logo

01 Ocak 2016

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NDEN KEDİLER VE KUŞLARA YUVA

Yoğun kar yağışı tüm İstanbul’u etkisi altına almaya devam ederken, Üsküdar Belediyesi sokak hayvanlarını kar soğuğundan koruyacak projelere imza attı.

7dca4140-39a4-4b10-a6ef-fe5dd6613d1f

Kediler için ilçenin belirli noktalarına yerleştirilen kedi evlerinin yanı sıra kuşlar için ise vatandaşlara dağıtılmak üzere minik evler yapıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yoğun kar yağışı altında çalışmaları takip etmek üzere Huzur Parkı’na geldi. Türkmen, burada vatandaşlarla birlikte kedi ve kuşlar için yapılan evleri kontrol etti.

 

“KEDİLER İÇİN YENİYIL SÜRPRİZİ”

 

Başkan Türkmen burada yaptığı konuşmada: “Doğal yaşamını sokakta sürdüren, sokak hayvanlarımız var. Biz Üsküdar Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda biz kedi evleri yaptık. Kedi evleri kedilerin otelleri gibi. Bu otelde, hem sıcacık şekilde barınıyorlar hem de biz onlara yemlerini veriyoruz. Dışarıda doğal olarak kendileri arayıp buldukları yemlerden, dışarıda mahrum kaldıkları ortamda kavuşmuş oluyorlar. Hem sıcacık ortamları hem de yemekleri ile baş başa oluyorlar. Kediler için yeni yıl sürprizi oldu“ şeklinde konuştu.

 

“KAZAK GİYDİRDİĞİMİZ KEDİLERİ SOKAĞA SALMIYORUZ”

 

Başkan Hilmi Türkmen, hasta ve ihtiyaç duyan kedilere yün kazak giydirdiklerini ve kamuoyunda bazıları tarafından bu önlemin yanlış anlaşıldığını belirterek: “Yanlış anlaşılma olmasın. Bu kedilere bu kazağı giydirip sokağa salmıyoruz. Elbette sokağa bunları giydirip sokağa saldığımız zaman kediler daha çok üşür. Bir dikene, tele takılıp orada sıkıntı yaşayabilir. Bizi izleyenler özellikle rahat olsunlar. Bu kazakları giydirdiğimiz kedileri sokağa salmıyoruz. Sadece barınaklara taşırken üşümesinler diye giydiriyoruz. Giysileri örmekteki gaye sadece kışın sokak hayvanlarına dikkat çekebilmek içindi” dedi.

 

KUŞ EVLERİ BELEDİYEDEN YEMLER VATANDAŞLARDAN

 

Başkan Hilmi Türkmen ayrıca burada belediye tarafından kuşlar için üretilen evleri tanıttı. Başkan Türkmen’in elinden kuş evi alan vatandaşlardan biri olan Recep Öz: “Ne diyebilirim ki, yapılan hizmeti görüyoruz. Tabii ben de kuş evini kullanacağım. Belediyenin bu hizmeti sayesinde biz de büyük sevap kazanıyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kuş evini Başkan Türkmen’den alan minik Kuzey Aydoğan ise: “Her gün bunun içine yem koyacağız. Zaten bizim bir kuşumuz var. Ona da bu yemlerden veririz. Kuş evini asacağım. Ben de bir tane daha var” dedi.

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen son olarak, temizlik işçileri ile birlikte kar temizledi. Başkan Türkmen burada çöp konteynırlarının geri dönüşümünden yapılan kar küreme gereci hakkında basına bilgi verdi.

Share
342 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2