logo

09 Nisan 2015

ÜNLÜ ŞAİR ERGÜLEN, “ŞİİR TUHAF BİR ŞEY, BİR EMANET, BİR YOLLUK”

3Küçükçekmece Belediyesi tarafından Adnan Özer moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘’Şiir’e Dair’’ adlı programın bu ayki konuğu ünlü şair Haydar Ergülen oldu.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde şiir dostlarını bir araya toplayan program kapsamında Küçükçekmeceli sanatseverler şiire doydu. Tiyatro sanatçılarının güzel sesleriyle hayat verdikleri birbirinden güzel şiirler herkesi mest etti.

“HEM İYİ ŞAİR HEM İYİ İNSAN”

Adnan Özer, her zaman iyi şiir yazan birinin iyi insan olmadığını ancak konuğu Haydar Ergülen’ in hem iyi bir şair hem de iyi bir insan olduğunu söyledi. Özer, bunu Ergülen’in şiirlerinde sıkça geçen ‘çocuk’ sözcüğünden anlayabileceğimizi ifade etti.

“ŞİİR TUHAF BİR ŞEY, BİR EMANET, BİR YOLLUK”

Şiirin kendisine Allah tarafından verilmiş bir emanet olduğundan bahseden Haydar Ergülen, “Şiir bize Allah tarafından verilmiş bir yolluk. Bu nedenle ona iyi bakmalıyız. O bir emanet. Emanet iyi bir duygudur, insanı özgür kılan. Kendimiz bile bize ait değiliz aslında. Şiir bir niyettir. Siz düz yazı yazıp ona da şiir diyebilirsiniz. Bu nedenle şiir tuhaf bir şeydir. Tuhafiye gibi. Tuhafiye sözünü de çok severim. Tuhaf şeylerin satıldığı yer demek” dedi.

“TUHAFİYE İSİMLİ BİR KİTAP ÇIKARTABİLİRİM”

Gelecekte tuhafiye diye bir kitap yazma hayali olduğuna da değinen Haydar Ergülen, “İnsan ülkesini semtini mahallesini sever gibi sevmeli. Ben Türkiye’yi Eskişehir’i sever gibi severim mesela. Bu nedenle ‘Tuhafiye’ diye bir kitap çıkartıp, kapağına da Es-Es formalı bir resmimi koyabilirim ilerleyen zamanlarda” dedi. Program sonunda ise katılımcılar konuklara soru sorarak, kendi şiirlerini seslendirdi.

Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2