logo

“REKTÖR, YURT DIŞINDA TÜRKİYE ALEYHİNE KONUŞTU” HABERİNE AÇIKLAMA GELDİ

“Hem maaş alıyor hem Türkiye aleyhinde propaganda yapıyor” başlıklı haberle ilgili açıklama:

Şanlıurfa’da yayın yapan yerel bir gazetede  26.04.2016 tarihinde yapılan ve “Hem maaş alıyor hem Türkiye aleyhinde propaganda yapıyor!” başlığı ile yayınlanan haberde bahsi edilen Prof. Dr. Ahmet Sait Yayla ile ilgili açıklama zarureti doğmuştur.0

Haberde bahsedildiği gibi Ahmet Sait Yayla, 2014 yılında mahkeme kararı ile Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne atanmıştır.  

Üniversitede çalıştığı Kasım 2015 tarihine kadar hakkında rektörlüğümüze her hangi bir suç duyurusu gelmemiştir.

Ahmet Sait Yayla Kasım 2015 de, ABD’de bir konferansa katılmak üzere Harran Üniversitesinden yolluksuz yevmiyesiz izin istiyor.  Belirtilen tarihte hakkında herhangi bir suçlama olmadığı için bağlı bulunduğu fakülte ve Üniversite yönetim kurulu 1 haftalık izin veriyor.

Ahmet Sait Yayla ABD’ye gidiyor ve hemen bir sağlık raporu gönderiyor. Sağlık raporu tek doktor imzalıdır ve ABD New York konsolosluğu tarafından tasdik edilmiştir. Sağlık raporuna göre Ahmet Sait Yayla uçakla dahi seyahat edemeyecek derecede hastadır.capture-20160428-003538

Harran Üniversitesi yönetimi tek doktor imzalı bu raporun geçerli olup olmayacağı konusunu, Dışişleri Bakanlığına ve YÖK’e soruyor.

Dışişleri Bakanlığı ve YÖK,  “bu raporun mevzuata uygundur” şeklinde cevap göndermiştir.   

Ahmet Sait Yayla 26 Şubat 2016 tarihinde ABD de bir konferansa katılıyor.  Konferans ile ilgili linkler aşağıdadır.

http://www.mideasti.org/events/recruiting-jihad-allure-isis

 

Ahmet Sait Yayla Mart 2016 tarihinde yeni bir sağlık raporu daha gönderiyor. Bu raporda da önceki rapor gibi Ahmet Sait Yayla seyahat edemeyecek derecede hastadır.  Üniversite yönetimi Ahmet Sait Yayla ’ya ait önceki raporu, yeni gelen raporu ve ABD de katıldığı konferans görüntülerini Adli Tıp Kurumuna göndermiştir.  Bu rapordaki gibi hasta olan birinin konferanstaki hareketleri yapıp yapamayacağı konusu ile ilgili görüşleri Adli Tıp Kurumu incelemektedir.   

Adli Tıp kurumundan gelecek görüşe göre Ahmet Sait Yayla hakkında yönetmelikler çerçevesinde işlem yapılacaktır.  Üniversite yönetim kurulu 2547 sayılı üniversiteler kanununa göre hüküm vermekle yükümlüdür.

        Kamuoyuna Saygı ile duyurulur

   HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
  

Share
780 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2