logo

reklam

Topladıkları harçlıkla öğretmenlerinin adına kütüphane yaptılar


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Trafik kazasında kaybettikleri öğretmenlerinin anısına topladıkları harçlıkla kütüphane yaptılar. O çocuklar, bizim çocuklarımız… Zor şartlarda okumaya çalışan başarılı öğrencilerin çektiği zorluklara rağmen okuma hırslarını yerinde gördük araştırdık…Bizler anne ve babamızın bağrına bastığı sıcak ve güvenli yuvada eğitimimize devam ederken onlar anne ve baba hasretiyle okumaya çalışıp eğitimlerine devam etmeye ve başarılar elde etmeye devam ettiler.

2230000000Gelin hep birlikte neler yapabiliriz bunu paylaşalım…

 

Mehmet Derviş Canbekli’nin özel haberi

 

HAYATA TUTUNANLARI GELİN BİRLİKTE PAYLAŞALIM.

IMG_8277Tunceli ilimizde özgün başarılarıyla güzel bir okul tanıdık.  Hayalleri büyük, yürekleri dolu, ailelerinden uzakta pansiyonlu olarak okuyan 165 lise öğrencisinin gururlu, cesur ve fedakarlık dolu başarı öykülerini dinledik ve sizlerle paylaşmak istedik.
Tunceli ili Mazgirt ilçesine bağlı  Akpazar beldesinde bulunan Akpazar Anadolu Lisesi pansiyonlu bir okulumuz. Öğrencilerinin yarısı Tunceli ilçelerinden, köylerinden, diğer yarısı ise yaşadıkları yerlerde lise bulunmayan köy çocuklarının 8. sınıftan sonra eğitime devam edebilmek için gelip kayıt oldukları, üniversite umutlarına açılan bir kapı Akpazar Anadolu Lisesi. Örneğin Bingöl’ün, Van’ın, Diyarbakır’ın, Muş’un, Bitlis’in ve Mardin’in köylerinden pek çok öğrencileri bulunmakta.
Okul 1994’te yatılı ilköğretim okulu olarak eğitime başlamış ancak 2009 yılında Anadolu Öğretmen Lisesine dönüştürülmüş. Son iki yıldır Anadolu lisesi olarak eğitim öğretime devam ediyor. Geçen yıl 200 öğrencisi olan okulun bu yıl da 170 Öğrencisi bulunuyor. Hem kız Hem de erkek pansiyonu olan okulda bu yıl 60 kız öğrenci 90 erkek öğrenci yatılı olarak eğitimini sürdürüyor.
Okulun gıda, yakıt, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarını bakanlık karşılıyor. Okulda spor salonu, yatakhane, yemekhane, kütüphane ve seminer odası bulunuyor. Ancak 20 yıldan fazladır hizmet veren okulun tüm birimleri eskimiş ve ilköğretimden liseye dönüştürüldüğü için lise öğrencilerine cevap verecek durumda değil. Okul Akpazar beldesinin 1 kilometre dışında ve ilçe merkezine 38  il merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor.
Kısaca durumunu bu şekilde anlattığımız bu okulun en önemli özelliği ise özgün başarıları: Bu başarıların bazılarını ise şöyle özetleyebiliriz:
IMG_3261
 1. Okulun Öğrencileri dersaneye gitme imkanı olmamalarına, yeterince kaynak bulamamalarına rağmen kendi çabaları ve öğretmenlerinin desteğiyle üniversiteye yerleşme oranında her yıl Tunceli’de ilk 3’te yer alıyorlar. Geçen haziranda 3. kez mezun veren okulun 60 öğrencisinden 31 tanesi üniversitelere yerleşmeyi başarmış. Bunlar arasında Hacettepe Üniversitesi  sınıf öğretmenliği, Trakya Üniveristesi Psikolojik Danışmanlık, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği, Bursa Uludağ Üniversitesi Anestezi, Kayseri Erciyes Üniversitesi Harita mühendisliği, Van Yüzüncü Yıl Üniveristesi Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi üniversite bölümleri bulunuyor.
2. Okulun öğrencileri çeşitli spor dallarından oldukça başarılılar; Okuldaki spor malzemelerini öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla almaya temin etmeye çalıştığı halde okul Masa Tenisi kızlar il birincisi- Erkeklerde il üçüncüsü, Kızlarda voleybolda il üçüncüsü, Erkekler futsalda il birincisi- futbolda il üçüncüsü olmuşlar. Öğrenciler formasız topsuz malzeme eksikliği ile gittikleri turnuvalarda bu başarıyı yakaladıklarını anlatıyor ve karşı takımların hocaları bize top raket vb malzeme hediye ediyordu bizde olmadığı için diyorlar.
3. Okulun küçük ama şirin bir kütüphanesi var ve öğrenciler okumayı gerçekten seviyor. 2014 haziranında trafik kazasında kaybettikleri genç bir öğretmenlerinin anısına okulun öğrencileri ve öğretmenleri seferber olmuşlar öğrenciler harçlıklarıyla, öğretmenler kendi aralarında para toplayarak ve ulaşabildikleri gazetelere ilan vererek şirin bir kütüphane oluşturmuş ve kaybettikleri öğretmenlerinin adını vermişler. Okulun öğrencileri ders dışında severek yaptığımız şeylerin başında kitap okumak geliyor, sürekli aynı alanın içindeyiz, fazla seçeneğimiz yok ve kitap yatılı okuyan öğrencilerin en iyi dostudur diyorlar.
4. Sosyal yönden kendilerini geliştirmek için her fırsatı deniyorlar. Geçen okulda öğrenciler ve öğretmenler kendi imkanlarıyla 2 kez konser düzenlemişler. Bizlerin burada kafeteryalarımız yok, pansiyonda İnternet imkanımız yok, hafta sonu vakit geçirebileceğimiz her hangi bir alan yok, o yüzden el ele verdik ve gelip bahçemizde sahne almak isteyen genç sanatçılar bulduk diyorlar.
Onlara neye ihtiyaçları olduğu sorulduğunda üniversiteye hazırlık için kaynak, spor malzemesi, kütüphane için daha fazla kitap, sosyal etkinlikler (özellikle okulda müzik kursları istiyorlar-bağlama, gitar, keman), spor salonunun, yemekhanenin ve barındıkları pansiyonun modernleştirilmesi. Onlar onar tane bağlama- gitar- ve kemanımız olsa burada hafta sonları müzik kursları düzenleyebiliriz, spor malzemesi (masa tenisi raketi, futbol ve voleybol topu en çok istedikleri spor malzemesi), ygs lys için kitap- deneme setleri ve okul içinde internet donanımlı bir kitap kafe istiyoruz diyorlar. 

Share
554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
UA-36507442-2