logo

15 Ekim 2015

Tüketebileceğiniz kadar ekmek alın, israf etmeyin!….

Satabileceğin ve tüketebileceğin kadar ekmek al !…

1Halim UTLU

2006 yılından beri Ankara Halk Ekmek Fabrikası tarafından üretilen tam buğday ekmeğinin, başta Ankara, daha sonra da tüm Türkiye’de yaygınlaşması için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, ayrıca 2008 yılında da ekmekte tuz oranının düşürülmesi için ilk adımın da kendileri tarafından atıldığını söyledi.

Katkısız ekmek ve doğal ürünler yaygınlaştırılmalı

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, özellikle ekmek israfı konusunda vatandaşlara, “Tüketebileceğiniz kadar ekmek alın” çağrısında bulunan İlkbahar, dünyadaki açlık problemleri ile sağlıklı beslenme konularının hatırlatıldığı bu özel günde, ekmek israfının önlenmesine yönelik attıkları öncü adımları anlatarak, katkısız ekmeklerin, doğal ürünlerin yaygınlaşması, üretici ve tüketicilerin de buna destek vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Halk Ekmekte, hijyen, sağlık ve ucuzluk ön planda 

Hijyen, sağlık ve ucuzluğun ön planda tutulduğu Halk Ekmek Fabrikası olarak, “Satabileceğin ve tüketebileceğin kadar ekmek al” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını, bu sayede de ekmek israfının önüne geçebilmek için örnek bir çalışmaya imza attıklarını belirten Genel Müdür İlkbahar, ekmek israfının önüne geçebilmek için alınan önlemleri açıkladı;

Türkiye’de ilk defa adesiz ekmek satışı,Halk Ekmekte

“Öncelikle ekmek satan marketler, bakkallar ve benzeri satış büfelerinin satabilecekleri kadar ekmek almaları ve iadede bulunmamaları için, Türkiye’de ilk defa ‘iadesiz ekmek satışına’ imza attık. Tüm ülke genelinde çok büyük israfa yol açan iade olayını, Ankara’daki satış büfelerinde ortadan kaldırdık.

İkinci çalışmamız ise fabrikamızda günlük üretilip satışa gitmeyen ekmeklerin israfını önlemek için, Halk Çerez’i ürettik. Böylece, ekmek israfının önlenmesi için ciddi bir adım attık.”

Halk Çerez’in, özel üretimi sayesinde, hem sağlıklı hem de besleyici olduğuna da vurgu yapan İlkbahar, sağlıklı ekmek üretimi konusundaki çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ilave etti.

 

Share
529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2