logo

reklam
18 Ocak 2016

ÜSKÜDAR’DA TÜRK-JAPON DOSTLUK KONSERİ

3..Üsküdar Belediyesinin düzenlediği “Türk Japon Dostluk Konseri”nde iki ülkenin geleneksel çalgıları eşliğinde müzik ziyafeti sunuldu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Nevmekan’da gerçekleşen konser öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üsküdar’da Türkiye’nin ve dünyanın pek çok şehrinden insanların yaşadığını belirterek, “Üsküdar bir kardeşlik, tahammül ve hoşgörü şehri” dedi.

Türkmen, zaman zaman değişik kültürlere hitap eden konserler düzenlediklerini ifade ederek, “Türk-Japon dostluğu adına ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla bir dostluk konseri tertip ettik. Japon dostlarımız da bizi yalnız bırakmadılar. Başkonsolosumuz Norio Ehara’da da konseri dinlemeye gelerek onur ve şeref verdiler. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Japonya’nın Tokyo Shubiya Belediyesi ile Üsküdar Belediyesinin 2003’te “kardeş şehir” protokolü imzaladıkları hatırlatan Türkmen, “Biz Shibuya’ya gidiyoruz, Shibuya’dan dostlarımız buraya geliyorlar, böyle bir hukukumuz da var. Bu hukukun getirmiş olduğu heyecanla düzenlenen güzel bir sanat gecesi oldu” ifadelerini kullandı.

Türkmen, “kardeş şehir” protokolü kapsamında Altunizade’de bir ana caddeye Shibuya adının verildiğinden bahsederek, Japonların da Üsküdar’a deprem simülasyon aracı hediye ettiğini, bu araçla okullarda çocuklara uygulamalı deprem dersi verildiğini sözlerine ekledi.

“Dostluğumuza dair organizasyonların devam etmesini diliyorum”

Konsere izleyici olarak katılan Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara da, konserden etkilendiğini ifade ederek, “Japon ve Türk enstrümanının birlikteliği çok güzel bir armoni oluşturdu” yorumunu yaptı.

Share
183 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2