logo

03 Şubat 2016

Türkiye’ye Örnek Atık Getirme Merkezleri

3Beykoz Belediyesi’nin ilçe genelindeki 19 noktada kurduğu Atık Getirme Merkezleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’ye örnek gösteriliyor. Beykozluların takdir ve ilgiyle karşıladığı merkezler bakanlık mevzuatına girdi.  

“Sıfır Atık” hedefiyle mahalle ve meydanlarda kurulan 19 atık getirme merkezinde 12 farklı atık türü toplanarak temiz, sürdürülebilir çevre ve geri dönüşüme katkı sağlanıyor.  Beykozluların bu noktalara getirdiği ambalaj, giysi, atık yağ, oyuncak, kitap, ilaç, pil, plastik, metal,  cam, elektronik ve bayat ekmekler ayrıştırılarak yeniden değerlendiriliyor.

Türkiye’de Bir İlk  

Türkiye’de belediyecilik alanında yapılan örnek hizmetleri gözlemleyerek örnek hizmet ve uygulamaları belirleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geri dönüşüm alanında tüm belediyelere çalışma yapma zorunluluğu getiriyor.

Beykoz Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiği atık getirme merkezleri bakanlık mevzuatında “Seyyar Atık Getirme Merkezleri”  olarak yer aldı. Seyyar Atık Getirme Merkezleri kurmak için girişimde bulunan belediyeler bu konuda öncü olan Beykoz Belediyesi’ne başvuruyor.

Konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren Beykoz Belediyesi hali hazırda 19 noktada yer alan atık getirme merkezlerini 45 mahallede faaliyete geçirecek.

2015 Yılı Atık Getirme Merkezi Verileri:  

Ambalaj atık: 108 ton

Giysi: 219 bin 159 adet

Kitap: 18 bin 45 adet

Atık yağ: 9 ton

Bayat ekmek: 1 ton

İlaç: 25 bin 680 adet

Oyuncak: 61 bin 931 adet

Atık Pil: 1 ton

Cam Atık: 4 ton

Elektronik atık: 1 ton  

Share
284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2