logo

reklam

Urfa’lı tüccarın suçu ne????


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Değerli okuyucular, Türkiye’nin ve Güneydoğu ihracat rakamlarını karşılaştırdığımız zaman çok farklı ve birbirine zıt rakamlar gözümüze çarpmaktadır. Ülkemiz tüm sektörlerinde 2015 yılı toplam ihracatını 144 milyar dolar olarak kapatmıştır. 2016 yılı ilk on ayı ise 120 milyar dolar olarak seyretmekte ve düşüş göstermektedir. Güneydoğu ya indirgediğimizde bu rakamlar iller arasında büyük farklılıklar göstermekte. Gaziantep ile Şanlıurfa arasında uçurumlar olduğu çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Gaziantep’in 2015 yılı ihracatı 6 milyar 300 milyon 2016 yılı kasım ayı ihracatı 600 milyon dolar ve Türkiye ortalamasında 5. İl olmakta. Şanlıurfa’nın ise ortaya atılacak doğru dürüst bir rakamı yok ve 2015 yılı toplam ihracatı 260 milyon dolarda kalmakta. Yani, Gaziantep’in bir ayı 600 milyon iken Şanlıurfa ise bir yıllık toplamda ancak 260 milyonda kalmakta.
 Peki Güneydoğu’daki uluslararası kapıları göz önüne aldığımızda, Cilvegöz, Öncüpınar, Karkamış, Akçakale sınır kapıları bulunmakta. Yani Gaziantep Karkamış sınır kapısı bu günlerde A sınıfına geçirilmekte ve hergün yüzlerce tır mal bu kapıdan Suriye’ye gönderilmektedir.
 Benim yetim şehrim Sanlıurfa’nın A sınıfı uluslararası tek kapısı Akçakale kapısı var, fakat oda güvenlik amaçlı olarak kapatılmış bulunmaktadır.
 İlleri karşılaştırdığımızda Gaziantep DAEŞ’ın yuvalandığı bir il, Şanlıurfa ise Türkiye’bin en çok mülteci barındırdığı ve sulh içinde Yaşayan Hz İbrahim’in merhamet ve bereket kenti.
 Peki neden bizim tüccarın ihracatı gasp edilmiş durumda, işte burada ortaya çıkan Türkiye’nin dış politikasındaki stratejisi kendini belli etmektedir. Mevcud Hükümetimizin Suriye topraklarında “Fıratın doğusu”diye önemsenmedigi Akçakale’nin Suriye’de kalan yarısı durumunda olan kenti Tel Ebyad’ın PYD’nin elinde olduğu söylenmektedir.
Hal böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Fıratın doğusuna girmemektedir ve dolayısıyla Akçakale kapısıda stratejik olarak kapalı durmaktadır.
 Olan Tüccara oluyor beyler tüccar ve ihracatçıya……
 Yöneticilerimize sesleniyorum, lütfen kapıyı açın ve insanlar mal satıp alsınlar ve dolayısıyla bizimde ihracat rakamlarımız yükselme trendine girsin.
UYGAD Güneydogu ve Şanlıurfa şube Başkanı
Sıtkı Aloglu

Etiketler:
Share
321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu din, vermek dinidir

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bu din, vermek dinidir İran Evliyasından Muhyiddin-i Dusti hazretlerine “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı dostları gelip; - Dünyada en güzel şey nedir? diye sordular. Cevabında; - Dünyada en güzel şey, dünyaya düşkün olmamaktır, buyurdu. Anlayamadılar. O zaman sordu onlara: - Sizce dünyada en kıymetli maden nedir? - Altındır efendim. - Peki altından kıymetli olan nedir? - Bilmiyoruz hocam, nedir? - O altını, ihtiyaç sahibi başka Müslümana vermektir. Bu din, vermek dinidir. Veren aziz olur, alansa ...
 • Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Sevgilinin sevgiliye kavuştuğu en güzel, en kutlu ve de en mübarek olan gecelerden bir gece olan Miraç kandili ve gecesi tüm Müslüman alemine hayırlı olsun.   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) göğe yükselerek Yüceler yücesi olan Yüce Mevla’nın huzuruna en güzel şekilde kabul edildiği mübarek gecedir.  İlahilerin birçok sırrını, hikmetini ve de bereketini kendi bünyesinde bulunduran bu gecede İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (M...
 • BENİM OYUM ÜSTÜN

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  BENİM   OYUM   ÜSTÜN Yapılan başkanlık oylamasından sonra; yine birileri azıttı. Çıkan sonucu hazmedemedikleri için, olsa gerek; kendileri gibi düşünmeyen insanları; aşağılamaya, hakaret etmeye başladılar. Anadolu şehirlerindeki evet oylarının fazlalığı; Anadolu şehirlerine hakaret içeren, saldırmalara dönüştü. Artık pes, doğrusu. Bu insanlar, sözde; demokrasiye inandıklarını söyleyen, insanlardır. Ancak, Onların demokrasi anlayışında, kendileri gibi düşünmek, fikri; yatmaktadır. Eğer, kendileri gibi düşünmeyen fikir önde çıkarsa; O zaman, o...
 • Dünya, imtihan yeridir

  22 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Dünya, imtihan yeridir İstanbul Evliyasından Hüsameddin Nakşi hazretleri "rahmetullahi aleyh", bir günkü sohbetinde; - Bu dünya “imtihan yeri”dir, buyurdu. Görünüşü tatlı ise de, aslı acıdır. Su gibi görünen bir serap, şeker kaplanmış zehirdir. Kendisini sevenlere en kötü şeyleri yapar. Şöyle devam etti: - Ona tutulan akılsızdır. Görünüşüne aldanan, sonsuz felakete düşer. Hadis-i şerifte; “Dünya ile ahiret birbirine zıttır. Birini razı edersen, öteki gücenir” buyuruldu. Sordular: - Peki efendim, bu kadar kötü...
UA-36507442-2