logo

29 Nisan 2015

ÜSKÜDAR’IN ‘ADAM OLMUŞ ÇOCUKLARI’ BU KİTAPTA BULUŞTU

6Üsküdar Belediyesi tarafından hazırlanan  ‘Adam Olmuş Çocuklar Başarının Sırrı’ adlı kitabın tanıtımı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Yaşantılarıyla Üsküdar’a katkı sağlamış ve Üsküdar’da nefes alıp nefes vermiş  42 ünlü ismin bilinmeyen çocukluk fotoğrafları, birbirinden ilginç bilinmeyen hayat hikayeleri ve gençlere örnek teşkil eden başarı öykülerinin  yer aldığı kitabın tanıtımında  pek çok ünlü  sima  yer aldı.

Tanıtım gecesine  Üsküdar  İlçe Kaymakamı Mustafa Güler ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra meşhur simalardan; Amir Ateş, Ümit Meriç, Alp Yalman, Ayberk Atilla, Özhan Eren, Sinan Bengier, Kayhan Yıldızoğlu, Bülent Alkılıç, Nuri Albayrak, Kunt Tolgar, Güngör Şatıroğlu, Yavuz Karakaş, Hikmet Barutçugil, Hattat Hasan Çelebi, Mecit Çetinkaya, Ahmet Güner Sayar, Memduh Cumhur, Hasan Cihat Örter, Gönül Paçacı , Esra Ceyhan, Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve Sinan Genim gecede yerini alırken çok sayıda basın mensubu ve vatandaş da etkinliği takip etti.

Program Fuaye alanında, ünlülerin yeni ve eski fotoğraflarından oluşan resim sergisinin açılışıyla başladı. Ardından TRT Sanatçısı Neyzen İbrahim, konuklara ney dinletisi sundu.

Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı konferans salonundaki etkinlik kitabın tanıtım videosu ve slaytların  gösterimi ile sürdü.

ÜSKÜDAR’I ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen programın açılış konuşmasına programda kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür ederek başladı.

Herkesin bir hayat hikayesi olduğuna değinen Başkan Hilmi Türkmen, “Hayatta hiç bir şey tesadüf değildir. Mutlaka bir arka planı ve  bir hikayesi vardır. Yoksa durduk yere kimse bir yerlere gelmiyor, gelemiyor. Bu işler tesadüfen olmuyor. Biz bu projeyle bir taraftan bu hayat hikayelerini gençlerimizle paylaşmak istedik. Üsküdar’ı anlatmaya kelimeler yetmez. Burada sabaha kadar anlatsak bitiremeyiz” diye konuştu.

ŞEHRİMİZİN EN ÖNEMLİ ZENGİNLİĞİ BU ŞEHİRDE YAŞAYANLARDIR”Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Hilmi Türkmen, “Üsküdar bir kültür şehri, kadim huzurun beldesi, bu huzuru ve bu güzel kültür havzasını oluşturan şehrimizin elbette en önemli zenginliği bu şehirde yaşayanlardır. Bu güzel şehrimizde sanattan siyasete, edebiyata, iş hayatına, spora her camianın önde gelenleri güzel şehrimizin sakinleridir. Üsküdar için ayrı bir zenginliktir. Zaten bu zenginlik sayesinde Üsküdar bir kültür şehridir, sanat dünyasının, İstanbul ruhunun tam merkezidir, adeta İstanbul’un kalbidir. Böyle güzel şehre güzel faaliyetler yakışıyor. Üsküdar şu anda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikamet ettiği  bir şehirdir. ‘dedi.

Başkan Hilmi Türkmen, kitabın çok güzel olduğunu, sadece isimlere bakılınca bile büyük bir merak uyandırdığını belirtip, genç nesillere hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.

Üsküdar İlçe Kaymakamı Mustafa Güler de kitabı çok beğendiğini ve gençlere yol gösterecek hikayeler barındırdığını belirterek projenin hayata geçirilmesinde katkıları olanlara teşekkür etti.

ÜNLÜ İSİMLER ÜSKÜDAR SEVGİLERİNİ ANLATTI
Protokol konuşmalarının ardından sırasıyla söz alan Üsküdar’ın meşhurları tek tek sahneye gelerek duygu ve düşüncelerini  paylaştı.

Güngör Şatıroğlu, doğma büyüme Üsküdarlı olduğunu belirtip, ‘Bu ilçenin güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez’ dedi. Amir Ateş ise aslen Kocaeli Kandıra doğumlu olmasına rağmen ‘Soranlara 1950 yılında Üsküdar Musiki Cemiyetiyle birlikte doğduğunu’ söyledi. Esra Ceyhan ise sahnede hiç olmadığı kadar heyecanlandığını dile getirip ‘Ortaya konan eserin gençlerin vizyonuna katkı sağlamasını diliyorum’ dedi.

Hattat Hasan Çelebi de bu dönemin kuşağının çok şanslı olduğunu dile getirip ‘Ben hala adam olamadım! Olmayı başaranı tebrik ediyorum. Biz ölsek te Üsküdar’da kalmaya talibiz’ sözleriyle duygularını salondakilerle paylaştı.

Peş peşe sahneye çıkmaya devam eden ünlü simalar; Kayıhan Yıldızoğlu, Gönül Paçacı, Ümit Meriç, Yavuz Karakaş, Hikmet Barutçugil, Sinan Bengier, Nuri Albayrak ve Hasan Cihat Örter, Üsküdar’a olan duygularını dile getirerek ortaya konan eserde emeği geçenlere teşekkürlerini sundular.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından, Başkan Türkmen, kitapta yer alan ve etkinliğe katılan ünlü konuklara, ‘Adam Olmuş Çocuklar Başarının Sırrı’ kitabı hediye etti.

Program sahnede toplu fotoğraf çekilmesi ve geceyi takip eden davetlilere kitap dağıtımıyla birlikte sona erdi.

Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2