logo

reklam

Urfa’lı tüccarın suçu ne????


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Değerli okuyucular, Türkiye’nin ve Güneydoğu ihracat rakamlarını karşılaştırdığımız zaman çok farklı ve birbirine zıt rakamlar gözümüze çarpmaktadır. Ülkemiz tüm sektörlerinde 2015 yılı toplam ihracatını 144 milyar dolar olarak kapatmıştır. 2016 yılı ilk on ayı ise 120 milyar dolar olarak seyretmekte ve düşüş göstermektedir. Güneydoğu ya indirgediğimizde bu rakamlar iller arasında büyük farklılıklar göstermekte. Gaziantep ile Şanlıurfa arasında uçurumlar olduğu çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Gaziantep’in 2015 yılı ihracatı 6 milyar 300 milyon 2016 yılı kasım ayı ihracatı 600 milyon dolar ve Türkiye ortalamasında 5. İl olmakta. Şanlıurfa’nın ise ortaya atılacak doğru dürüst bir rakamı yok ve 2015 yılı toplam ihracatı 260 milyon dolarda kalmakta. Yani, Gaziantep’in bir ayı 600 milyon iken Şanlıurfa ise bir yıllık toplamda ancak 260 milyonda kalmakta.
 Peki Güneydoğu’daki uluslararası kapıları göz önüne aldığımızda, Cilvegöz, Öncüpınar, Karkamış, Akçakale sınır kapıları bulunmakta. Yani Gaziantep Karkamış sınır kapısı bu günlerde A sınıfına geçirilmekte ve hergün yüzlerce tır mal bu kapıdan Suriye’ye gönderilmektedir.
 Benim yetim şehrim Sanlıurfa’nın A sınıfı uluslararası tek kapısı Akçakale kapısı var, fakat oda güvenlik amaçlı olarak kapatılmış bulunmaktadır.
 İlleri karşılaştırdığımızda Gaziantep DAEŞ’ın yuvalandığı bir il, Şanlıurfa ise Türkiye’bin en çok mülteci barındırdığı ve sulh içinde Yaşayan Hz İbrahim’in merhamet ve bereket kenti.
 Peki neden bizim tüccarın ihracatı gasp edilmiş durumda, işte burada ortaya çıkan Türkiye’nin dış politikasındaki stratejisi kendini belli etmektedir. Mevcud Hükümetimizin Suriye topraklarında “Fıratın doğusu”diye önemsenmedigi Akçakale’nin Suriye’de kalan yarısı durumunda olan kenti Tel Ebyad’ın PYD’nin elinde olduğu söylenmektedir.
Hal böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Fıratın doğusuna girmemektedir ve dolayısıyla Akçakale kapısıda stratejik olarak kapalı durmaktadır.
 Olan Tüccara oluyor beyler tüccar ve ihracatçıya……
 Yöneticilerimize sesleniyorum, lütfen kapıyı açın ve insanlar mal satıp alsınlar ve dolayısıyla bizimde ihracat rakamlarımız yükselme trendine girsin.
UYGAD Güneydogu ve Şanlıurfa şube Başkanı
Sıtkı Aloglu

Etiketler:
Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kuvveti kuvvetle sınırlayan/frenleyen yapı: Kuvvetler/Erkler Ayrılığı

  23 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anayasa değişikliğine dair referandum öncesi sistem tartışması tekrar gündemin en önemli konusu haline geldi. Parlamenter sistem, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarıyla beraber ister istemez “kuvvetler ayrılığı” kavramını da tartışılır oldu. Kuvvetler ayrılığı prensibi Türkiye gibi “Bürokratik Oligarşik Sistemin” hüküm sürdüğü ülkelerde, elbette her daim tartışılan kavramlardandır. Konuya dair 2002’de kaleme aldığım yazının beş yıl aradan sonra tekrar hatırlanmasında fayda görüyorum.. --------------------------------------...
 • ÖĞRETMEN

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Nurcan Hanımla Murat bey Güzelce giyinip Esirgeme Yurdu’nun yolunu tuttular. Yetimleri sevindirip onlarlarla vakit geçirmek sevindirmek istiyorlardı Vardıklarında Nurcan Hanım’ın içinde bir heyecan vardı. O heyecanla merdivenleri adım adım çıkarken, öyle bir çığlık koptu ki, duyanların gönlüne yangın oldu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir görevliydi bu. Ne yapacağını bilemez bir hâlde, Müdür Bey’in odasına girdi. Bu sırada Murat Beyler de Müdür Bey’in kapısına yaklaşmışlardı. Görevli bayan konuşmakta bile zorlanıyordu. Kekeleyerek s...
 • İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)   İnsanlığın ahlakı olan doğruluk, yeryüzünün en güzel dinlerinden olan İslam dinimizin getirdiği olduğu ölçüler noktasında, insanların günahlarıyla beraber kirlenmiş olan gönüllerini tertemiz hale getirmekle beraber, dünya’nın içerisine dalmış olan ruhunu uhrevi olan hayata döndürür. Dünya’yı ahiret hayatına, ahiret’i de dünya hayatına tercih etmeden her ikisini de Cenabı Allah’ın razı olacağı yaşantıya çevirmektedir. Bu sebeple de bizlere sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli ve hayat düsturu haline get...
 • Tesadüf Delice Bir Düşüncedir!

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

    “Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)   Kâinat, derin düşünmemize ve Allah’a yaklaşmamıza vesile olabilecek örneklerden yalnızca biri. Dünya ve uçsuz bucaksız kâinat üzerine düşünen insan, yaratılıştaki ihtişamı ...
UA-36507442-2