logo

reklam

Urfa’lı tüccarın suçu ne????


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Değerli okuyucular, Türkiye’nin ve Güneydoğu ihracat rakamlarını karşılaştırdığımız zaman çok farklı ve birbirine zıt rakamlar gözümüze çarpmaktadır. Ülkemiz tüm sektörlerinde 2015 yılı toplam ihracatını 144 milyar dolar olarak kapatmıştır. 2016 yılı ilk on ayı ise 120 milyar dolar olarak seyretmekte ve düşüş göstermektedir. Güneydoğu ya indirgediğimizde bu rakamlar iller arasında büyük farklılıklar göstermekte. Gaziantep ile Şanlıurfa arasında uçurumlar olduğu çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Gaziantep’in 2015 yılı ihracatı 6 milyar 300 milyon 2016 yılı kasım ayı ihracatı 600 milyon dolar ve Türkiye ortalamasında 5. İl olmakta. Şanlıurfa’nın ise ortaya atılacak doğru dürüst bir rakamı yok ve 2015 yılı toplam ihracatı 260 milyon dolarda kalmakta. Yani, Gaziantep’in bir ayı 600 milyon iken Şanlıurfa ise bir yıllık toplamda ancak 260 milyonda kalmakta.
 Peki Güneydoğu’daki uluslararası kapıları göz önüne aldığımızda, Cilvegöz, Öncüpınar, Karkamış, Akçakale sınır kapıları bulunmakta. Yani Gaziantep Karkamış sınır kapısı bu günlerde A sınıfına geçirilmekte ve hergün yüzlerce tır mal bu kapıdan Suriye’ye gönderilmektedir.
 Benim yetim şehrim Sanlıurfa’nın A sınıfı uluslararası tek kapısı Akçakale kapısı var, fakat oda güvenlik amaçlı olarak kapatılmış bulunmaktadır.
 İlleri karşılaştırdığımızda Gaziantep DAEŞ’ın yuvalandığı bir il, Şanlıurfa ise Türkiye’bin en çok mülteci barındırdığı ve sulh içinde Yaşayan Hz İbrahim’in merhamet ve bereket kenti.
 Peki neden bizim tüccarın ihracatı gasp edilmiş durumda, işte burada ortaya çıkan Türkiye’nin dış politikasındaki stratejisi kendini belli etmektedir. Mevcud Hükümetimizin Suriye topraklarında “Fıratın doğusu”diye önemsenmedigi Akçakale’nin Suriye’de kalan yarısı durumunda olan kenti Tel Ebyad’ın PYD’nin elinde olduğu söylenmektedir.
Hal böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Fıratın doğusuna girmemektedir ve dolayısıyla Akçakale kapısıda stratejik olarak kapalı durmaktadır.
 Olan Tüccara oluyor beyler tüccar ve ihracatçıya……
 Yöneticilerimize sesleniyorum, lütfen kapıyı açın ve insanlar mal satıp alsınlar ve dolayısıyla bizimde ihracat rakamlarımız yükselme trendine girsin.
UYGAD Güneydogu ve Şanlıurfa şube Başkanı
Sıtkı Aloglu

Etiketler:
Share
335 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEKRAR DÖNME ŞANSIN YOK!

  26 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sen… Ya karşılaştığın olaylar içinde, RASÛL’ün haber verdiği şekilde, kendi hakikatına yakışan bir biçimde, ilmin gereği olan davranışlar ortaya koyarak, hakikatına bir adım daha yaklaşacak; yakîninin meyvelerini derleyeceksin… Ya da… İlmi ve aklını bir yana koyup; şartlanmaların, ilkel değer yargıların, duyguların istikâmetinde davranışlar ortaya koyacak; sahiplik düşüncesi ve duygusuyla yaşamına yön verip, sonuçta pişmanlıkları oynayacaksın!. Boşa geçen, değerlendiremediğin zamanı, yapman gerekirken yapamadıklarını sonradan asla telâfi edem...
 • HZ.EBUBEKİR’İN VASİYETİ

  25 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hazret-i Ebu Bekrin vasiyeti Hazret-i Büreyde’den, edilir ki rivayet: O Server, bir gazadan, zaferle etti avdet.Vakta ki Medine’ye, sağ salim döndüğünde, Bir siyahi cariye, gelip durdu önünde. Dedi: (Ya Resulallah, adamış idim ki ben, Eğer sen, bu gazadan döner isen salimen, Avdet eylediğinde, huzuruna geleyim. Eğer izin verirsen, tef çalıp söyliyeyim.) O Server, cariyenin bu arzusunu duydu, (Eğer adadıysan çal, yoksa çalma!) buyurdu. (Adamıştım) diyerek cariye o Servere, Başladı huzurunda, tef çalıp...
 • Rahmetin Yağdığı Ay’ın Bayramı “Ramazan Bayramı”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Rahmetin yağdığı ay’ın bayramı olan Ramazan Bayramına erişmek bütün Müslüman alemi güzel duygu ve hislerin ortaya çıktığı anın resmidir.   Birlik beraberlik içerisinde toplumun bütün kesimlerinin en güzel noktada kaynaştığı, huzur ve mutlulukla dolu olan bir Ramazan’ı Şerif ayının ardından onun o eşsiz güzelliğe sahip bayramına ulaşmak yüce Allah’ın biz müminlere büyük bir ikramı ve ihsanıdır.   Bayram; güzel duyguların, sevinçlerin, güzelliklerin ortaya çıktığı günün adıdır. Yüce duyguların yüceliğe ulaştığı, duyguların coştuğu, s...
 • “İslam Dünyasında oluk oluk kan akarken biz bayram mı yapacağız?!!”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Manevi atmosferi yüksek bir Ramazan-ı Şerif'i daha geride bırakıyoruz.Günahlardan arınmış,bağışlanan kullardan olma ümidiyle bayram  hazırlıklarına başladık. Bayramlar; neşe demek,sevinç demek.Peki biz inananlar olarak bu bayramı neşe ve sevinçle karşılayabiliyor  muyuz? Ya da diğer bir ifadeyle sevinçle karşılamalı mıyız? İslam beldelerinin neredeyse tamamında kan ve gözyaşı hüküm sürerken nasıl bayram yapabiliriz? İslam tarihinde daha önce belki de hiç olmadığı kadar büyük acılar yaşanmaktadır! İslam Alemi bu kadar acz içine belki hiç düşm...
UA-36507442-2