logo

23 Şubat 2016

Uluslararası Öykü Festivali Sona Erdi

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 8’i yurtdışından olmak üzere 34 öykücünün katıldığı “Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali” sona erdi.5b479c12-6bd9-4c64-b66c-9d8e11b628bc

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen kapanış programında konuşan, 2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, Festival Onursal Başkanı öykücü Rasim Özdenören, festivali düzenleyen Zeytinburnu Belediyesine teşekkür etti.

Özdenören, “Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı böyle bir festival tertiplemiş olduğu için tebrik ediyorum. Bu sayede Türkiye’de ilk defa uluslararası bir öykü programı gerçekleştirmiş olduk.” dedi.

ÖZDENÖREN: “YAZARLAR, KENDİ EDEBİYAT VE TARİH MAZİSİNİN TAMAMINI ZİHNİNDE TEVASÜR ETMİŞ OLARAK BUGÜNE GELİR”

Şiir ve roman gibi edebiyat alanlarında birçok festival yapıldığını fakat uzun yıllardan bu yana emek verdiği öykü konusunda ilk kez böyle geniş bir kapsamlı etkinliğe şahit olduğunu, aktaran Özdenören, “Festivale dinleyici olarak iştirak ettim ve muhtelif alanlarda çok başarılı programlar düzenlendi. Bilindiği gibi Türkiye diğer İslam ülkelerden farklı olarak çok keskin kırılma noktalarından geçti. Tanzimat da bunlardan birisidir. Birinci ve ikinci Meşrutiyet önemli kırılma noktalarındandır. Cumhuriyet dönemi de üçüncü bir kırılma noktası olarak önem taşıyor. Bu kırılma noktalarının her biri kendine özgü edebiyatını meydana getirmiş ama en önemli kırılma noktası Cumhuriyet ile olmuştur. Cumhuriyet ile yetişen yazarlar, bir bakıma kendi mazisinden koparılmış bir nesil olarak ortaya çıkıyor. Bir yazar kendi edebiyat ve tarih mazisinin tamamını zihninde tevasür etmiş olarak bugüne gelir. Biz Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Fuzuli’yi, Baki’yi orijinalinden okuyamıyoruz ancak aktarıldığı şekilde okuyoruz. Buna rağmen oradaki o kültür birikimini, yazar olma hakkını verebilen kimselerin bütün o kültürel maziyi kendi zihninde tevasür etmiş olduğunu görüyorum. Kırılma noktalarına rağmen bu böyledir.”dedi.

Oturumlardan, öykünün geleceğine dair iyi izlenimler edindiğini ifade eden Rasim Özdenören, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da festivale katılan yerli ve yabancı öykücülere teşekkür ederek, “Bütün öykücülerimizi muhabbetle selamlıyorum. Rabbime şükrediyorum böylesine güzel bir organizasyonu gerçekleştirmeyi bize bahşetti. Zeytinburnu halkına da çok teşekkür ediyorum bu işleri yapma yetkisini dördüncü kez bizlere sundu. Organizasyonda görev alan, emeği ve düşüncesi olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

2’NCİ ÖYKÜ YARIŞMASI’NA YOĞUN KATILIM

Aydın, festival kapanışında bu yıl ikincisi düzenlenen “Öykü Yarışması”nın da ödül töreninin gerçekleşeceğini vurgulayarak, yarışmaya ilk, orta, lise ve yetişkin kategorilerinde bin 500 kişinin katıldığını söyledi.

“Onlar ‘Yazacak bir hikayemiz var’ dediler, yazdılar ve gelecekte inşallah yazdıkları okunmaya devam edecek. Hepsini yürekten tebrik ediyorum” diyen Aydın, festivalin ve yarışmanın ileriki yıllarda da sürdürüleceğini kaydetti.

Festival kapanış programında Aykut Ertuğrul, Akif Hasan Kaya, Handan Acar Yıldız, Abdullah Harmancı, Filip Mürsel Begoviç, Nenad Joldeski, Ziad Khaddash ve Mustafa Mestur öykülerini okudu. Etkinlikte, Rasim Özdenören’in “Sedir Yaprağı” öyküsü ise metin dramatizasyonu tekniği ile teatral olarak sahnelendi.

Kazananların ödüllerine kavuştuğu 2. Öykü Yarışması’nda ise Akın Çokuğurluel, Zehra Begüm Yıldız, İdris Mert birincilik, Kıvılcım Zafer Ar, Beyzagül Bekçi, Şeyma Korkmaz ikincilik, Ali Akif Sivrikaya, Murat Avcu ve Zeren Küçükcan ise üçüncülük ödülüne layık görüldü

Share
398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2