logo

reklam
11 Kasım 2016

TSK’dan önemli başörtüsü kararı

basortu

Türk Silahlı Kuvvetleri Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan kadınlar işe başörtüsüyle girebilecek.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6.maddesinin değiştirilmesini içeren düzenleme Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar işe başörtüsüyle girebilecek. Erkekler için ise yazları zorunlu olan ‘kravat’ takma kuralı kaldırıldı. Kışları kravat ve ceket zorunluluğu ise devam ediyor.

6. madde, “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” hükmünü içeriyor ve böylece TSK’deki sivil memurlar kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu. Söz konusu düzenlemedeki “Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar” ibaresi, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler” şeklinde değiştirildi. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafet yönetmeliğine dahil edildi.

Etiketler:
Share
415 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2