ilçesi Çanakkale 18 Mayıs Üniversitesi(ÇOMÜ) Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda düzenlenen bir törenle verildi.

Yağcılar Köyü Kadın Kalkınma Kooperatifi 2012’de kuruldu

Çanakkale merkeze bağlı Yağcılar köyünde ilk kadın kooperatifi olan S.S. Yağcılar Köyü Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2012 yılnda kuruldu.Başkanlığını Hatice Gezer ve Başkan Yardımcılığını Şerife Yıldırım üstlendi.

Eski okul binasını onararak hizmet veren kooperatifte,kadınlar, turşu, tarhana, köy ekmeği, erişte, yufka ve makarna gibi gıdaları üretiliyor ve satışı yapılıyor.Süt üretiminin de yapıldığı köyde, soğutma tankı da bulunuyor. Kadınların, kooperatif çatısı altında bütünleştiği işletmede, 30 ortak kadın faaliyet gösteriyor.Kooperatif, sığır yetiştiriciliği tesisi kurma çalışmalarına devam ediyor.

Share
655 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2