logo

17 Ekim 2016

Türkiye’den ‘Musul’ uyarısı!

numan-

Başbakan yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Musul Operasyonu ile ilgili konuşan Kurtulmuş, “Musul, Musullularındır. Musul’daki demografik dengeleri değiştirmek, orada bir mezhep çatışması çıkarmak vahim sorunları ortaya çıkarır” uyarısında bulundu.

İŞTE KURTULMUŞ’UN KONUŞMASINDAN BAZI SATIRBAŞLARI:

-” Halep’te ateşkes zarururidir.  İnsanalar en temel ihtiyaç malzemelerinden yoksun vaziyetteler. Bunun sağlanması için Halep’e gidecek olan yardım konvoylarının korunması şarttır.”

-” Dünyanın gözü önünde, Halep’e giden yardım konvoyları bombalanmış, hem malzemelerin gitmesi engellenmiş, hem de çok sayıda sivil yardım gönüllüsü öldürülmüştür.”

-” Uluslararası bir yardım konvoyu oluşturulur. Bunun bombalanması önlenmiş olur. ”

-” Bölgedeki krizin sona erdirilmesi bakımından kilit şehitlerden birisi Halep’tir. Burada siyasi sonucu elde edene kadar, Halep’teki insani yardım konusuna yoğunlaşmak zorundayız. Bu bütün insanların ortak meselesidir. Bundan sonraki toplantılarda, çok taraflı yada ikili görüşmelerde ilgili muhataplarımıza Türkiye’nin Halep konusundaki tavrını net şekilde paylaşmaya devam edeceğiz. ”

-” Musul’daki demografik dengeleri değiştirmek, vahim sorunları ortaya çıkarır. Şii milis, Sünni milis gibi laflar kullanıyoruz ya bunların hepsini bir kenara atmak lazım.”

-” Bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor. Buradaki  mesele bir siyasi altüst oluş meselesidir. Buradan tüm bölge halkları olarak siyasi çözümler bularak çıkış elde edeceğiz. ”

-” Musul Operasyonunu bir mezhep çatışması haline getirmekten kaçınılmalı biz bu uyarıyı yapmak zorundayız. Terör örgütlerinden Musul’u kurtarırken buraya PYD ve YPG gibi diğer terör örgütlerini getirip yerleştirmek sorunları çözmez.”

-” Kimse karışıklığı fırsat vererek, mezhebi ve etnik siyaset geliştirmek için fırsat kollamasın. Musul meselesi dikkatle takip ettiğimiz bir harekattır. Türkiye bu hareketin içinde nasıl yer alacağını ilgili taraflara anlatmıştır. ”

-“Türkiye’nin Musul konusunda B ve C planları da vardır. ”

-” Başika’daki TSK varlığından Türkiye asla vazgeçecek değildir. Ne zaman oradaki insanların eğitilip-donatılıp ve korumaya gerek kalmaz, Türkiye durumu gözden geçirir. Başika’daki TSK mensuplarının korunması da, Türkiye’nin Musul operasyonu hassasiyetlerinden birisidir. Irak ve Suriye’deki gelişmeler Türkiye’yi yakinen ilgilendirir. ”

 

Etiketler:
Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2