logo

URFA’DA TAZİYE URFA’LIYA TAZİYE EVİ


Mustafa Hakkı SEZGİN
m.hakkisezgin@gmail.com

Her milletin ölen kişiyi uğurlayışı ve ölümü kabullenişleri zaman içersin de kültürlerinin bir parçası olacak şekilde insanlarının yaşamlarına yerleşmiştir.
İnsanın yaşam serüveninin bir parçası ölüm, hem de doğum kadar gerçek,yaşam kadar vazgeçilmez, bazen de iyi ki varsın dedirtecek kadar da güzeldir ölüm.
Ölüm,ölüm,ölüm,ölüm benim gülüm
Şükürler olsun ölümü verene
Selam olsun ölmeden ölene
Ölümü bayram, bayram da ölümü görene.
Böyle diyorum ve ölümü de Allah’ımızın biz insanlara bir lütfü ilahisi olarak ğörüyorum.Peki URFA’mda nasıl anlaşılır ve nasıl karşılanır ölüm.
12.000 yıllık bir tarihe sahip Şanlıurfa’da ölünün uğurlanma merasimi Cenaze sahipleri ve taziyeye gelen misafirler tarafından genci ve yaşlısıyla çok iyi bilinir. Urfa’lı taziyeye önem verir ve onu hayatının içinde yapılması gereken bir vazife olarak görür.
Geçmiş günlerde hayatlı evlerde yaşamın sürdüğü dönemlerde bu vazife cenaze sahibinin evinde yapılırdı. Apartmanlarda yaşam başladıktan sonra taziyeye gelenlerden evlere sığılmaz ve misafirler ağırlanamaz oldu.Yüksek katlı binalar hem asansörlerde sıkışıklığa sebep oluyor ve bazı binalarda yaşlılara zorluk teşkil ediyordu.Taziye görevini daha iyi yapabilmek için Urfa’lı Türkiye’de öncü olarak Taziye evlerini kurumsallaştırdı. En az üç gün süren Taziye ziyaretlerinin günlük seyirleri şöyledir.Urfa’lı tabiri ile gelip hatır alıp gidenler vardır birde orada taziyede bulunması, olması gerekenler vardır.Cenaze sahipleri taziye müddetince o mekandan ayrılmazlar .Ölen kişinini yakın akraba ve dostları ise o mekan da taziye müddetince her gün uzunca bir süre gelir oturur ve giderler .Konu komşu çarşı ve pazardan tanıyanlar da gelip hatır alırlar tanışıklık seviyesine göre oturur ve duasına iştirak eder giderler.Bir de biz urfa’lılara özgü bir güzel davranışımız olan da tanısın tanımasın imkanı olan gelir taziye evine uğrar hatır alır gönül alır,üzüntüsünü paylaşır,duasına iştirak eder gider.
Gerek cenaze evlerinde gerek taziye evlerinde cenaze sahibinin evinde üç gün yemek yapılmaz yemekleri tanıdıklar ve/veya komşular yapar. Yemek sırası almak bir yarış işidir. çünkü cenaze sahiplerine saygı,ölüye diriye ikram kabul edildiğinden ilk günden bütün sıralar verilir.Bu üç gün öğle ve akşam yemeği demektir. YEMEK İKRAMLARI Erkek evine ayrı kadınların oturduğu evlere de ayrı ayrı gönderilir. Bu arada onu da söylemiş olduk cenaze evleri kadın/erkek ayrı tertip edilir aynı binada bile olsa kapıları ayrıdır.
Evet gelelim ölüye ikrama…
Hani dedik ya gelenler gidenler olur diye işte o gidenler ölüye manevi ikram olan dualarını yapar yaptırır ve öyle giderler. Urfa’lı deyince aklımıza ikram gelir ya URFA’lı ikram sever dedik ya işte urfa’lıya yakışan biçimde aşırlar dualar salavatlar verirler de verirler.
Ne yapar nasıl yapar buyurun birde ona bakalım.
Misafirlerden kur’an ve ayet bilenler ezberden aşır veya bir süre okurlar. İlme ve tebliğe yetkili olanlar da ölüm hakkında kısa vaaz ve nasihat ederler. Sıra cenaze evini terk etmeye gelince Urfa ile özdeşen bu güzel hitabı BAKI ALLAH sözünü söyler ve ol merhumun/merhumenin ruhu için kalanların sıhhat ve selameti için Allah rızası için El Fatiha diyerek orada bulunanların sayısı kadar dua ikram etmiş olurlar.
Evet gelelim URFA dışında yaşayan hemşerilerimizin taziye evi ihtiyacını nasıl ve kim karşılıyacak oluşuna. Bölge insanlarımızın geniş aile yapıları nedeniyle URFA’mızın dışında ki taziyelerin gerçekleştirilmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Taziye evleri dayanışmayı sağladığını hemşerilik bağlarını güçlendirdiğini biliyoruz.Dernekler vasıtası ile ölümlerden haberli olunsa bile ulaşım ve organizasyonda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla İstanbul,Ankara,Adana,İzmir gibi ihtiyaç olan illerde ve hemşerilerimizin yaşadığı her yerde taziye evleri mutlaka tesis ve ya temin edilmelidir. Yapılacak kurumdan ihtiyaç ve talep hasıl olduğun da o bölge insanları da ayırt edilmeden faydalanacaktır.Bölgede ki hemşerilerimize cenaze günlerinde hizmet verilecek böylelikle yemek dağıtımı ve diğer organizasyonların yapılacağı bir mekan elde edilecektir.
Bizim geleneklerimize verdiğimiz değerlerin gereği olarak, Ölülerimizin uğurlanışında da nice güzelliklere vesile olacak TAZİYE EVLERİ nin temin ve inşasında Siyasetçilerimiz, Resmi kurumlar veya hayırsever hemşerilerimiz böylesine hayra vesile olacak bir vazifede geri kalmamalıdırlar.Yetkili ve etkili hemşerilerimizden siyasetçilerimizden bu hayra öncülük etmelerini bekliyoruz.Çağrımız Adını yaşatmak ve sadaka-i cariye yerine geçecek bir kurum yapmak isteyecek hayırsever URFA’lılar içinde geçerlidir.Kendi yaramızı kendimiz mi saracağız yoksa birilerinin bu işe talip olmasını mı bekleyeceğiz.Ben inanıyorum URFA’lılar hep birlikte kendine yakışanı ve üzerine düşeni yapacaktır.

