logo

09 Şubat 2016

ULUSLARARASI “DOSTLUK VE ESTETİK” KONULU KARMA RESİM SERGİSİ BAKIRKÖY’DE

çiçiTürkiye, Avustralya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş,Endonezya, Bulgaristan, Bosna-Hersek , Almanya, Uruguay, Kosova ve ABD’den yaklaşık 30 sanatçının  90 eserinin yer alacağı ,sanatçı ve sanat eğitimcisi Reyhani Akan ile Bakırköylü  minyatür ve tezhip sanatçısı Sabriye Şeker ve Şeker Sanatevi’ nin birlikte organizasyonunu yaptığı, Bakırköy Belediyesi  ve  İstanbulspor Vakfı’nın destekleriyle gerçekleşen, uluslararası“ Dostluk ve Estetik ” konulu  karma resim sergisi, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde açılacaktır.

Serginin küratörü Reyhani AKAN organizasyonun konsepti ile ilgili yaptığı basın açıklamasında:

“Sanatın kendine özgü bir dili ve dünyası var. İnsanoğlunun yaratılışıyla birlikte sanat da var olmuştur ve tüm dünyada farklı değerler içinde yaşamıştır.Sanatın öyküsü bütün uygarlıklarda üslup farklılıklarıyla birlikte kendini yenileyerek gelişmiştir. Kültürün gelişmesi ile birbirinden etkileşen sanatçıların eserlerinde özgünlük ve estetik zirveye ulaşmıştır.Sanatçının yapıtlarına verdiği anlam toplumsal koşullara, düşüncelere ve dünyaya bakış tarzlarına göre değişebilmektedir. Sergideki eserlere sanat sosyolojisi,sanat felsefesi ve sanat estetiği alanlarından bakıldığında eserlerin derin anlamlar taşıdığını görmekteyiz.

Her bireyin ayrı bir güzellik anlayışı olduğu gibi toplumların ve milletlerinde kendine özgü estetik bakış açıları vardır. Bu sergimizde eserler, kültürlerin üstün zevkteki izlerini taşımakla beraber olağanüstü tarihsel kimliklerinin zenginliğini yansıtmaktadır.

Sergide bulunan ülke ilişkilerine genel anlamda baktığımızda aralarındaki dostane ilişkilerin çok eskiye dayandığını görüyoruz. Tarihten gelen köklü ve derin bağları olan bu ülkeler birbiriyle birçok ortak kültürel öğede buluşmaktadır. Katılımcı ülkelerin pek çoğu binlerce yılı aşan, üst düzeyde, gurur duyulacak bir sanat birikimine sahiptir. Bu sergiyle sanatçılar gelecek nesillere yeni ufuklar açacaklardır. Terör ve savaşa sanatla karşı koyarak dostluk ve barışın temellerini estetik ifadeyle daha güçlü atmanın gayreti içinde olacaklardır.

Serginin küratörü olarak sanatçı listesini oluştururken farklı bakış açılarına sahip özgün sanatçıları belirledim. Ayrıca görsel sanatlar dünyasında çalışmalarını takip ettiğim, alanında profesyonel ve akademik olandan genç kuşaklara; akademisyenden henüz adından yeni bahsettirenlere kadar geniş bir açıdan bakmaya çalıştım.

Sanatçılar, sergideki eserleriyle tarihi, politik, dini, folklorik, mitolojik, yerel, evrensel, mistik, destansı, masalsı, ikonik,  spiritüeltemaları, kendine özgü bir anlatım biçimiyle figüratif, soyut ya da deneysel biçimlerde ele alıyor. Sanat mirasından ve gelenekselden esinlenerek yeni boyutlara ulaşabilmeyi hedefleyen katılımcı sanatçılar medeniyetler arası dostluk köprüsü kurarak geleceğin nasıl inşa edilebileceğini izleyiciye sunuyor. Kimi zaman çağdaş sanatçıları geleneksel teknik ve bakış açısından modern ifadelere giden süreci nasıl yorumladıklarını irdeleyeceğiz. Resimden fotoğrafa, yerleştirmeden grafik-özgün baskı sanatlarına uzanan bir çeşitlilik içinde, sanatçıların farklı dönemlerinden çalışmalar görmekteyiz. Sergi, güncel sanata eleştirel bakış açısıyla da önem kazanıyor.Bu sanatçıları bir araya getiren ortak zemin ise, bugün çağdaş sanat dünyasının tartıştığı önemli konuları estetik  bakış açısından irdelemek.

Çok kısa zamanda oluşturulan sergi projesi süresince duyduğumuz heyecan, inanç ve sevgi duyguları bizim için çok önemli. Farklı sanat disiplinlerini ve duyguları aynı çatıda toplayan sergi, barış dolu güzel bir dünyaya kapılar açmayı amaçlamaktadır.Sergide, günümüzde tüm insanlığın ihtiyaç duyduğu dostluk ve güzellik duygularını ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca dünya genelinde güncel sanat platformunda iddialı yapıtları bir araya getirerek profesyonel bir katalog oluşturmak istiyoruz.

Özellikle doğu-batı medeniyetleri arasında bir köprü vazifesi gören Türkiye’de kültür ve sanatın kalbi dostlukla, umutla ve barışla atacak. 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiş olan İstanbul’ da dünyanın önemli sanatçılarını ve eserlerini bir araya getirmekten onur duyuyoruz. Türkiye’nin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri olan İstanbul’un güleryüzlülüğünü, misafirperverliğini ve muhteşem tarihi değerlerini sanatçı konuklarımızla paylaşmak istiyoruz.”

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2