logo

08 Ekim 2016

Türkiye’nin gururu “Som Füzesi’ne” ABD hayran kaldı!

images

ABD basını tarafından Dünya’nın en iyi füzesini olarak nitelenen ve Türk mühendislerinin gurur projelerinden biri olarak öne çıkan seyir füzesi SOM (Stand Off Missile), milli savunma sanayiinin geldiği noktayı göstermesi bakımından önem taşıyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve F4 veya F16 uçaklarından karaya ya da denize fırlatılabilen SOM’un yetenekleri saymakla bitmiyor

İlk versiyonu 300 km menzilli SOM, seyir esnasındaki akıllı görüntüleme teknolojisiyle dikkat çekiyor. Füzenin ön kısmında bulunan özel tarayıcı coğrafi haritalandırma yapıyor. Vurulacak noktaya ilişkin önceden hafızasına yüklenen görüntülerin seyir halinde karşısına çıkan unsurlarla benzeşip benzeşmediğini havada analiz edebilen SOM, merkeze fotoğraflı veri göndererek muhtemel yanıltmalara karşı koyuyor ve hedefe ilişkin ‘teyit’ gelmesini bekliyor. Ateşlendikten sonra yer istasyonlarıyla iletişimini kaybetmeyen milli füze, yeni komutlar ve hedef güncellemesi alabiliyor. Yani SOM, havadayken bambaşka bir yere yönlendirilebiliyor.

Önceden belirlenmiş noktalar arasındaki ani değişimler kara istasyonundan ya da havadaki bir uçaktan füzeye anlık gönderilebiliyor.

Bu iletişim ise milli yazılım KEMENT ağ sistemiyle yapılıyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen kapalı devre ağ sistemi KEMENT, hava-hava ya da hava-yer arasında anlık veri irtibatı sağlıyor.

Eğer son hedef henüz belirlenmemişse füze, havada beklemeye geçiyor. Belli bir dairede otomatik turlayıp yeni komutlar bekliyor.

Hem alçaktan seyri hem de özel boyası, SOM’un radara yakalanmasını neredeyse imkansız kılıyor.

Gemiler başta olmak üzere uçak hangarları, sığınaklar, radar istasyonları gibi düşman hedeflerini yok etmek için geliştirilen SOM füzesi, yapılan testlerden tam not aldı. Antalya açıklarında bir savaş jetinden fırlatılan SOM, Konya’daki boş bir otobüsün üst camından girerek hedefi tam 12’den vurdu. TÜBİTAK üretimi füze, dünyanın en gelişmiş 5. nesil savaş uçağı olarak gösterilen F35’lerin ana mühimmatı olacak. Yani ABD, savaş uçaklarının füzelerini Türkiye’den alacak. ROKETSAN, F35’ler için füzenin SOM-J modelini tasarladı. Türkiye’nin göğsünü kabartan yerli seyir füzesinin menzilini artırma çalışmaları ise sürüyor. Yetkililer SOM menzilinin 800 km’ye çıkarıldığını, bu versiyonda da test atışlarının başarıyla tamamladığı bildiriliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından 2012 yılında hazır hale getirilerek seri üretimine başlanan dünyanın en gelişmiş sığınak delici bombası. 2,5 metre boyundaki bu 870 kiloluk dev bomba, 210 santimetre (2,1 metre) kalınlığındaki çelikle güçlendirilmiş beton bariyerleri delerek yeraltı silah depolarını imha ediyor.

Lazer güdüm kitiyle hedefini yüksek hassasiyetle vuran NEB (Nüfuz Edici Bomba), dünyada aynı işlevi gören benzerlerinden daha hafif olmasıyla öne çıkıyor.

Etiketler: » » »
Share
1500 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2