logo

13 Kasım 2015

Türk fotoğrafçısı kendisini yeterince ifade edemiyor

3.Türk fotoğraf sanatının duayen isimlerinden İbrahim zaman, son yıllarda Türkiye’de Batı’dan aşağı olmayan fotoğrafçılar yetiştiğini ancak kendilerini yeterince ifade edemediklerini söyledi.

 

  1. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirilen ARTIST 2015 Sanat Fuarı’nda stand açan Büyükçekmece Belediyesi, fotoğraf sanatçılarını sanatsever Büyükçekmecelilerle buluşturuyor.

 

Fotoğrafseverlerle deneyimlerini paylaştı

 

İFSAK ve FOTOGEN onur üyesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi ve Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi olan fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman, Büyükçekmece Belediyesi ve Büyükçekmece Fotoğraf Derneği (BÜFOD)’un davetlisi olarak geldiği TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde sanatsever Büyükçekmecelilere fotoğraf sanatının inceliklerini anlattı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili tecrübelerini ve bilinmeyenleri katılımcılarla paylaşan İbrahim Zaman’ın söyleşisinde moderatörlüğü ise, Büyükçekmece Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanı Hürriyet Akın yaptı.

 

Türkiye’nin fotoğraf konusunda PR eksikliği var

 

Fotoğraf sever tarafından soru yağmuruna tutulan usta fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman, fotoğraf sanatının Türkiye’de henüz emekleme döneminde olduğunu kaydederek; “Resim sanatı yüzyıllardır süregeliyor. Ancak, resim ve fotoğraf Türkiye’de çok yakın bir zamana kadar günah olarak algılanıyordu. Her konuda olan kendimizi anlatamama kısırlığı yüzünden, kendimizi yeterince ifade edemedik. Yani en büyük sıkıntımız “PR” eksikliğimizidir. Bugün Türkiye’de çok başarılı ve uluslararası yarışmalarda önemli başarı elde eden fotoğrafçılarımız var. Batıdan hiç aşağı olmayan çalışmalar var. Fakat çalışmaları sadece siz bana, ben de size gösteriyorum. Kişilerin de burada tuttuğunu koparan yapıda olması gerekiyor. Sesimiz kısık, çıkmıyor. Siz, ağzınızla kuş tutan marifetli bir sanatçı olsanız da kendinizi pazarlayamıyorsanız bu işler olmuyor” ifadesini kullanarak Türk fotoğrafçılara daha fazla girişken olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü temsilen söyleşiye katılan Belediye Başkan Yardımcısı Başak Sancar, usta fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman’a çiçek ve plaket takdiminde bulunarak, teşekkürlerini sundu.

 

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2