logo

reklam

Topladıkları harçlıkla öğretmenlerinin adına kütüphane yaptılar


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Trafik kazasında kaybettikleri öğretmenlerinin anısına topladıkları harçlıkla kütüphane yaptılar. O çocuklar, bizim çocuklarımız… Zor şartlarda okumaya çalışan başarılı öğrencilerin çektiği zorluklara rağmen okuma hırslarını yerinde gördük araştırdık…Bizler anne ve babamızın bağrına bastığı sıcak ve güvenli yuvada eğitimimize devam ederken onlar anne ve baba hasretiyle okumaya çalışıp eğitimlerine devam etmeye ve başarılar elde etmeye devam ettiler.

2230000000Gelin hep birlikte neler yapabiliriz bunu paylaşalım…

 

Mehmet Derviş Canbekli’nin özel haberi

 

HAYATA TUTUNANLARI GELİN BİRLİKTE PAYLAŞALIM.

IMG_8277Tunceli ilimizde özgün başarılarıyla güzel bir okul tanıdık.  Hayalleri büyük, yürekleri dolu, ailelerinden uzakta pansiyonlu olarak okuyan 165 lise öğrencisinin gururlu, cesur ve fedakarlık dolu başarı öykülerini dinledik ve sizlerle paylaşmak istedik.
Tunceli ili Mazgirt ilçesine bağlı  Akpazar beldesinde bulunan Akpazar Anadolu Lisesi pansiyonlu bir okulumuz. Öğrencilerinin yarısı Tunceli ilçelerinden, köylerinden, diğer yarısı ise yaşadıkları yerlerde lise bulunmayan köy çocuklarının 8. sınıftan sonra eğitime devam edebilmek için gelip kayıt oldukları, üniversite umutlarına açılan bir kapı Akpazar Anadolu Lisesi. Örneğin Bingöl’ün, Van’ın, Diyarbakır’ın, Muş’un, Bitlis’in ve Mardin’in köylerinden pek çok öğrencileri bulunmakta.
Okul 1994’te yatılı ilköğretim okulu olarak eğitime başlamış ancak 2009 yılında Anadolu Öğretmen Lisesine dönüştürülmüş. Son iki yıldır Anadolu lisesi olarak eğitim öğretime devam ediyor. Geçen yıl 200 öğrencisi olan okulun bu yıl da 170 Öğrencisi bulunuyor. Hem kız Hem de erkek pansiyonu olan okulda bu yıl 60 kız öğrenci 90 erkek öğrenci yatılı olarak eğitimini sürdürüyor.
Okulun gıda, yakıt, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarını bakanlık karşılıyor. Okulda spor salonu, yatakhane, yemekhane, kütüphane ve seminer odası bulunuyor. Ancak 20 yıldan fazladır hizmet veren okulun tüm birimleri eskimiş ve ilköğretimden liseye dönüştürüldüğü için lise öğrencilerine cevap verecek durumda değil. Okul Akpazar beldesinin 1 kilometre dışında ve ilçe merkezine 38  il merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor.
Kısaca durumunu bu şekilde anlattığımız bu okulun en önemli özelliği ise özgün başarıları: Bu başarıların bazılarını ise şöyle özetleyebiliriz:
IMG_3261
 1. Okulun Öğrencileri dersaneye gitme imkanı olmamalarına, yeterince kaynak bulamamalarına rağmen kendi çabaları ve öğretmenlerinin desteğiyle üniversiteye yerleşme oranında her yıl Tunceli’de ilk 3’te yer alıyorlar. Geçen haziranda 3. kez mezun veren okulun 60 öğrencisinden 31 tanesi üniversitelere yerleşmeyi başarmış. Bunlar arasında Hacettepe Üniversitesi  sınıf öğretmenliği, Trakya Üniveristesi Psikolojik Danışmanlık, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği, Bursa Uludağ Üniversitesi Anestezi, Kayseri Erciyes Üniversitesi Harita mühendisliği, Van Yüzüncü Yıl Üniveristesi Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi üniversite bölümleri bulunuyor.
2. Okulun öğrencileri çeşitli spor dallarından oldukça başarılılar; Okuldaki spor malzemelerini öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla almaya temin etmeye çalıştığı halde okul Masa Tenisi kızlar il birincisi- Erkeklerde il üçüncüsü, Kızlarda voleybolda il üçüncüsü, Erkekler futsalda il birincisi- futbolda il üçüncüsü olmuşlar. Öğrenciler formasız topsuz malzeme eksikliği ile gittikleri turnuvalarda bu başarıyı yakaladıklarını anlatıyor ve karşı takımların hocaları bize top raket vb malzeme hediye ediyordu bizde olmadığı için diyorlar.
3. Okulun küçük ama şirin bir kütüphanesi var ve öğrenciler okumayı gerçekten seviyor. 2014 haziranında trafik kazasında kaybettikleri genç bir öğretmenlerinin anısına okulun öğrencileri ve öğretmenleri seferber olmuşlar öğrenciler harçlıklarıyla, öğretmenler kendi aralarında para toplayarak ve ulaşabildikleri gazetelere ilan vererek şirin bir kütüphane oluşturmuş ve kaybettikleri öğretmenlerinin adını vermişler. Okulun öğrencileri ders dışında severek yaptığımız şeylerin başında kitap okumak geliyor, sürekli aynı alanın içindeyiz, fazla seçeneğimiz yok ve kitap yatılı okuyan öğrencilerin en iyi dostudur diyorlar.
4. Sosyal yönden kendilerini geliştirmek için her fırsatı deniyorlar. Geçen okulda öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla 2 kez konser düzenlemişler. Bizlerin burada kafeteryalarımız yok, pansiyonda İnternet imkanımız yok, hafta sonu vakit geçirebileceğimiz her hangi bir alan yok, o yüzden el ele verdik ve gelip bahçemizde sahne almak isteyen genç sanatçılar bulduk diyorlar.
Onlara neye ihtiyaçları olduğu sorulduğunda üniversiteye hazırlık için kaynak, spor malzemesi, kütüphane için daha fazla kitap, sosyal etkinlikler (özellikle okulda müzik kursları istiyorlar-bağlama, gitar, keman), spor salonunun, yemekhanenin ve barındıkları pansiyonun modernleştirilmesi. Onlar onar tane bağlama- gitar- ve kemanımız olsa burada hafta sonları müzik kursları düzenleyebiliriz, spor malzemesi (masa tenisi raketi, futbol ve voleybol topu en çok istedikleri spor malzemesi), ygs lys için kitap- deneme setleri ve okul içinde internet donanımlı bir kitap kafe istiyoruz diyorlar. 

