logo

08 Temmuz 2015

Turizm tesisi ve otellerde, alkollü içecek ve gıda denetimi..

Yerli ve yabancı turistlerin en iyi şekilde tatil yapmaları

için,turizm tesislerinde zaman zaman ortaya çıkan gıda

enfeksiyonu ve zehirlenmelerin önüne geçmek amaçlanıyor…

Turizm tesisi ve otellerde,alkollü içecek,

peynir,bal, süt, et ve et ürünleri denetimi….

Son 6 ayda otellerde yapılan 3134 denetim sonucunda, 41’ine para

cezası uygulandı, 1’i için de savcılığa suç duyurusunda bulunuldu…

Halim UTLU

chef completing pasta

chef completing pasta

Turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde bulunan işletmelerin denetimleri sıklaştırıldı. Taklit ve tağşiş yapılarak, tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla, alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler öncelikli olarak denetlendi ve mevzuata uymayan işletmeler hakkında, yasal işlem yapıldı.
Otel denetimleri yoğunlaştırıldı

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, yerli ve yabancı turistlerin tatillerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak için, otel denetimleri yoğunlaştırılırken,turizm tesislerinde zaman zaman ortaya çıkan gıda enfeksiyonu ve zehirlenme vakalarının önüne geçmek için, son 6 ayda otellere üç bin 134 denetim gerçekleştirdi.

Sağlığa zararlı üretim yapan firmalar tesbit ediliyor

GIDARutin kontrol planı, ihbar, şüphe ve şikâyetlere ilave olarak, yaz sezonunun başlaması nedeniyle, turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde bulunan işletmelere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimleri sıklaştırıldı. Taklit ve tağşiş yapılarak tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla, alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler öncelikli olarak denetlendi.

GIDA.Antalya’da 918, İstanbul’da 360, Muğla’da 335 denetim

2015’in ilk 6 ayında 96’sı Ankara, 132’si İzmir, 216’sı Nevşehir, 335’i Muğla, 360’ı İstanbul, 918’i Antalya ve bin 77’si diğer iller olmak üzere, toplam üç bin 134 otelin gıda depoları, yemek hazırlama ve servis yerleri ve restoranları, Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce denetlendi.

15’i bozuk,8’i kayıtsız,7’si Gıda Kodeksine aykırı,6’sı hijyenik değil

İşletmelerden 41’ine idari para cezası uygulanırken, bir işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.Uygulanan 41 idari yaptırımdan 15’i bozuk, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar gören veya son tüketim tarihi geçen ürünleri bulundurduğu tespit edilen işyerlerine, 8’i kayıtsız faaliyette bulunduğu tespit edilen işletmelere, 7’si Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapmayan firmalara, 6’sı hijyen esaslarına aykırı faaliyette bulunduğu anlaşılan işyerlerine, 5’i de kanunun diğer hükümlerine aykırılık tespit edilen işletmeler olmak üzere, toplam 149 bin 284 lira para cezası uygulandı.

Otel denetimleri,turizm sezonu ve tüm yıl devam edecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli tesislerin mutfak bölümlerine yasal yaptırım uygulanması halinde,işletmeye ait denetim sonucunun İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine bildirilmesi ve tesislerde gerçekleştirilen resmi kontrollerin turizm sezonu süresince sıklaştırılması hususunda, 81 il müdürlüğünü talimatlandırdı. Bakanlık, otel denetimlerinin başta turizm sezonu olmak üzere, tüm yıl boyunca devam edilmesini de kararlaştırdı.

Share
402 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2