logo

14 Haziran 2016

“Ya silahları yasaklayalım ya da Müslümanlar ‘ı ülkeye sokmayalım!“

trump-clinton

ABD Başkan adayı Donald Trump İslam karşıtı taleplerini tekrarladı. Diğer başkan adayı Hilary Clinton’da terör karşıtı açıklamalarında İslam karşıtlığıyla bilinen Trump’u aratmadı!

Orlando’daki bir gay kulübünde gerçekleşen kanlı katliamdan 36 saat sonra iki ABD başkan adayı terör ve silahlı şiddet tehdidi üzerine karşılıklı açıklamalarda bulundu. Gerek eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gerekse New Yorg’lu iş adamı ve Başkan adayı Donald Trump’un ortaya koydukları tepkiler birbirine yakındı.

İlk açıklama Clinton’dan geldi. Clinton Cleveland’da partililere hitap etti. Demokrat Parti’nin adayı olan Clinton, terörle mücadelede “yalnız kurtlar” anlayışını öne çekeceklerini ifade etti. ‘Yalnız Kurtlar’, terör örgütleri tarafından eğitilmemiş, internet ortamında kendi çabalarıyla radikalleşenler için kullanılacağını açıkladı. Clinton, saldırganların saldırılarını önlemek için ‘gizli istihbarat saldırıları önleme birimi’ kurulacağına dikkat çekti.

Democratic presidential candidate Hillary Clinton speaks at the Cleveland Industrial Innovation Center, Monday, June 13, 2016, in Cleveland. (AP Photo/Tony Dejak)

Clinton ayrıca Irak ve Suriye’deki terör örgütü DAEŞ milislerine yönelik etkili hava harekatı talebinde de bulundu. ABD’nin müttefiki olan ülkelerin de vatandaşlarını, terör örgütlerini mali destek vermemesi için etkili tedbirler alması gerektiğini de sözlerine ekledi. Hilary Clinton, silah satışının yasaklanması gerektiğini ifade ederek şunları ifade etti:” Savaş amaçlı kullanılan silahların sokaklarımızda yeri olmaması gerekir”.

Trump’tan Clinton’a salvolar!

Clinton konuşmasını apolitik olarak değerlendirse de aşırı İslam karşıtı başkan adayı Trump Clinton’u ‘radikal İslam’ın’ politikalarını ve ‘radikal İslam’ tehdidinin ABD’ye gelmesine ve gelişmesine katkı sağlamakla suçladı. Clinton’ı özellikle de uzun süredir radikal İslam’ı ağzına almamakla eleştirdi.

“Müslümanların ülkeye girişi yasaklansın”

 Trump, terörün ülkelerine verdiği zararın temelinde göç politikaların yattığını iddia ederek;” İslam radikalizmi ve onu besleyen ağlar göçle ülkemize geliyor” dedi.

BRIARCLIFF MANOR, NY - JUNE 07: U.S. Republican Presidential candidate Donald Trump speaks following primary elections on June 7, 2016 in Briarcliff Manor, New York. Trump spoke to the media at Trump National Golf Club. (Photo by John Moore/Getty Images)

Trump, Müslümanların ABD’ye girişinin geçici de olsa engellenmesi gerektiği ile ilgili düşüncesini bir sefer daha yineledi. Konuşmasına; “Başkan seçilirsem ABD, müttefiklerimiz  ve AVRUPA’nın terör tehdidi sona erene kadar göçü askıya alacağım.” İfadeleriyle sürdürdü.

Trump’tan inciler!

 ‘Radikal İslam’ın’ prensipleri Batı değerleri ve kurumlarıyla uyuşmadığını ifade eden Trump;” Radikal İslam kadın karşıtı, eşcinsel karşıtı ve anti Amerikan’dır”. İfadeleriyle İslam düşmanlığını bir kez daha dışa vurdu!

 MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

 

Etiketler:
Share
692 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2