logo

reklam
03 Mayıs 2017

UNESCO, İSRAİL’E İŞGALCİ GÜÇ DEDİ!

UNESCO Yönetim Kurulu, İsrail’in ‘işgalci güç’ olarak tanımlandığı bir karar tasarısını oylayarak kabul etti.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü UNESCO Yönetim Kurulu; Sudan, Katar, Umman, Fas, Lübnan, Mısır ve Cezayir tarafından hazırlanan “İşgal edilmiş Filistin” karar tasarısı oylanarak kabul edildi.

Oylamada Brezilya, Çin, Rusya ve İsveç’in de aralarında olduğu 22 ülke kabul oyu verirken, ABD, Almanya, İngiltere, İtalya ve Hollanda’nın da yer aldığı 10 ülke ret oyu kullandı. Oylamada Fransa, Japonya, İspanya ve Arjantin’in aralarında olduğu 23 ülke çekimser kalırken, Sırbistan, Türkmenistan ve Nepal oylamaya katılmadı.

Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğunun ifade edildiği tasarıda, “İşgalci güç İsrail” tarafından Kutsal şehir Kudüs’ün yapısını ve statüsünü değiştirmeye yönelik alınan her türlü önlemin, adli veya idari uygulamanın geçersiz sayılması ve iptal edilmesi istendi. İşte tasarıda yer alan diğer ifadeler:“İsrail’in, Kudüs’te uluslararası hukuka aykırı olarak üst arama, tünel kazma, Doğu Kudüs’te UNESCO ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olarak sürdürdüğü inşaat proje uygulamalarına son verilmelidir.”

“Gazze’deki ablukanın devam etmesi, bölgeye giriş ve çıkışlarda uygulanan kontrollerin devam etmesi kabul edilemez. “

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2