Share
577 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
 • Urfalı Çanakkale Şehidi

  19 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yaklaşık iki yüz elli bin Mehmetçik Çanakkale sırtlarında şehit düştü. Yaklaşık iki yüz elli bin Mehmetçik Çanakkale sırtlarında şehit düştü. Çanakkale sırtlarında şehit düşen şehitlerin kimlikleri, ırkları milliyetleri ve dilleri iyi araştırıldığı zaman; onları bir araya toplayan mefkûrenin ve ruhun karşısında saygıyla eğilmek lazım. Zira ben Çanakkale’yi gezdiğim zaman, mezar taşlarını okudum. Küçük iken hocamız, mezar taşları okumak iyi değildir, derdi. Ama Çanakkale şehitlerinin mezar taşlarını okumak bir istisna olmalıydı. ...
 • MUSUL TİYATROSU

  19 Ekim 2016 GENEL, KÖŞE YAZARLARI

  Aynı insanların, aynı cümlelerini dinlemekten bıksak da yine izliyoruz işte. Hepsi ittifak etmiş gibi Daeş’in yok edilmesinden söz ediyorlar. Hiç bir Amerikalı Daeş’i etkisiz hale getireceğiz, Daeş’i yok edeceğiz demiyor. En resmi ağızlar bile “Daeş’in Musul’dan çıkarılması” diyor. Yok etmek isteseydi, Daeş Suriye’den Irak’a konvoy halinde kamyonetlerle giderken konvoyu vururdu. Sinop üssü kapatıldığında “Rus pilotların traş olduğunu bile izliyorduk” diyen Amerikalı, şimdiki teknoloji ile kamyonet konvoyunu görmemiş olabilir mi? Yok et...
UA-36507442-2