logo

18 Ekim 2016

Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde Birlik’te Sosyal Etkinlikler

Toplum ruh sağlığı merkezlerinde ruh sağlığı sorunları bulunan bireylere, hastaneye yatırılmalarını önlemek, yeti yitimini asgari seviyeye çekmek, ortak yaşama entegre etmek ve işlev iyileşmesi sağlamak amacıyla biyolojik ve psikososyal destek ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Psikososyal danışmanlık, sosyal faktörler ile bireyin davranışları ve psikososyal hâli arasındaki karşılıklı ilişki yoluyla sağlık üzerinde etki doğuran destek, danışmanlık ve tedavi olarak tanımlanmaktadır. Psikososyal destek, danışmanlık ve tedavi modelleri arasında psikoeğitim ya da resim, müzik, el sanatları, spor gibi beceri eğitimi; gezi, sinema, konser gibi kültürel etkinlikler gibi sosyal yöntemler yer almaktadır.1

Hastaların sosyalleşmesine yönelik çalışmalar, medikal tedavinin yanında hastalar için oldukça destekleyici olmaktadır. Bu nedenle birçok toplum ruh sağlığı merkezi bu konuda faaliyetler yürütmekte, hastaların sosyal yaşamlarını geliştirici önemli katkılar sağlamaktadır.

Toplum ruh sağlığı merkezlerinin hizmetlerinin bir diğer faydası hastaların kendi hastalıklarına dair iç görü kazanmaları, sosyal işlevliğin artırılarak kendi sorumluluklarını alabilecek beceriler geliştirebilmeleridir. Hastaların sadece hastalık belirtilerinin iyileştirilmesi değil, hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve üretkenliklerinin yeniden kazandırılması amaçlanmaktadır.

Toplum ruh sağlığı merkezleri, hizmet verdikleri toplumun yerel ihtiyaçlarını gözetecek biçimde; yerel kaynakları, talepleri ve çevresel faktörleri dikkate alarak işlevlerini yerine getirmektedir. Bu kapsamda, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Yakacık İbn-i Sina Semt Polikliniği Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde bu etkinlikler çerçevesinde hasta ve yakınlarının katıldığı, sinema gösterimi ve piknik etkinliği gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Yakacık İbn-i Sina Semt Polikliniği Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastalarının yaşam kalitesinin yükselmesi ve üretkenliklerini yeniden kazanmaları amacıyla düzenlenen sosyal etkinliklerin devamlılığını hedeflemektedir.

 

Share
807 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2