logo

reklam
10 Kasım 2016

ULUSLARARASI GÖÇ ZİRVESİNE KATILAN YETKİLİLER HARRAN KONTEYNER KENTTE

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şanlıurfa’da düzenlenen Uluslararası Göç Zirvesinin ardından gelen konuklara yönelik Harran Konteyner Kent ziyaret programı düzenledi. Yurt içi ve yut dışından programa katılan 450 yetkili isim, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara sağladığı imkanları yerinde görme imkanı buldu.1

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından düzenlenen ve 3 gün süren ‘Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı’, ‘UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Konsey Ortak Toplantısı’ ile ‘Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

 

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Eş-Başkanlığını yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı buluşmada kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve göç üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları bir araya geldi.

 

Çalıştay, zirve ve oturumların tamamlanmasının ardından yurt içi ve yurt dışından katılım gösteren 500’e yakın davetliye yönelik Harran Konteyner Kent, Harran ve şehir merkezindeki tarihi alanlar gezdirildi.

 

Gün içerisindeki ilk gezilerine Harran Konteyner Kent ile başlayan davetliler, burada misafir edilen Suriyelilerin yaşamlarını yerinde görme imkanı buldu. Konteyner Kentte Suriyeli öğrencilerin eğitim imkanlarını, mesleki eğitimleri, etkinlik, aktivite ve yaşantılarına tanıklık eden davetliler, Türkiye’nin sağladığı imkanların dünya standartlarının çok çok üzerinde olduğunu söyledi.

 

DUMAN, “YAŞANANLARI DÜNYAYA DUYURMALIYIZ”

 

Gezinin ardından bir değerlendirme yapan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “3 wün içerisinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde çok güzel buluşmalar düzenledik. Türkiye olarak bu insanları nasıl daha iyi yaşatabiliriz bunun mücadelesini vermek zorundayız. Ayrıca misafirlerimiz ülkelerine döndüklerinde de yine kopuk neslin olmaması için gençlerin eğitimine daha fazla ağırlık veriyoruz. Bu yaşananları da tüm dünyaya duyurmanın derdindeyiz” dedi.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı’nın eşlik ettiği heyet, tarihi alanlardaki temaslarının ardından gezisini tamamladı.

Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2