logo

10 Mart 2016

Toki Yahya Kemal’de Akif Ersoy anıldı

15TOKİ Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi
TOKİ Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Necati Erbaş, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’nı armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla, minnetle ve rahmetle andıklarını belirtti.

1
TOKİ Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 95. Yıldönümü kutlama ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.

2
Erbaş, “Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız, Yüce Türk milletinin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerlerdir. Bir topluluğu millet yapan bazı mukaddes değerler vardır. Birincisi dilimiz, ikincisi dinimiz, üçüncüsü ve en önemlisi de uğrunda ölmekten çekinmeyeceğimiz vatanımızdır. Eğer bu üç unsur bir arada bulunmadığı takdirde o topluluk herhangi bir anlamda millet olma vasfını kazanamamıştır” şeklinde konuştu.

3

 

Erbaş Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını, açık bir şekilde ifade ettiğini belirterek, “Çanakkale Savaşı’nı yazdığı bir şiirle anlatan anlatmakla kalmayıp adeta destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy, topyekün Milli Mücadele’nin yaşandığı Kurtuluş Savaşı’nı da İstiklal Marşı’nı yazarak armağan etmiştir.

4

İstiklal Marşı hem Türk ulusunu hem de Mustafa Kemal’i mükemmel bir surette anlatan bir destan hüviyetindedir

5

 

Konuşmanın ardından yönetmenliğini TOKİ Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenleri Necati Erbaş ve Suzan Bilgetekin’in yaptığı ve lise öğrencilerinin oynadığı tiyatro oyunu sergilendi.

6

Share
960 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2