logo

25 Haziran 2015

TOPRAK MAHSULLER OFİSİNDE HUBUBAT ALAMI BAŞLADI

IMG_5310                                                                                                                                     ADNAN AVUKA / MARDİN

 

Ak parti hükümeti   Buğday taban fiyatlarının belirlenmesi ile  birlikte Mardin Toprak Mahsulleri Ofisi önünde buğday yüklü kamyon kuyrukları sıra sıra  oluştu. Ofis bu güne kadar 10 bin ton buğday aldı,alımlar randevulu olarak devam ediyor.

Mardin Sınırlı Sorumlu Fırat Kamyoncular ve 26 Nolu Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Surri Şimdi, buğday taban fiyatlarının belirlenmesi ile birlikte kamyonculara yeni bir iş alanı doğduğunu söyledi. Şimdi günde ortalama 35 kamyonun ofiste işlem gördüğünü sözlerine ekledi.

Mardin Toprak Mahsulleri Ofisi yetkilileri, ofiste ekmeklik ve makarnalık olmak üzere 2 çeşit buğday alımlarını gerçekleştirdiklerini,ekmeklik buğdayın taban fiyatının en düşük 840 kuruştan başlayıp protein değerine göre fiyatın yükselip düştüğünü ifade etti.Makarnalık buğdayın taban fiyatı ise 976 kuruştan başlayıp sertliğine ve protein değeri düşüklüğüne göre 990 kuruşa kadar çıktığı belirtildi.

Artuklu Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan,bu yıl verimin  yüksek olduğunu belirterek, hububat taban fiyatlarının erken açıklanmasının çiftçinin ürününü gerçek fiyatı üzerinden satmasını sağladığını söyledi. Özkan “Hububat taban fiyatları daha erken açıklanmasını bekledik. Her yıl olduğu gibi biraz geç açıklandı.Geçmiş yıllara oranla taban fiyat daha erken belirlendi. Bu da çiftçinin yararına oldu.Ofisin alımlara başlamasını önemsiyoruz” dedi

Ofise Hububat satan,Ofis Kartı  sahibi çiftçiler 15 gün içerisinde sattıkları hububatın ücretini alıyor.  Ofis kartı olmayanlara ise 40 içerisinde ödeme yapıldığı belirtildi.

 

Share
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2