logo

01 Nisan 2015

Türkiye’deki Eğitimciler 13.IB Gününde Buluştu.

1İki yılda bir gerçekleşen Türk Uluslararası Bakalorya Okulları IB Günü etkinliği’ne bu yıl AREL Koleji ev sahipliği yaptı. “IB Programları, Öğrenenleri 21. Yüzyıla Nasıl Hazırlıyor?” teması altında düzenlenen etkinliğe 57 okuldan, 1200 katılımcı katıldı.

Açılış konuşmasını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ’ın yaptığı programda, Türkiye Özel Okullar Birliği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem GÜLAN, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Eski Genel Müdürü Ömer BALIBEY, İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet ÇİVİ, Uluslararası Bakalorya (IBAEM) Bölge Gelişim Sorumlusu Richard HENRY’ de IB günü ile ilgili konuşmalarını yaptılar.

Programda Uluslararası Bakalorya Afrika, Avrupa ve Ortadoğu (IBAEM) bölgesinden önemli temsilciler de bulundu. Gelişim Sorumlusu Richard Henry, Lise programları sorumlusu James Monk, Orta Yıllar Programları’ndan sorumlu Robert Harrisonve İlk Yıllar Programları’nın sorumluları Terri Walker açılış panelinde yer alarak gün içinde yaptıkları sunumlarla da, eğitimcilere ulaşma fırsatı buldular. Ayrıca, yine IB Hollanda Merkezinden Mesleki Gelişim Sorumlusu Shannon de Groot ve on-line Mesleki Gelişim Sorumlusu Analourdes Herrera ortak bir sunum yaptılar. İngiltere University of Bath’den Dr. Mary Hayden ise IB öğretmen eğitimleri konusunda bilgi verdi.

Türkiye’den de IB Organizasyonu için, Milli Eğitim Programlarıyla IB Diploma Programlarının karşılaştırıldığı bir araştırma Dr. Armağan Ateşkan ve Dr. Jale Onur tarafından sunuldu. Dr. Robin Ann Martin de öğrencilerin sosyal gelişimleri için IB CAS programıyla ilgili bir araştırmadan bahsetti ve Türkiye’de IB ile ilgilenen, aday ve otorize okullardan gelen deneyimli eğitimciler ders grubu alanlarında iyi örneklerini paylaşarak katılımcıların gelişimine katkıda bulundular.

Davetliler arasında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ve IB temsilcileri arasında bir araya geldikleri bu platform sayesinde köprü kurma ve işbirliği çalışmalarının hız kazanması amaçlandı. 192 sunumun eş zamanlı yapıldığı konferansta katılımcılar seçtikleri oturumlarda yapılan çalışmalardan eğitim uygulamalarını geliştirme fırsatı buldular.

Günün sonunda Bath Üniversitesi’nden gelen ve adına IB Organizasyonu tarafından Jeff Thompson Araştırma Ödülü bulunan Emeritus Profesör Jeff Thompson konferansın kapanış konuşmasını yaparak dinleyicilerle engin deneyimlerini ve görüşlerini paylaştı.

  

Eğitim-öğretim alanındaki en iyi, en güncel, en dinamik uygulamalarını, görüş ve düşüncelerini paylaşmak üzere tüm Türk IB Okulları yöneticilerini, eğitimcilerini, yüksek öğrenim kurumlarında görev yapan ve çalışmalarında Uluslararası Bakalorya Programları’na yer veren tüm akademisyenleri bir araya getiren etkinlik katılım sertifikalarının alınmasıyla son buldu.

Share
316 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2