logo

12 Mayıs 2015

ÜSKÜDAR’DA YÖRESEL GÜNLER FESTİVALİ

2Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez organize edilen ve 7 gün sürecek olan ‘Yöresel Günler Festivali’ başladı.

Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen yaklaşık 50 ilin katıldığı ‘Yöresel Günler Festivali’nin açılışına; Üsküdar İlçe Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran, dernek temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen vakıflar, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nin bahçesinde kurulan stantlarda 7 gün boyunca yöresel lezzetlerini ve kültürlerini tanıtacak. Memleket hasreti gidermek isteyen ve yeni tatlar tatmak isteyen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılışta, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen stantları dolaşarak vatandaşlara ve basın mensuplarına kendi elleriyle ikramda bulundu.

Açılışta Şovmen Oflu Ali Öztürk’ün yaptığı esprileriyle katılımcıları ve protokolü adeta gülmekten kırdı geçirdi.

Açılışta yaptığı kürsü konuşmasında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’da bir ilk yaşandığını dile getirerek, “Bugün İstanbul’umuzun en güzel ilçelerinden birisi olan Üsküdar’ımızda bir ilki yaşıyoruz. Yöresel günler festivali bundan önce belki bazı yörelerimiz ve devletlerimiz ile birlikte yaptığımız festivaller şenlikler oldu ama ilk defa bütün Anadolu’yu kapsayacak kapsamlı bir şenliği festivali sizlerle birlikte açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“BURADA KISA BİR ANADOLU TURU YAPTIK”

Festival alanında adeta kısa bir Anadolu turu yaptıklarını söyleyen Başkan Türkmen, “Biraz önce Kaymakamımız, ilçe başkanımız ve değerli arkadaşlarımız ile birlikte kısa bir Anadolu turu yaptık. Kars’tan Erzincan’dan, Ardahan’dan, Malatya’dan, Rize’den, Giresun’dan, Sivas’tan, Diyarbakır’dan oluşan bir Anadolu turu yaptık. Bu gezimizde, ziyaretlerimizde bir taraftan gezerken bir taraftan da şükrettik. Yarabbi sana sonsuz şükürler olsun, ne güzel bir ülkemiz var ne güzel bir milletimiz var, ne bereketli topraklarımız, coğrafyamız kültürü ile bereketleri ile yiyeceği içeceği ve kıyafeti ile adeta muazzam bir bereket tarlası Anadolu’muz. İşte Üsküdar’ımızda adeta Anadolu’nun bereketini Üsküdar’ımıza yansıtan değerli kardeşlerimizle birlikte, 1 hafta boyunca sadece Üsküdar’a değil, İstanbul’un bütün köşelerinden insanlar akın akın buraya gelecekler” diye konuştu.

Üsküdar’daki dernekler arası yapılacak olan ‘Memleketim Üsküdar’ isimli bilgi yarışmasının kura çekilişini gerçekleştirdi. Program Necdet Kaya’nın Türk Halk Müziği konseriyle şenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar söylenen türkülerle keyifli anlar yaşadı.

Sabah 10.00 ile akşam 22.00 arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan yöresel dernek stantları 17 Mayıs’a kadar sürecek festival süresince konuklarını bekleyecek.

Share
306 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2