logo

16 Nisan 2015

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Valiliği Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Yöresel Urfa Yemekleri’ standı açtı.

0

Kültür Turizm İl Müdürlüğü bahçesinde açılan standı gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, yöresel yemekleri yakından inceledi, aşçılardan bilgi aldı.

 

Stantta görücüye çıkan çiğ köfte, içli köfte, ağzı açık, ağzı yumuk, helva, tirit ve mangal kebabı ziyaretçilerden oldukça ilgi gördü.

 

Merkez ilçe belediyeleri tarafından bahçede açılan stantları gezen Başkan Güvenç, yöresel yemeklerden tattı.

Etkinliğin ardından açıklamada bulunan Başkan Güvenç, Şanlıurfa’nın kedine has yemekleri bakımıdan Türkiye’nin önde gelen illerin başında geldiğini söyledi.

 

UNESCO Gastronomi adayı Şanlıurfa’yı Paris’te hak ettiği gibi tanıttıklarını belirten Güvenç, Şanlıurfa Paris’e damga vurduğunu belirtti.

 

Turizm haftasını alışılagelmiş bir anlayışın  vatandaşlarla kutlamanın sevinci içinde olduklarını ifade eden Başkan Güvenç, söz konusu stantların ilerleyen yıllarda daha da zenginleştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

 

Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin her geçen gün büyüdüğünü vurgulayan Başkan Güvenç, şunları söyledi:

“Şanlıurfa tarım kenti ama turizm potansiyeli en yüksek illerden birisidir. Çok şükür altyapımız ve ulaşım problemlerimiz çözüldü, konaklama imkanımız düne göre çok daha iyi Allaha şükür huzur ortamı devam ettiği sürece, Şanlıurfa turizmde hak ettiği yere gelecektir. Bu çalışmalarda onların bir parçası, UNESCO Gastronomi şehri olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Bildiğiniz gibi geçmiş günlerde Paris’te UNECO binasının merkezinde çiğ köfte ikram ettik. Değişik ülkelerden gelen yüzlerce insana Şanlıurfa mutfağı, folklorumuz ve müziğimizle tanıştılar, hayırlı olsun.”

 

 

Share
291 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2