logo

Türkiye hiçbir zaman AB’ye üye olamayacak”!

sebastian-Kurz

Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, diğer AB’li liderin düşünüp te söyleyemediğini açık açık söyledi. Türkiye ile bir ortaklık dışında başka bir birlikteliği düşünemediğini ifade etti.

Kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’yi Türkiye ile ilgili durumunu netleştirmesi konusunda çağrıda bulunmuştu. Erdoğan,” sabrımızın sona geldik” ifadeleriyle AB’yi çifte standarda bir son vermeye ve Türkiye’nin AB’ye üyeliği hususunda niyetinin ne olduğunu açıklamaya davet etti.

Erdoğan’ın bu çıkışına yanıt Avusturya’dan geldi. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, açıklamasında;” Türkiye’nin AB’ye girmesi kesinlikle mümkün görmüyorum. AB-Politikacılarının düşünceleri benim düşüncelerimle örtüşüyor. Çok sayıda hükümet başkanı ve dışişleri bakanı benim gibi düşünmektedir. Ancak bu gerçeği kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınıyorlar. “ dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, “ Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke ile yakın gelecekte ortaklıklar oluşturulması ancak bu işbirliğinin tam üyelik içermemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile ilgili, birkaç hafta önce AB katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılması yönündeki karara veto hakkını kullanan Kurz, “Kurier” adlı gazeteye verdiği demeçte;” Türkiye ile müzakerelerde yeni fasılların açılmasına karşıyım” ifadelerini kullandı.

MEREKHABER GAZETESİ ÖZEL

 

 

Etiketler:
Share
1352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2