logo

TÜRK VE KAZAK RESSAMLAR ASTANA’DA BULUŞTU

Küçükçekmece Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen ‘Türkiye’den Kazakistan’a, Astana’dan İstanbul’a Sanat Köprüsü Sergisi ve Resim Çalıştayı’ projesinin ikinci ayağı Kazakistan’da gerçekleştirildi.4

Kazakistan’ın Astana şehrinde, Astana Belediyesi’yle ortaklaşa düzenlenen proje kapsamındaki sergiye, Türkiye Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Esil Belediye Başkanı Mustafına Sabila Sarapovna, pek çok Kazak ve Türk ressam ile sanatseverler katıldı.

“DOSTLUĞU ARTIRACAK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Sergi açılışında söz alan Besim Müftüoğlu, sergide eseri bulunan Türk ve Kazak ressamları tebrik ederek, Küçükçekmece Belediyesi olarak Kazakistan ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirecek adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi. Esil Belediye Başkanı Mustafına Sabila Sarapovna ise Küçükçekmece Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür etti.3

ON KAZAK VE TÜRK RESSAM ASTANA’YI TUVALE TAŞIDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Aydın Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen proje kapsamında, 10 Kazak ressam İstanbul’a gelerek İstanbul’u resmetti. Yine proje kapsamında Kazakistan’a giden 10 Türk ressam ise Kazak ressamlarla birlikte Astana’yı tuvale taşıdı. Projede sanatçılar aracılığıyla iki şehir arasında görsel bir dil geliştirmeye çalışılıyor.

Program sonunda ise Besim Müftüoğlu, Esil Belediye Başkanı Sabila Sarapovna’ya Küçükçekmece’nin tarihini anlatan bir kitap hediye etti. Müftüoğlu Esil Belediyesi’ni de gezerek Esil hakkında bilgi aldı. Astana şehir Kutlamaları programı arasında yer alan etkinlik sonrası Astana Belediyesi’nin düzenlediği Türk Dünyası Müzik Şöleni’ne geçildi.

Share
501 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2