Share
760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şükretmek

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular: “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi: “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.” Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular: “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.” Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu: “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? ...
 • CHP’Lİ KARDEŞİM ANLAŞILMIYOR MU? BİZ NİYE‘EVET’ DEMELİYİZ?

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  VATAN,MİLLET,BAYRAK SEVDALISI CHP'Lİ KARDEŞİM ANLAŞILMIYOR MU? BİZ NİYE‘EVET’ DEMELİYİZ? Milletin verdiği mesajı almamakta, anlamamakta direnen kimileri de girdikleri çıkmaz sokaktan bir türlü çıkamıyorlar. Ana muhalefet demeye bin şahit isteyen CHP'nin durumu bir taraftan trajik, bir taraftan komik. Parti mi, Bremen mızıkacıları mı belli değil. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor Yalan üretmekte mahir olanlar ülke meselelilerin sahiplenmek yerine ‘HAYIR’ çetesine katılmayı matah bilip teröre-emperyalizme göz kırpmaktan vaaz geçmiyorlar. 'Ha...
 • ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR

  22 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR Bir zamanlar büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kral ve dört eşi varmış. Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini ve en iyisini ona verirmiş. Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için onu çok kıskanır ve üzerine titrermiş. Kral ikinci eşini de çok severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onu yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş. Kraliçe ...
 • Yapılan Köprüler “Deli Dumrul” Köprüsü mü? (!)

  21 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Hani bir hikâye vardır; zamanın birinde Deli Dumrul isminde biri, bir akarsuyun üzerine köprü yaptırır ve bu köprüden geçenden 5 akçe, geçmeyenden de döve döve zorla 10 akçe alırmış. Şimdi de birileri; “yapılan köprüler gereksiz, zarar ediyor, geçmediğimiz köprünün parasını ödüyoruz, bunlar Deli Dumrul köprüsü” gibi ifadeler kullanmakta… Daha önce Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri için yapılan bu trajı-komik eleştiriler, şimdi de geçtiğimiz günlerde temeli atılan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için dile getirilmekte... Yap İşlet Devret...
UA-36507442-2