logo

reklam
07 Mayıs 2016

ÜÇÜNCÜ EL PROJESİ İLE ENGELLİ ÖĞRENCİLERE BÜYÜK KOLAYLIK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Üçüncü El Projesi” kapsamında engelli öğrencilere tablet ve fare ile klavye yerine kullanılabilen özel üretilmiş gözlük verdi.088a58a4-93c5-4373-84ba-e48cbcb367fa (1)

Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Ortaokulu’ndaki tablet dağıtımı için düzenlenen tören, engelli öğrencilerden oluşan mehter takımının gösterisiyle başladı.

Büyük beğeni toplayan gösterinin ardından Bakanlar Ramazanoğlu ve Avcı çocukları kutlayarak, onlarla bir süre sohbet etti.

Daha sonra iki Bakan ve beraberindekiler, “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” kapsamında Türkiye’de ilk kez engelli öğrencilerin katılımıyla düzenlenen proje sergisini gezdi.

Projelerle ilgili Okul Müdürü ve öğrencilerden bilgi alan Bakanlar “Üçüncü El Projesi” kapsamında 38 engelli öğrenciye tablet dağıttı.

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ramazanoğlu, bütün çocukları eşit şartlara getirmek ve onların eşit imkanlardan yararlanmasını sağlamak için engel tanımadıklarını söyledi.

Bu kapsamda teknolojinin sunduğu bütün imkanları çocuklar için kullandıklarını vurgulayan Bakan Sema Ramazanoğlu, “Bir baş hareketi, bir nefes, bir ses, hatta elinin, kolunun hareketiyle bile bilgisayar kullanabiliyor, böylece birçok proje üretebiliyorlar. Ümit ediyorum ki bundan sonra burada çocuklarımızın hayatlarındaki engellerin daha az olduğu, mutlu, huzurlu ve verimli bir hayatları olacak. Biz de Bakanlık olarak bu konuda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Diğer bakanlıklarla iş birliği içinde bu imkanları çocuklarımıza sunma gayreti içindeyiz” ifadesini kullandı.

“Engelli öğrencilerin rahat kullanabileceği tabletlerin bir proje kapsamında Türkiye genelinde dağıtılmasının söz konusu olup olmadığı” yönündeki soru üzerine Bakan Ramazanoğlu “Burada başladık, bundan sonra bütün çocuklarımıza yönelik devam edecek. Her birisi bunu hak ediyor. Burada gördüğünüz gibi çok verimli bir proje. Her engelli çocuk ve her engelli birey rahat bilgisayar kullanabilecek. Bunu gittikçe yaygınlaştıracağız” yanıtını verdi.

Üçüncü El Projesi ile herhangi bir nedenle kollarını ve ellerini kullanamayan engellilerin, bilgisayar faresi ve klavyesi yerine kullanılacak olan özel üretilmiş gözlük şeklinde kafaya takılan fare yardımı ile tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmaları, eğitim alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve bilişim alanında engellerin kaldırılması amaçlanıyor.

Kaynak: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2