logo

UNUTULAN,UNUTTURULAN KATLİAM BAŞBAĞLAR!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Sivas’ta yaşanan bu vahim olaydan tam üç gün sonra, 5 Temmuz 1993’de, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde 33 sivil öldürülüp, köy ateşe verildi.

Olayın faili olduğu mahkemece karara bağlanmış olan PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, olaydan habersiz olduğunu ve sorumlusunun örgütün Tunceli bölge sorumlusu Baran olduğunu ifade etti.

Köyü yüze yakın PKK mensubu basmış, saatlerce örgüt propagandası yapmış ve Sivas olaylarının intikamı için geldiklerini söyleyerek, tüm erkekleri kurşuna dizmişlerdir. Daha sonra köy ateşe verilmiş ve 214, köy okulu, köy camii ve halkevi yakılmıştır. Erkekler ise köydeki kavaklık alana götürülmüş ve orada katledilmişlerdir.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alınmış, haklarında idam ve çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle dava açılmıştır. Sanıkların on sekizi bu davalardan beraat etmiş, ikisi mahkum olmuştur. Koskoca bir katliam 2 kişinin üzerine yıkılarak basit bir cinayetmiş izlenimi yaratılarak dava kapatılmıştır. Katliamı gerçekleştirenlerin kendi beyanları ile sabit olan “ Sivas olaylarının intikamı” alındı ifadeleri nedense önemsenmedi ve yaşanan vahşetin üstü örtülerek gündemden düşürülmeye, halka unutturulmaya çalışılmıştır.

En az Başbağlar katliamı kadar vahşi olan Sivas katliamının günlerce, haftalarca hatta aylarca konuşulduğu, tartışıldı bir ülke de Başbağlar’ın neredeyse hiç konuşulmaması dikkat çekicidir! Gerek yargılama sürecinde, gerekse daha sonraki yıllardaki anma yıldönümlerinde Sivas olaylarının gördüğü ilginin %10 bile Başbağlar katliamı ve mağdurlar için gösterilmedi.Görsel ve yazılı medya bu konuda sınıfta kalmış, çifte standardını göstermiş oldu! Sivas’da yaşanan katliamı yıllarca gündemde tutan sol görüşlü yazar, çizer, akademisyenleri Başbağlar Katliamını aynı heyecanla gündemde tutmadılar. Bu çifte standartlı tutumlarının insani olmadığını belirtmek zorundayım. Muhafazakar olarak bilinen çevre ve medya yayın organları ile yazarlar da bu süreçte gereken hassasiyeti gösteremediler.

Gerek Sivas, gerekse Başbağlar Katliamları ile buna benzer geçmişimizde çokça var olan hukuksuzluklar ve vahşetlere karşı tepki göstermek, sesimizi yükseltmek ve mağdurların hakkını aramak insan olmanın gereğidir. Zulmün ve vahşetin sağı-solu, milliyeti, ırkı veya dini olamaz. Zulüm ve vahşet kime yapılırsa yapılsın zulümdür ve insan olan tüm zulümlere karşı çıkmalı, mazlumdan yana taraf olmalı.

Unutulan ve unutturulmaya çalışılan bu katliamı yapanları ve yaptıranları bir kez daha lanetliyorum. 3 Temmuz Başbağlar Katliamının 19. Yıldönümü “sessiz sedasız” anıldı! Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Katliamdan arda kalan Başbağlar Köyü’nün acılı sakinlerinin acısını paylaşıyor ve gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasının insanlık onurunun bir gereği olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Mehmet zengin

08/06/2012

Etiketler:
Share
1541 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Ülkemizdeki basın mensuplarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun. Basın mensuplarımız yeri geliyor bir savaşın ortasına giriyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalıyor; bu gün zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının günü.24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürl...
 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
UA-36507442-2