logo

08 Ekim 2016

“TÜRKİYE BÜTÜN DÜNYAYA GEMİ İHRAÇ EDEBİLECEK BİR KABİLİYETTE”

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin dünya deniz ticaretinin yüzde 85’ini kontrol eden 30 ülke içerisinde 14. sırada olduğunu söyleyerek her türlü ülkeye gemi ihraç edebilecek bir ülke konumuna geldiğini belirtti.yildirimm

Yıldırım, TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş’un Tuzla’daki denize indirilme töreninde konuştu. Türkiye’nin gücüne güç katan, milli savunmaya katkı sunan her projeyi iftiharla karşıladıklarını belirten Başbakan, yaptıkları ve denize indirdikleri her geminin kendisini, mesleğe yeni girmiş gibi heyecanlandırdığını ifade etti.

 

Türkiye’nin gemi inşa sanayinde kendi kendine yeterli olmanın ötesine geçtiğine vurgu yapan Yıldırım, ülkemizin artık bütün dünyaya her türlü gemiyi ihraç edebilecek kabiliyette olduğunu belirtti. Binali Yıldırım şöyle konuştu: “Türkiye artık gemi inşa sanayinde kendi kendine yeterli olmanın ötesinde bütün dünyaya her tür gemi ihraç edebilen bir kabiliyete sahip oldu. Bununla da yetinmedik, yerlilik oranını da süratle artırıyoruz. Hele hele savunma sanayinde yüzde 20’lerden yüzde 60 yerlilik oranına gelmiş olmak, bu konudaki ülkemizin imkan ve kabiliyetlerini en açık şekilde göstermektedir. Yaklaşık olarak 35 milyar dolarlık bir yatırımla savunma sanayimizin bugün sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılayan değil, dost ve müttefiklerin ihtiyaçlarına da cevap verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”yildirim

“TÜRKİYE, DÜNYA DENİZ TİCARETİNİ KONTROL EDEN 30 ÜLKE ARASINDA 14’ÜNCÜ”

Türkiye’nin denizcilik sektöründe yaptığı atılımlarla dünyada 14’üncü büyük denizci ülke olduğunun altını çizen Yıldırım, “Bugün dünya deniz ticaretinin yüzde 85’ini kontrol eden 30 ülke içinde Türkiye, 14. olarak yerini almıştır. Bu önemli bir başarıdır, ancak yeterli değildir. Tersanelerimiz 49 yıllığına kiralanmıştı, bu kira süresinin bitmesine 18 yıl kaldı. Bir karar aldık, sıfırlıyoruz, tekrar 49 yıla çıkarıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasının ardından Yüzbaşı Güngör Durmuş gemisini denize indirecek ilk ipi eşi Semiha Yıldırım ile birlikte kesti.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2