logo

12 Nisan 2015

“Ulus Tarihi Kent Meydanı” için önemli bir protokole imza atıldı…

Ulus Hali, Anafartalar ve Ulus İş Merkezi’ne karşılık, 

 0

   9 Büyükşehir Belediyesi gayri menkulü trampa edildi….

  4 bina yıkılacak ama, esnafın yeni iş yerlerine sahip olması temin edilecek…

Halim UTLU

Ulus’ta yok olmaya yüz tutmuş tarihi yeniden ortaya çıkarmak için büyük bir çalışmaya imza atan ve Ulus’u yeniden ayağa kaldıran Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yapılacak “Ulus Tarihi Kent Meydanı” için de önemli bir protokole imza attı. Ankara’nın yıllardır eksiği olan “Meydan”, Ulus’a yapılacak dev meydanla aşılmaya çalışılacak.Trampa usulü ile alınan binalar yıkarak, yerlerine tarihi dokuya uygun bir meydan yapılacak.

“Tarih Kent Meydanı” projesi için trampa 

Ulus’ta Tarihi Kent Meydanı için ilk adım atılarak, Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında Ulus Tarihi Kent Merkezi çalışmaları kapsamında yapılacak olan “Tarih Kent Meydanı” projesi için trampa (değişik tokuş –takas) protokolü imzalandı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve SGK Başkanı Murat Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya’nın katıldığı protokol imza töreninde, SGK’ya ait Ulus ve Anafartalar İş Merkezi ile Ulus Hali’ne karşılık, belediyesinin 9 ayrı gayri menkulü trampa edildi.

Trampa ile 120 bin metrekarelik merkez başkanlığı oluşturulacak

77 milyon insanı direkt olarak ilgilendirmesi açısından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  oldukça önemli bir kurum olduğunu belirterek, imza töreninde konuşan Bakan Çelik, SGK olarak Ankaralılara ve Türkiye’ye hizmet sunmaya çalıştıklarını söyledi.“Hizmetin belli bir merkezden bir bütünlük içerisinde sürdürülmesi için derli toplu bir yer bulmak mümkün olmadı. Bu trampa neticesinde 120 bin metrekare olarak hedeflediğimiz bir merkez başkanlığı oluşturulacak.  Bu sayede onlarca yerde sürdürdüğümüz hizmetleri, bir merkezden sürdürme imkanını elde etmiş olacağız. Bundan dolayı bu trampanın kurumumuz açısından da önem arz ettiğini özellikle belirtmek istiyorum” diyerek Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ni başından beri desteklediklerini ifade etti.

Esnaf da mağdur edilmeden uzlaşıldı

Ankara açısından,Tarih Kent Merkezi Projesi içinde meydanının oluşmasını, öteden beri desteklemenin,

kendilerine ayrıca mutluluk verdiğini,Projede esnafın da mağdur edilmeden uzlaşılarak, çalışmaların sürdürülecek olmasının oldukça anlamlı olduğunu belirten Bakan Çelik, “Ankara’ya bir cazibe merkezi kazandırılırken, esnafın da rahat edeceği bir merkezin oluşturulacağı,bizi ayrıca memnun ediyor. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Ulus Tarihi Kent Merkezinin yeniden tanzimi için, 21 yıldır uğraşılıyor     

21 seneden beri belediye başkanlığı yaptığını,bu kadar zamandan beri hayallerinin, özellikle Ulus Tarihi Kent Merkezinin yeniden tanzim edilmesi ve düzenlenmesi olduğunu, bunun için de,SGK elinde bulunan binaların,Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrini istediklerini ve  bunun için çok çaba sarf ettiklerini

açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,bu konuyla ilgili Bakan Çelik’in talimatı doğrultusunda SGK’nın binalarına karşılık, EGO’nun eski yerinin verilmesi konusunda anlaştıklarını, ancak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidildiğine, buranın Büyükşehir Belediyesi’nin elinden çıktığını öğrendiklerini anlattı:

Başkent gazı alanlar,tapuları da kendi şirketleri üstüne geçirmişler 

“Başkent gazı alanlar, haberimiz olmadan, avukatları aracılığıyla tapuları alıp, kendi şirketlerinin üstüne geçirmişler. 2 ay bundan haberimiz olmadı. Hemen Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünü ayağa kaldırdık. Genel müdür ilgilendi ve tapumuzu geri aldık. Bunu da üzerinde kamu haczi olan bir yerin yasal olarak kesinlikle devredilmemesini sebep olarak göstererek, yaptık.

Kamu haczi vardı,ihtiyati tedbir kararı aldılar

Çünkü hiçbir şekilde üzerinde kamu haczi olan bir yerin devredilmesi mümkün değil. Bu yerde de kamu haczi vardı. Ama çok enteresandır. Bir ihtiyati tedbir kararı aldılar. Bu kararı 1,5 seneden beri kaldıramıyoruz. Gücümüz yetmiyor. Halen de mücadelemiz devam ediyor. Bunun için bu işi daha önce gerçekleştiremedik. Bakanımız talimat verdi, yetkili arkadaşlarımız da bir araya geldiler ve bir takım arazilerimizle, Ulus’taki mevcut olan binaların takası bugün itibariyle gerçekleşti.”

4 bina yıkılacak ama, esnafın yeni iş yerlerine sahip olması temin edilecek

Başkan Gökçek,“Ankara’nın en büyük eksiği, tarihi bir meydanın olmamasıydı. Bırakın tarihi, meydanımız yok. Kızılay’ı bile bizden önceki dönemlerde yok etmişler. Ankara’ya bir meydan kazandırmak gerekiyor. Bunun için de bu aldığımız yerlerle sorunu çözeceğiz. Tabi burada en önemli konu, özellikle Anafartalar ve Ulus Çarşısı’ndaki esnaf. Peşinen söylüyorum, onların sorunlarını çözmeden, kesinlikle biz Ulus’ta herhangi bir şey yapmayız”şeklinde devam ederek,değişik alternatifler üzerinde çalıştıklarını ve kendisinin de dahil olduğu toplantılarla, esnafla bir araya geleceğini söyledi;

“Kesinlikle onları ortada bırakmayacağız. Oradaki niyetimiz 4 binanın yıkılması. Ama bunun karşılığında, oradaki esnafın da yeni iş yerlerine sahip olmasını temin edeceğiz. Kendileri ile oturup, uzlaşarak temin edeceğiz” 

Ulus Hali, Anafartalar İş Merkezi ve Ulus İş Merkezi’ne

karşılık,9 tane Büyükşehir Belediyesi gayri menkulü 

İmza töreni arkasında 4 yıllık bir çalışma ve emek bulunduğunu belirten SGK Başkanı Murat Yazıcı,   

Proje içerisindeki amaçlarının, kendi hizmet binası ihtiyaçlarını gidermek açısından bu işin içerisinde olduklarını sözlerine ilave ederek “Ulus İş Merkezi, Anafartalar İş Merkezi ve Ulus Hali’ne karşılık, 9 tane Büyükşehir Belediyesi’nden gayri menkul alıyoruz. Bu trampanın, hem Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, hem Sosyal Güvenlik Kurumu’na, hem de şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu trampanın ekonomik değeri 370 milyon liradır” şeklinde konuşmasını tamamladı.  

İki kurum arasında trampanın sağlanmasını içeren Protokolü,SGK Başkanı Murat Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı ve ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya imzaladı.  

 

 

Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2