logo

Topladıkları harçlıkla öğretmenlerinin adına kütüphane yaptılar


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Trafik kazasında kaybettikleri öğretmenlerinin anısına topladıkları harçlıkla kütüphane yaptılar. O çocuklar, bizim çocuklarımız… Zor şartlarda okumaya çalışan başarılı öğrencilerin çektiği zorluklara rağmen okuma hırslarını yerinde gördük araştırdık…Bizler anne ve babamızın bağrına bastığı sıcak ve güvenli yuvada eğitimimize devam ederken onlar anne ve baba hasretiyle okumaya çalışıp eğitimlerine devam etmeye ve başarılar elde etmeye devam ettiler.

2230000000Gelin hep birlikte neler yapabiliriz bunu paylaşalım…

 

Mehmet Derviş Canbekli’nin özel haberi

 

HAYATA TUTUNANLARI GELİN BİRLİKTE PAYLAŞALIM.

IMG_8277Tunceli ilimizde özgün başarılarıyla güzel bir okul tanıdık.  Hayalleri büyük, yürekleri dolu, ailelerinden uzakta pansiyonlu olarak okuyan 165 lise öğrencisinin gururlu, cesur ve fedakarlık dolu başarı öykülerini dinledik ve sizlerle paylaşmak istedik.
Tunceli ili Mazgirt ilçesine bağlı  Akpazar beldesinde bulunan Akpazar Anadolu Lisesi pansiyonlu bir okulumuz. Öğrencilerinin yarısı Tunceli ilçelerinden, köylerinden, diğer yarısı ise yaşadıkları yerlerde lise bulunmayan köy çocuklarının 8. sınıftan sonra eğitime devam edebilmek için gelip kayıt oldukları, üniversite umutlarına açılan bir kapı Akpazar Anadolu Lisesi. Örneğin Bingöl’ün, Van’ın, Diyarbakır’ın, Muş’un, Bitlis’in ve Mardin’in köylerinden pek çok öğrencileri bulunmakta.
Okul 1994’te yatılı ilköğretim okulu olarak eğitime başlamış ancak 2009 yılında Anadolu Öğretmen Lisesine dönüştürülmüş. Son iki yıldır Anadolu lisesi olarak eğitim öğretime devam ediyor. Geçen yıl 200 öğrencisi olan okulun bu yıl da 170 Öğrencisi bulunuyor. Hem kız Hem de erkek pansiyonu olan okulda bu yıl 60 kız öğrenci 90 erkek öğrenci yatılı olarak eğitimini sürdürüyor.
Okulun gıda, yakıt, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarını bakanlık karşılıyor. Okulda spor salonu, yatakhane, yemekhane, kütüphane ve seminer odası bulunuyor. Ancak 20 yıldan fazladır hizmet veren okulun tüm birimleri eskimiş ve ilköğretimden liseye dönüştürüldüğü için lise öğrencilerine cevap verecek durumda değil. Okul Akpazar beldesinin 1 kilometre dışında ve ilçe merkezine 38  il merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor.
Kısaca durumunu bu şekilde anlattığımız bu okulun en önemli özelliği ise özgün başarıları: Bu başarıların bazılarını ise şöyle özetleyebiliriz:
IMG_3261
 1. Okulun Öğrencileri dersaneye gitme imkanı olmamalarına, yeterince kaynak bulamamalarına rağmen kendi çabaları ve öğretmenlerinin desteğiyle üniversiteye yerleşme oranında her yıl Tunceli’de ilk 3’te yer alıyorlar. Geçen haziranda 3. kez mezun veren okulun 60 öğrencisinden 31 tanesi üniversitelere yerleşmeyi başarmış. Bunlar arasında Hacettepe Üniversitesi  sınıf öğretmenliği, Trakya Üniveristesi Psikolojik Danışmanlık, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği, Bursa Uludağ Üniversitesi Anestezi, Kayseri Erciyes Üniversitesi Harita mühendisliği, Van Yüzüncü Yıl Üniveristesi Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi üniversite bölümleri bulunuyor.
2. Okulun öğrencileri çeşitli spor dallarından oldukça başarılılar; Okuldaki spor malzemelerini öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla almaya temin etmeye çalıştığı halde okul Masa Tenisi kızlar il birincisi- Erkeklerde il üçüncüsü, Kızlarda voleybolda il üçüncüsü, Erkekler futsalda il birincisi- futbolda il üçüncüsü olmuşlar. Öğrenciler formasız topsuz malzeme eksikliği ile gittikleri turnuvalarda bu başarıyı yakaladıklarını anlatıyor ve karşı takımların hocaları bize top raket vb malzeme hediye ediyordu bizde olmadığı için diyorlar.
3. Okulun küçük ama şirin bir kütüphanesi var ve öğrenciler okumayı gerçekten seviyor. 2014 haziranında trafik kazasında kaybettikleri genç bir öğretmenlerinin anısına okulun öğrencileri ve öğretmenleri seferber olmuşlar öğrenciler harçlıklarıyla, öğretmenler kendi aralarında para toplayarak ve ulaşabildikleri gazetelere ilan vererek şirin bir kütüphane oluşturmuş ve kaybettikleri öğretmenlerinin adını vermişler. Okulun öğrencileri ders dışında severek yaptığımız şeylerin başında kitap okumak geliyor, sürekli aynı alanın içindeyiz, fazla seçeneğimiz yok ve kitap yatılı okuyan öğrencilerin en iyi dostudur diyorlar.
4. Sosyal yönden kendilerini geliştirmek için her fırsatı deniyorlar. Geçen okulda öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla 2 kez konser düzenlemişler. Bizlerin burada kafeteryalarımız yok, pansiyonda İnternet imkanımız yok, hafta sonu vakit geçirebileceğimiz her hangi bir alan yok, o yüzden el ele verdik ve gelip bahçemizde sahne almak isteyen genç sanatçılar bulduk diyorlar.
Onlara neye ihtiyaçları olduğu sorulduğunda üniversiteye hazırlık için kaynak, spor malzemesi, kütüphane için daha fazla kitap, sosyal etkinlikler (özellikle okulda müzik kursları istiyorlar-bağlama, gitar, keman), spor salonunun, yemekhanenin ve barındıkları pansiyonun modernleştirilmesi. Onlar onar tane bağlama- gitar- ve kemanımız olsa burada hafta sonları müzik kursları düzenleyebiliriz, spor malzemesi (masa tenisi raketi, futbol ve voleybol topu en çok istedikleri spor malzemesi), ygs lys için kitap- deneme setleri ve okul içinde internet donanımlı bir kitap kafe istiyoruz diyorlar. 

Share
858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Ülkemizdeki basın mensuplarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun. Basın mensuplarımız yeri geliyor bir savaşın ortasına giriyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalıyor; bu gün zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının günü.24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürl...
 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
UA-36507442-2