logo

29 Nisan 2015

Türkiye Barış Zirvesi

1Türkiye Barış Zirvesi, Genç Barış İnisiyatifi Derneği tarafından 28 Nisan 2015 tarihinde Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi ev sahipliğinde Marmara Üniversitesi Reşat Kaynar Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Barış konusunda Türkiye’nin Dünya ve Ortadoğu Bölgesi üzerindeki stratejik rolüne dikkat çeken Zirvede 3 farklı oturumda yapıldı.  Bu oturumları şöyle sıralayabiliriz. “Sanat, Ekonomi ve Özel oturum şeklinde yürütülen Barış Zirvesi tüm gün sabah 09:30 ile 18:30 saatleri aralığında devam etti.

Barış zirvesine birçok tanınmış iş adamları, sanatçılar, akademisyenler damgasını vurdu.

Türkiye’nin Dünya ve Ortadoğu’nun üzerinde “Barış” konusunun stratejik manada ne kadar büyük oranda rol aldığı bu senelerde ekonomi bir de sanat alanın da öne çıkmış birçok değerli ve de kıymetli isimler bu zirvede bir araya getirildiler.

Barış zirvesinde 1915 olayları da damgasını vurdu. Ortadoğu bölgesinin beyin gücü olan Türkiye, barışın sağlanmasında önemli bir engel olarak duran Ermenistan ile Türkiye arasındaki problemin temelinde yatan 1915 olayları ve Türkiye Ermenistan ilişkilerinin konuşulduğu bir barış zirvesi gerçekleştirildi.

Barış zirvesinde Tiyatrocu, aktör, şair ve yazar olan Ahmet Yenilmez de hazır bulunmuştur. Ahmet Yenilmez yaptığı değerli ve güzel açıklamalarıyla adeta barış zirvesine damgasını vurdu. Sanatçı Yenilmez barış zirvesinde başlamadan önce Selamün Aleyküm ile başlaması salondakilere adeta büyük bir huzur vermiş gibi oldu. Ahmet Yenilmez barış zirvesinde güzel açıklamalarıyla salonda adeta kardeşlik ve huzur dağıttı. Sanatçı Yenilmez, “ İnsanın biyolojik bağışıklık sistemleri gibi adeta kültürel bağışıklık sistemleri de mevcuttur. Sanatın toplumlara ayna tuttuğunu ve de bu topraklara barışın yanında en önemli sürecinde birbirimizden helallik dileme süreci diyorum. Lailahe illallah Muhammeden Resulallah” diyen bütün herkesin kardeş olduğunu, ki bizler kardeş katili insanlar olamayız. Yüce Yaradan’ın karşısına, toprağın altına kardeş katili olarak çıkmak ve de girmek istemiyorum” sözleriyle zirveye damgasını vurdu.

Barış Zirvesinin diğer konuklarından olan Suat Köçer. Sayın Köçer Kürt kökenli bir yayın yönetmeni, Türk Sineması eksenli eleştirisi yapan değerli bir sanatçıdır. Sayın Köçer sinemaya çok önem verilmediğini, siyasilerin ellerinden gelse sinemayı ortadan kaldıracaklarını, filmlerin çekilmesine karşı çıkacaklarını söylemlerinde bulunuldu. Barışın daha iyi daha güzel olması için her daim geçmişimizle yüzleşmemiz gerektiğini ve de sinemacılar, yapılan filmlerin önlerinin açılması gerektiğini dile getirdi. Kürtçe tiyatroların, ya da filmlerin sansürlenmemesi gerektiğini dile getirdi. Laz’ın da, Kürd’ün de, Türk’ün de kendi dilinde tiyatro oyunlarının da, filmlerin de yapılması gerektiğini savundu. Öyle ki barış’ın kardeşliğin böyle geleceğini, böyle inşa etmemiz gerektiğini belirtti.

Bu güzel Barış Zirvesinin bir diğer konuğu Sanatçı Ahmet Enes Karaçam’dı. Gazetecilik Bölümünde mezun olan, söz yazarlığı, radyoculuk ve de seslendirmenlik yapmasının yanı sıra da 2010 yılında bestelediği “Cennet” şarkısıyla büyük beğeni kazanmıştır. Sanatçı Karaçam, barış zirvesinde “herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini, barışın hepimiz için, tüm halklar için çok iyi olacağını, bizlerin sadece kardeşçe yaşayan halklar olmamız gerektiğini” dile getirdi.  

Barış Zirvesinin Ekonomi Oturumunun konuklarından olan “İstanbul Aydın Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sedat Aybar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Telekurye Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dayı ve Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Birliği Osman Zeki Özger” Türkiye Barış zirvesinde ekonomi alanında düşüncelerini dile getirdiler. Hükümetin yürüttüğü çözüm ve barış süreciyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinin Ekonomisinin ciddi manada kalkınacağı demeçlerini verdiler. Türkiye Ekonomisini Ortadoğu Coğrafyası üzerinde ne kadar etkili olduğunu ve bu topraklara barışın gelmesi demek genel anlamda Ekonominin canlılığı demek olduğunu dile getirdiler.

Türkiye Barış Zirvesi, kardeşçe yaşamanın derdini çekenler olarak yüzyıllara dayanan kardeşlik, komşuluk ve birlikte yaşam hikayelerini, geleceğe dönük olarak yapıcı ilişkilerin her daim yeni bir başlangıçların olacağı inancını taşıyarak bu sene ki oturumunu barış, kardeşlik, dostluk, helalleşme, ekonomi, Ortadoğu ve barış ile kapılarını kapattı.

 

Haber ve Fotoğraflar:  Mehmet KIZILKAYA

 

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2