logo

reklam

Urfa’lı tüccarın suçu ne????


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Değerli okuyucular, Türkiye’nin ve Güneydoğu ihracat rakamlarını karşılaştırdığımız zaman çok farklı ve birbirine zıt rakamlar gözümüze çarpmaktadır. Ülkemiz tüm sektörlerinde 2015 yılı toplam ihracatını 144 milyar dolar olarak kapatmıştır. 2016 yılı ilk on ayı ise 120 milyar dolar olarak seyretmekte ve düşüş göstermektedir. Güneydoğu ya indirgediğimizde bu rakamlar iller arasında büyük farklılıklar göstermekte. Gaziantep ile Şanlıurfa arasında uçurumlar olduğu çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Gaziantep’in 2015 yılı ihracatı 6 milyar 300 milyon 2016 yılı kasım ayı ihracatı 600 milyon dolar ve Türkiye ortalamasında 5. İl olmakta. Şanlıurfa’nın ise ortaya atılacak doğru dürüst bir rakamı yok ve 2015 yılı toplam ihracatı 260 milyon dolarda kalmakta. Yani, Gaziantep’in bir ayı 600 milyon iken Şanlıurfa ise bir yıllık toplamda ancak 260 milyonda kalmakta.
 Peki Güneydoğu’daki uluslararası kapıları göz önüne aldığımızda, Cilvegöz, Öncüpınar, Karkamış, Akçakale sınır kapıları bulunmakta. Yani Gaziantep Karkamış sınır kapısı bu günlerde A sınıfına geçirilmekte ve hergün yüzlerce tır mal bu kapıdan Suriye’ye gönderilmektedir.
 Benim yetim şehrim Sanlıurfa’nın A sınıfı uluslararası tek kapısı Akçakale kapısı var, fakat oda güvenlik amaçlı olarak kapatılmış bulunmaktadır.
 İlleri karşılaştırdığımızda Gaziantep DAEŞ’ın yuvalandığı bir il, Şanlıurfa ise Türkiye’bin en çok mülteci barındırdığı ve sulh içinde Yaşayan Hz İbrahim’in merhamet ve bereket kenti.
 Peki neden bizim tüccarın ihracatı gasp edilmiş durumda, işte burada ortaya çıkan Türkiye’nin dış politikasındaki stratejisi kendini belli etmektedir. Mevcud Hükümetimizin Suriye topraklarında “Fıratın doğusu”diye önemsenmedigi Akçakale’nin Suriye’de kalan yarısı durumunda olan kenti Tel Ebyad’ın PYD’nin elinde olduğu söylenmektedir.
Hal böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Fıratın doğusuna girmemektedir ve dolayısıyla Akçakale kapısıda stratejik olarak kapalı durmaktadır.
 Olan Tüccara oluyor beyler tüccar ve ihracatçıya……
 Yöneticilerimize sesleniyorum, lütfen kapıyı açın ve insanlar mal satıp alsınlar ve dolayısıyla bizimde ihracat rakamlarımız yükselme trendine girsin.
UYGAD Güneydogu ve Şanlıurfa şube Başkanı
Sıtkı Aloglu

Etiketler:
Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZALİMDEN DAVACI OLMAK

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kıyamet gününde Allâhü Teâlâ Hazretleri, insanları yüzleştirecektir. O gün, zalimlerin ayak takımları zalimlerden davacı olacaktır. Zalimlerin ayak takımları, zalimlere, dünyada iken sizin için çalışıyorduk, haydi bizi kurtarın diyeceklerdir. Zalimler, ayak takımlarıyla beraber cehennem ateşindedirler. Bu hakikati Allâhü Teâlâ Hazretleri, böyle beyan ediyor: O vakit o metbû/reis olanlar –azâbı görerek- tâbi olanlardan teberri edip uzaklaşmışlardır. Aralarındaki bütün râbıtalar/bağlar didik didik kopmuştur.166 Tâbi olanlar da şöyle demektedi...
 • ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR Yeni yıla ait asgari ücret komisyonu toplantıları başladı. Her iki taraftan uygun bir şekilde anlaşılarak; toplantının sona erdirilmesi ve her iki tarafın da bu toplantıların sonucunda elde edilecek değerlendirmelerden memnun olarak ayrılmaları temennimizdir. Asgari ücret çalışanların alacakları ücret açısından değerlendirilmesinin yapıldığı bir toplantıdır. Ancak, bu toplantı da ele alınması gereken önemli hususlardan bir tanesi de; çalışma hayatını düzenleyen kuralların, düzenlenmesi ve her ne pahasına olursa olsu...
 • EHLiBEYT SEVGİSİ

  02 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) Hazretlerinin aile efradına, hane halkına, hanımlarına, çocuklarına, zürriyetine ve akrabalarına ehl-i beyt denilir. GİRİŞ11.11.2013 Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) hazretlerinin ehl-i beytini sevmek vaciptir. -"De ki: Buna karşılık sizden, yakınlıkta sevgiden başka bir ecir istemem!” Ve her kim çalışır, bir güzellik kazanırsa ona onda daha ziyâde bir güzellik veriririz; çünkü Allah gafûr'dur şekûr'dur!" Eş-Şûrâ: 42/23, Ehl-i beytin fazileti hakkında Peygamber Efendimiz (sa...
 • Hayırlısını Dilemek

  01 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Her şeyin sahibi ve maliki, her şeye kadir, sonsuz kerem ve ihsan sahibi Cenab-ı Allah’a sonsuz hamdler olsun. Kâinatın sertacı, merhamet ve heybet peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya; Onun pak ehl-i beytine, seçkin Sahabelerine ve tüm takipçilerine salat ve selam olsun. Beşer olarak şu imtihan dünyasında önümüzde var olan engelleri aşabilmek için Allah’ın rahmet ve inayetine çok muhtacız. Hayatımızda attığımız adımların, yaptığımız işlerin, niyet ve beklentilerimizin Allah’ın rızasına uygun olması elbette akıbetimiz açısından ç...
UA-36507442-2