logo

19 Şubat 2016

‘’TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKIN’’

6Küçükçekmece Belediyesi okul söyleşileri kapsamında düzenlediği söyleşilerin konuğu tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu.

Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerle buluşan yazar Tarihten Gelen İzleri öğrencilerle paylaştı.

NİMET KÜLFETİYLE GELİR

Öğrencilere eğitim öneminden bahseden Bahadıroğlu, “Türkiye’nin eğitimli insana ihtiyacı var. Daha Türkiye Cumhuriyeti Devleti Çanakkale’de şehit verdiği eğitimli insan sayısına ulaşamamıştır. O boşluğu doldurabilmek için eğitimli insana ihtiyaç vardır. Ancak nimet külfetiyle birlikte gelir’’dedi.

 ‘’EN BÜYÜK SORUNUMUZ KOLAY VAZGEÇMEMİZDİR’’

Öğrencilere hedef sahibi olmanın yollarını anlatan Bahadıroğlu; “Bizim en büyük sorunumuz kolay vazgeçmemizdir. Büyük bir heyecanla çıktığımız yolda ilk engellemede olmuyor deriz ve başka işlere yöneliriz. Herkesin bir hedefi olması gerekirken bizim insanımızın maalesef hedefi yok. Hedef sahibi insan yetiştirmek, birinci derece de ailelerin, ikinci derece devletin, üçüncü derede de milletin görevidir. Yani aile, okul ve sokaktır eğitimidir. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman dediğimiz insanlar böyle yetiştirilmiştir. Yani aile eğitimi, okul eğitimi ve sokak eğitimidir’’dedi.

‘’ŞAİR YETİŞMİYOR’’

Türkçe’nin önemine de değinen Bahadıroğlu “Genç nüfus güçtür. Hele ki iyi yetiştirilmiş bir genç nüfus sizi her zaman ileriye götürür. Sizler genç olarak öncelikle dilinize sahip çıkacaksınız. İngilizce kelimeleri dilimize musallat edersek, biz hangi dille şiir yazacağız. Türkçe giderek kısıtlanıyor bizler hangi dille edebiyat yapacağız. Bir düşünün bakalım neden son yıllarda hiçbir şair İstanbul’a şiir yazmıyor. Çünkü bir şair yetişmiyor. İstanbul artık şaire ilham veren şehir olmaktan çıkmış’’ dedi. Bahadıroğlu söyleşi sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayarak, kitaplarını imzaladı.

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2